یکی از خوب ترین افراد برای پاسخ نقل کردن به سوالات مربوط به هوش مصنوعی، رییس جمهور کشور آمریکا، باراک اوباما، است که به خاطر موقعیت شاخص این کشور در علوم جهانی اطلاعات بسیار زیادی درباره راهبردها و نحوه مواجهه با این فناوری در اختیار دارد.

هوش مصنوعی احتمالا بحث برانگیزترین و جنجالی ترین موضوع مرتبط با فناوری در سال های اخیر است که بدون شک در آینده هم ادامه خواهد داشت. با توانا تر شدن توجه کننده ها و توسعه تکنیک های نوین در آموزش کامپیوترها، حالا این ابزارها به اندازه ای قدرت دارند که بتوانند مستقل از انسان بر آن شوی کرده و شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دنیا را دستخوش عوض شوند. این نکته باعث بروز دغدغه های بسیار زیادی شده است. آیا روزی خواهد آمد که روبات های متکی به هوش مصنوعی بر علیه انسان قیام کنند؟

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس باراک اوباما درباره آینده فناوری چه مییاندیشد؟ 

آیا کامپیوترها مشاغل را به مخاطره نمییاندازند؟ یکی از خوب ترین افراد برای پاسخ نقل کردن به این سوالات، رییس جمهور کشور آمریکا، باراک اوباما، است که به خاطر موقعیت شاخص این کشور در علوم جهانی اطلاعات بسیار زیادی درباره راهبردها و نحوه مواجهه با این فناوری در اختیار دارد. اسکات دادیچ از نشریه Wired مصاحبه ای بین رییس جمهور آمریکا و مدیر آزمایشگاه رسانه ای دانشگاه MIT، جوی ایتو، ترتیب داده که در سه قسمت برای شما انتشار داده خواهد شد. با اولین قسمت از این مصاحبه همراه ما باشید.

مصاحبه باراک اوباما درباره آینده فناوری و هوش مصنوعی با نشریه Wired (بخش اول)

دادیچ: از هر دوی شما برای حضور در این نشست متشکرم. روزتون چگونه بوده جناب رییس جمهور؟

اوباما: شلوغ و مفید. همون طور که می دونید بعضی از نقاط دنیا بحران هایی وجود داره.

دادیچ: من تمایل دارم تمرکز گفت و گوی ما بر هوش مصنوعی واقع بوده باشه که از قصه های علمی – تخیلی به زندگی قرار می داری انسان ها رسیده. شما چه وقتی متوجه شدید که وارد عصر هوش مصنوعی شدیم؟

اوباما: نظر کلی من اینه که این فناوری در همه زمینه ها در حال ورود به زندگی ماست اما ما متوجه این نکته نیستیم. بخشی از دلیل این اتفاق اینه که دیدگاه ما نسبت به هوش مصنوعی تحت تاثیر فرهنگ عمومی قرار گرفته. تمایز روشنی در اینجا بین هوش مصنوعی با کاربرد عمومی و هوش مصنوعی با کارکرد اختصاصی وجود داره. در قصه های علمی و تخیلی بخش عمومی هوش مصنوعی نکته اشاره قرار میگیره. درسته؟

رایانه ها از انسان ها هوشمندتر میشن و در نهایت نتیجه می گیریم که ما جانوران به درد بخوری نیستیم؛ پس از این یا رایانه ها مهار ما رو به دست میگیرن و انسان رو به وجود می داری مصرفی و چاق تبدیل میکنن یا این که متوجه میشیم در یک چیزی شبیه ماتریکس می زییم.

من با مشاوران علمی خودم حرف زدم و به نظرم ما با چنین شرایطی سال های بسیار زیادی فاصله داریم. البته اندیشیدن درباره این موضوع بسیار ارزشمنده چون تصورات ما رو گسترش میده و باعث میشه درباره موضوع انتخاب و اراده اندیشیم. این دو نکته کاربردهایی از هوش مصنوعی در وضعیت اختصاصی هستن که درباره بهره گیری از الگوریتم ها و رایانه ها برای حل مسائل پیچیدست. هوش مصنوعی اختصاصی در جنبه های گوناگون زندگی ما وجود داره.

از پزشکی و حمل و نقل گرفته تا توزیع برق و قراره در آینده نقش پررنگ تری هم در اقتصاد ایفا کنه. چنانچه ما بتونیم این فناوری رو به درستی در اختیار داشته باشیم موقعیت های بسیار زیادی در پیش خواهیم داشت. البته نکات منفی هم مثل نابود شدن شغل ها وجود داره که باید بیشتر دربارش بحث و مطالعه بشه. این فناوری می تونه باعث افزایش نابرابری بشه و دستمزدها رو هم تحت تاثیر قرار میده.

ایتو: این قضیه ممکنه بعضی از دانشجوهای من در MIT رو نا امید کنه اما یکی از دغدغه های من اینه که این بخش از فناوری در حال حاضر در اختیار مردان قرار داره که اکثریت هم سفید پوست هستن و در حال توسعه اتم علوم رایانه در زمینه هوش مصنوعین. این افراد تمایل دارن بیش از این که با بقیه مردمان صحبت کنن با رایانه ها هم صحبت بشن. خیلی از اونا فکر میکنن چنانچه بتونن اون بخش اختصاصی هوش مصنوعی رو بوجود آورند دیگه نیازی نیست خودمون رو با موارد دست و پا گیری مثل جامعه و سیاست درگیر کنیم. به نظر اونها ماشین ها خودشون راه درست رو به ما نشون میدن.

