اوباما رئیس جمهور آمریکا درباره مسافرت به مریخ سخن نقل می کند (3 عکس)

اوباما درباره سفر به مریخ سخن می گوید

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

اوباما درباره مسافرت به مریخ سخن نقل میکنید 

مسافرت به مریخ که برنامه آن را ایلان ماسک به یک جنجال علمی تبدیل ساخته است اکنون نکته توجه همه قرار گرفته است حتی رئیس جمهور امریکا. این روزها بیشتر اخبار فضایی برای مسافرت انسان به مریخ حول شرکت‌های خصوصی همچونspace-x و blue origin می‌چرخد و باعث می‌شود این طوری اندیشیم

که آینده این مسافرت در دستان افرادی همچون ایلان ماسک است. اما رییس جمهوری ایالات متحده، باراک اوباما از مسافرت انسان به مریخ تا سال 2030 خبر می‌دهد تا همچنان ناسا به عنوان رهبر بزرگ اکتشافات فضایی از رقبای کوچولو خود عقب نیفتد.

اوباما در گفت و گوای که از شبکه CNN انتشار داده شد، گفت :یکی از اولین خاطرات من نشستن روی دوش پدربزرگم بود که پرچم ایران را برای بازگشتن فضانوردانمان به هاوایی تکان می‌دادیم.آن زمان یک سال قبل از فرود اولین انسان بر روی ماه بود.

وی ادامه می‌دهد:فصل تازه ای در صنعت فضایی در قبل است، فرستادن انسان بر روی سطح مریخ و سالم بازگرداندن آنها به زمین، با این هدف جاه‌طلبانه که روزی برای مدتی طولانی‌تر بر روی مریخ اقامت داشته باشیم.مسافرت به مریخ نیاز به همکاری‌های مستمر نگاه کن دولت و شرکت‌های خصوصی دارد و ما کاملا آماده چنین همکاری‌هایی هستیم.

در ماه آگوست چنین همکاری‌ای شکل گرفت و قطعه تازه ای به ایستگاه فضایی بین‌المللی با همکاری شرکت‌های خصوصی متصل شد. این آغازی بود بر ادامه این همکاری‌ها برای بهره گیری از فضاپیماهای دو شرکت بویینگ و اسپیس-ایکس که در آینده‌ای نه چندان دور برای رسیدن به سیاره سرخ به ثمر خواهد رسید.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس اوباما درباره مسافرت به مریخ سخن نقل میکنید

به همین منظور در دو سال آینده، اولین فضانوران توسط شرکت‌های خصوصی به ISS منتقل می‌شوند و گام‌های بعدی، رسیدن به ماورای مدار زمین است. اوباما می‌گوید که برای رسیدن به این هدف، ناسا در حال مذاکره و کار با شرکای تجاری خود است تا دیزاین سیستم‌های اقامتی را به انجام رسانند

که فضانوردان را در مسیر خود به مریخ و همچنین روی سطح آن زنده نگه دارد. اینبرنامه جدید که قبل از این نیز برخی جزئیات آن ارائه شده بود، با همکاری شش شرکت بر روی نمونه‌های اولیه به نام کپسول‌های اقامتی فضایی در حال انجام است.

یکی از مدیران ناسا به نام چارلز بولدن (Charles Bolden) می‌گوید:ایده موردنظر این است که این کپسول‌ها به فضاپیماهایی توسعه یابد که قدرتمندی جادادن و انتقال فضانوردان را در مسیرهای طولانی همچون مسافرت به مریخ داشته باشد.

هرچند ماموریت‌های این کپسول به عنوان بخش امتحانی خواهد بود، اما برای ماموریت‌های آینده که روی مسافرت انسان به مریخ متمرکز شده، گامی اصلی تلقی می‌شود.  به گزارش پارس ناز چرا که به ما می‌آموزد انسان‌ها در شرایط سخت و اقامت طولانی در فضا چطور عمل خواهند کرد.

بعد ازینکه امتحانات زمینی این کپسول‌ها با موفقیت به ثمر رسید، از آنها در روی سطح ماه بهره گرفته خواهد شد تا رفته رفته برای آزمون عمده مریخ تهیه شوند.با اینحال هرچند که برخی از اطلاعاتی که اوباما به اشتراک قرار داده است جدید است، اما در مجموع صحبت‌هایی که شده است در ادامه و تاکیدی بر برنامه‌ای است که اوباما در سال 2010 خطاب به ناسا اعلام کرده است.

اوباما اضافه می‌کند که:با این که گاهی از برنامه ناسا مبنی بر مسافرت انسان به مریخ  نقد می‌شود که به کندی قبل می‌رود، اما باید به یاد داشت که رویای فرستادن انسان به سیاره سرخ گام بسیار بلندی است که یک شبه محقق نمی‌شود و نیازمند سال‌ها آزمون و خطا و صبر است. به علاوه این که بودجه ناسا شدیدا مهار می‌شود و تصمیمات این آزانس فضایی بایستی متناسب با میزان بودجه اختصاص‌یافته به آن باشد.

چنانچه بار دیگر نگاهی به شرکت‌های خصوصی داشته باشیم، می‌بینیم که بعد از چندین هفته‌ای که خبرها بیشتر بر ماموریت وویجر متمرکز شده بود، این روزها رسانه‌ها بیشتر اخبار شرکت‌های خصوصی فضایی همچون اسپیس ایکس و بوئینگ را منتشر می‌کنند که هربار با اعلام برنامه تازه ای برای مسافرت به مریخ خبرساز می‌شوند.

مثلا همین هفته قبل بوئینگ اعلام کرد که برای رسیدن به مریخ از شرکت اسپیس ایکس پیشی خواهد گرفت. ماه گذشته نیز اسپیس ایکس اعلام کرده بود که تا سال 2025 پروژه ارسال انسان به مریخ را عملی خواهد کرد. اما با کنکاش بیشتر به این نکته پی خواهیم برد که برخی از این برنامه‌ها در جزئیاتشان آنچنان که باید دقیق و حساب‌شده نیستند

و همچنین بودجه‌هایی که در اختیار دارند کمتر از آن است که اجرای چنین پروژه های بزرگی برای آنها را قادر باش به سادگی قابل اجرا آگاهی داشت.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس اوباما درباره مسافرت به مریخ سخن نقل میکنید

در مقابل برنامه‌های ناسا گرچه امکان می دارد کمی آهسته‌تر به چشم بیاید، اما بدون شک با اطمینان و قطعیت بیشتری به قبل می‌رود. همچنین ‌خوب است که آگاهی بداریم بیش از یک سوم شرکت‌های خصوصی که در حال حاضر در زمینه فضایی فعالند، توسط افرادی که در ناسا کار می‌کنند بنیان نهاده شده‌اند.

با تمامی رقابت‌هایی که بر سر زودتر رسیدن به مریخ وجود دارد، سخت است که بگوییم چه کسی و در چه وقتی اولین گام را بر این سیاره قرار خواهد داد، اما هرچه که هست رقابت بزرگی بوجود آمده که تماشای ادامه آن بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

گجت نیوز

--- ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد ---

نگارش از : پرويز ظ.

دانستنی ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تا بو که يابم آگهی از سايه سرو سهی ««« »»» گلبانگ عشق از هر طرف بر خوش خرامی می‌زنماوباما رئیس جمهور آمریکا درباره مسافرت به مریخ سخن نقل می کند (3 عکس)


TT / 134 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : پرويز ظ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : مریخ
برچسب ها : اوباما

مطالب مرتبط