ایجاد لینک رسیدگی به شکایات و اخذ نماد اعتماد الکترونیک الزامات سایت ها و اپلیکیشن های بازرگانی

رئیس مرکز تشخیص و جلو گیری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه اولین و لازمترین کار برای کسب و کارهای آنلاین خصوصا سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه آنلاین دریافت نماد اعتماد الکترونیک است، گفت: هر کاربری که بخواهد در محیط سایبر کسب و کاری افتتاح نماید در گام نخست باید به دنبال دریافت نماد اعتماد الکترونیک باشد.
سرهنگ علی نیک نفس بارگذاری این نماد در صفحه نخست وب سایت یا اپلیکیشن و در قسمتی که به آسانی قابل رؤیت باشد را بسیار ضروری آگاهی داشت و ادامه داد: کاربران با نگاه کردن نماد اعتماد الکترونیک وب سایت و اپلیکیشن از قانونی بودن فعالیت کسب و کار آن ها مطمئن می گردند و این امر در پی خود باعث رونق کسب و کار آنلاین می شود.
وی تاکیدکرد: وب سایت ها و اپلیکیشن های بازرگانی و آگهی نامه آنلاین نیز از این قانون مستثنی نیستند و آن ها نیز باید نماد اعتماد الکترونیک گرفته و در صفحه نخست سایت و اپلیکیشن خود در مکانی که به آسانی قابل نگاه کردن باشد جانمایی کنند.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه برخی از آگهی های درج شده در این وب سایت ها و اپلیکیشن ها پولی می باشد، گفت: نکته اصلی برای گردانندن این وب سایت ها و اپلیکیشن ها استفاده از یک درگاه امن بانکی برای تبادلات مالی است تا کاربران برای توجه کرد مخارجهای آگهی از طریق این درگاه های امن بانکی اقدام نمایند. تا در دام فیشینگ بانکی نیفتند.
رئیس مرکز تشخیص و جلو گیری پلیس فتا ناجا ایجاد لینک رسیدگی به شکایت کاربران را یکی از الزامات وب سایت های آگهی نامه و اپلیکیشن های بازرگانی آگاهی داشت و بیان کرد: لینک رسیدگی به شکایت کاربران قادر هست بسیاری از معضلات فی مابین آن ها و کاربرانشان را حل و فصل نماید و از تبعات قضایی و حقوقی پیش گیری نماید.
وی با بیان اینکه نبود داشتن لینک رسیدگی به شکایت باعث می گردد تا برای کوچولوترین موارد که گاها ارزش مادی نیز ندارد از این وب سایت ها به سایت پلیس فتا گزارش گردد، اضافه کرد: در این صورت پلیس فتا با توجه به نوع گزارش درج شده، یا آن ها را برای ثبت شکایت به مراجع قضایی راهنمایی می کند یا در صورتی که نیاز به ثبت شکایت نباشد از طریق خود سایت پلیس فتا برای آن کسب و کار آنلاین تذکر می دهد که در صورت تکرار علیه آن ها اعلام جرم شده و به محاکم قضایی شناسانده میشوند.
این مقام مسوول همچنین به صاحبان وب سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه آنلاین پیشنهاد داد: حتماً قوانین و آیین نامه های کسب و کارهای آنلاین را در وب سایت و اپلیکیشن خود بارگذاری نمایند و آن بخش از قوانینی که مرتبط به کسب و کار آن هاست را قادر هستند با فونت متغیر و بزرگ تر و رنگی نمایان کنند.
رئیس مرکز تشخیص و جلو گیری پلیس فتا ناجا ثبت آگهی به فروش رسان با شماره تماس دیگران را یکی از معضلات این وب سایت ها و اپلیکیشن ها خواند و گفت: به عنوان مثال ماشین یک شخص به همراه شماره تماس وی توسط کاربر دیگری در این وب سایت ها و اپلیکیشن ها آگهی می گردد و خریداران زیادی با شماره آگهی شده تماس می گیرند و این امر باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران است.
سرهنگ نیک نفس ادامه داد: از این رو احراز هویت کاربرانی که اقدام به ثبت آگهی در این وب سایت ها و اپلیکیشن ها می کنند ضروری است تا باعث کاهش این نوع مزاحمت ها گردد.
رئیس مرکز تشخیص و جلو گیری پلیس فتا ناجا در ادامه آگهی به فروش رسان کالاهای دزدی و دزدی ای را از درگیریهای دیگر این وب سایت ها و اپلیکیشن ها آگاهی داشت و اضافه کرد: حتی الامکان گردانندگان وب سایت های و اپلیکیشن های بازرگانی و آگهی نامه ها برای کالاهایی که قادر هستند مالکیت آن ها را احراز نمایند اقدام کنند و برای آن دسته از کالاهایی که نمی شود مالکیت کالا را احراز نمود باید ساز و کارهای دیگری بیندیشند که در صورت بروز مشکل بتوانند اطلاعات کاربر نکته نظر را به محاکم قضایی اعلام نمایند.
سرهنگ نیک نفس تاکید کرد: احراز هویت کاربران به تصویب رساننده آگهی و احراز مالکیت کالادر این نکته نیز باعث کاهش اینشکلی جرائم در وب سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه می گردد.