اوباما: درسته.

ایتو: ولی این افراد معضلات رو در نظر نمیگیرن و احساس میکنم وقتی که هوش مصنوعی از سطح رایانه های علمی فراتر برن معضلات بیشتری در پیش خواهیم داشت. همه باید بدونن که هوش مصنوعی چگونه واکنش نشون میده. ما در آزمایشگاه رسانه ای ما از واژه هوش پیشرفته (Extended Intelligence) بهره میگیریم. چون پرسش اینه که چگونه باید ارزش های اجتماعی رو وارد ساختار هوش مصنوعی کنیم؟

اوباما: چندین وقت پیش جویی از مثال ماشین های خودران بهره گرفته بود. این فناوری همین حالا در دسترس همه قرار داره. ما خودروهایی داریم که می تونن تصمیمات آنی بگیرن و به همین دلیل آمار مرگ و فوت شو در تصادفات رانندگی رو به شدت کم کردن، بازدهی شبکه حمل و نقل ما رو زیاد کردن و بهمون یاری رساندن مشکلاتی مثل افزایش دی اکسید کربن رو که باعث گرمایش جهانی میشه حل کنیم. ولی جویی به یه نکته خیلی جالب اشاره کرد. ما باید چه ارزش هایی رو وارد مغز این ماشین ها کنیم؟

کلکسیونی از انتخاب ها وجود داره که باید گزینش بشن و مشکل کهنه هم اینجاست: چنانچه ماشین در حال حرکته، میتونه ترمز بگیره و با یه عابر پیاده تصادف نکنه؛ ولی در عوض رانندگی کننده خودش رو به کشتن بده. این یه تصمیم اخلاقیه و پرسش اینجاست که چه کسی باید این قوانین رو تعیین کنه؟

ایتو: وقتی ما درباره همین موضوع تحقیق کردیم متوجه شدیم که اکثر مردمان ترجیح میدن جان تعداد بیشتری از افراد نجات داده بشه؛ حتی چنانچه این کار به قیمت کشته شدن رانندگی کننده باشه. البته این رو هم اشاره کردن که هرگز یه ماشین خودران نمیخرن ]خنده[.

دادیچ: حالا که به این سوالات اخلاقی رسیدیم، نقش دولت در اینجا چیه؟

اوباما: جوری که من درباره ساختار قانون گذاری هوش مصنوعی می اندیشم اینه که در اوایل ظهور فناوری، هزاران نکته ظریف به وجود میان و دولت باید واکنش طرحی داشته باشه. در بخش تحقیقات به صورت گسترده سرمایه گذاری کنه و مطمئن بشه تعامل سازنده ای بین تحقیقات پایه ای و تحقیقات کاربردی به وجود آمده. با گسترش بیشتر فناوری، باید فهمید چگونه باید اونها در چارچوب های حقوقی فعلی گنجوند که کار بسیار سختیه. دولت وظیفه داره اینجا نقش پررنگ تری ایفا کنه.

نه این که بخواد به زور و با اجبار قوانینی رو تصویب کنه؛ در عوض باید مطمئن بشه قوانین وضع شده ارزش های زیادی رو تحت پوشش قرار میدن. در غیر این صورت ممکنه متوجه بشیم این فناوری داره ضررهای زیادی به بخش هایی از مردمان یا گروه های ویژه ای از اونها وارد میکنه.

ایتو: نمیدونم درباره جنبش تنوع عصبی (Neurodiversity) شنیدید یا نه. ولی تمپل گراندین خیلی درباره این موضوع صحبت میکنه. به نظر اون موزارت و اینیشتین و تسلا چنانچه این روزها زنده بودن همشون به عنوان افراد دچار اوتیسم شناخته میشدن.

اوباما: ممکنه علامت های اوتیسم رو داشته باشن.

ایتو: درسته. ممکنه. و چنانچه میتونستیم اوتیسم رو ریشه کن کنیم و همه انسان ها رو از نظر عصبی یکسان کنیم شرط میبندم خیلی از آدمایی که الان در MIT هستن هرگز به اینجا نمیرسیدن. یکی از مشکلاتی که بهش برخورد میکنیم اینه که وقتی به بازار اجازه میدیم تصمیم بگیره چه شرایطی ایجاد میشه. البته احتمالا شما ترجیح میدین یکی مثل اینیشتین فرزندتون نباشه ولی چنانچه بگین “من یه فرزند متداولی میخوام” هیچ وقت حداکثر منفعت اجتماعی به دست نمیاد.

اوباما: این یه موضوع بزرگتره که همیشه درباره هوش مصنوعی وجود داره. بخشی از اونچه ما رو به انسان هایی که هستیم تبدیل میکنه همینه تنوعه. همین تحولات، تفاوت ها و خطاها هستن که هنر و یا اختراعات تازه رو به وجود میارن. درسته؟ باید فرض کنیم چنانچه یک دستگاه بی نقص باشه اونوقت ایستایی به وجود میاد.

و بخشی از چیزی که ما رو به انسان تبدیل میکنه و بخشی که ما رو زنده میکنه اینه که ما پویا و فعال هستیم. یکی از درگیریهای جلو روی ما اینه که می بایست درباره این موضوع اندیشیم. چه وقتی و کجا باید همه چیز بی نقص باشه و نیازی به تفاوت ها و شگفتی ها وجود نداره؟