رئیس مرکز تشخیص و جلو گیری فتا ناجا یکی از مواردی را که گردانندگان وب سایت ها و اپلیکیشن های بازرگانی و آگهی نامه باید رعایت کنند را توصیه به خریداران در خصوص تهیه کرد کالاهای مسروقه آگاهی داشت و گفت: درج قوانین مربوط به مالخری و اموال مسروقه در سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه ضروری است. حین آنکه درج اینشکلی موارد قانونی باعث می گردد تا کسب و کارهای آنها کمتر نکته سوء استفاده سارقین قرار گیرد.
سرهنگ نیک نفس با بیان اینکه مطابق ماده قانون مجازات اسلامی ماده 662 ˈهر کس با علم و اطلاع یا با وجود قراین اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت حاصل شده است آن را به نحوی از انحا تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا نکته معامله گذارد به حبس از شش ماه تا سه سال و تا (74) ضربه شلاق محکوم خواهد شد، اضافه کرد: اگر معضلی برای کاربران سایت های و اپلیکیشن های آگهی نامه روی دهد باعث می گردد تا اطمینان کاربران به این کسب و کارها کم گردد و آن ها بر این باور باشند که اکثر کالاهای تبلیغ شده در این وب سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه اموال مسروقه و دزدی می باشد که تهیه کرد آن ها دردسر های قانونی در پی دارد. این مقام انتظامی ادامه داد: خود این سایت ها و اپلیکیشن ها نیز باید در این موارد دقت بیشتری نمایند زیرا در صورت بروز مشکل به عنوان مداخله در اموال مسروقه و تسهیل به فروش رسان آن ها که منجر به افزایش سرقت می گردد تحت پیگیرد قانونی قرار می گیرند.
وی در ادامه تأکید کرد: حفظ و نگهداری اطلاعات به تصویب رسانده شده کاربرانی که کالایی را برای به فروش رسان در سایت آگهی می کنند ضروری است تا در صورت بروز هرگونه مشکل و استعلام قضایی قادر باش اطلاعات کاربر را به مراجع قضایی اعلام نمود.
این مقام مسوول در ادامه با اشاره به فصل دوم قانون جرائم رایانه ای که مربوط به جمع آوری ادله دیجیتال الکترونیکی است، اضافه کرد: نگهداری داده ها یک ضرورت است که در ماده 32 قانون جرائم رایانه ای آمده است، ارائه دهندگان خدمات دسترسی موظف اند داده های ترافیک را حداقل تا شش ماه بعد از ایجاد و اطلاعات کاربران را حداقل تا شش ماه بعد از خاتمه اشتراک نگهداری کنند. حین آنکه در تبصره یک ماده 32 توضیح داده است که داده ترافیک هرگونه داده ای است که سامانه های رایانه ای در زنجیره ارتباطات رایانه ای و مخابراتی تولید می کنند تا امکان ردیابی آن ها از مبدأ تا مقصد موجود موجود باشد. این داده ها شامل اطلاعاتی از قبیل مبدأ، مسیر، تاریخ، وقت، مدت و حجم رابطه و نوع خدمات مربوطه می شود.
وی ادامه داد: در تبصره دو نیز اطلاعات کاربر هرگونه اطلاعات راجع به کاربر خدمات دسترسی از قبیل نوع خدمات، امکانات فنی نکته استفاده و مدت وقت آن، هویت، آدرس جغرافیایی یا پستی یا پروتکل آنلاین (ip)، شماره تلفن و سایر مشخصات فردی اوست.
سرهنگ نیک نفس با اشاره به ماده 762 قانون مجازات اسلامی گفت: در این ماده واحده قانونی آمده است هرگاه حفظ داده های رایانه ای نگه داشته شده برای تحقیق یا دادرسی لازم باشد، مقام قضائی قادر هست دستور محافظت از آنها را برای اشخاصی که به نحوی تحت تصرف یا مهار دارند صادر کند. در شرایط سه سوته، نظیر خطر زیان نگاه کردن یا تحول یا نابود شدن داده ها، ضابطان قضائی قادر هستند رأساً دستور محافظت را صادر کنند و مراتب را حداکثر تا 24 ساعت به اطلاع مقام قضائی منتقل بکنند. اگر هر یک از کارکنان دولت یا ضابطان قضائی یا سایر اشخاص از اجرای این دستور خودداری یا داده های محافظت شده را افشاء کنند یا اشخاصی که داده های مزبور به آنها مربوط می شود را از مفاد دستور صادره آگاه کنند، ضابطان قضائی و کارکنان دولت به مجازات امتناع از دستور مقام قضائی و سایر اشخاص به حبس از نودویک روز تا شش ماه یا جزای انتقادی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا ده میلیون (10.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.
به نقل کرده رئیس مرکز تشخیص و جلو گیری پلیس فتا ناجا رعایت موارد فوق در کسب و کارهای آنلاین به خصوص وب سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه و بازرگانی قادر هست یاری رساننده گردانندگان و مسئولان اینشکلی وب سایت ها و اپلیکیشن ها باشد و در صورت بروز مشکل و حتی نقش شکایت از آن ها یاری رساننده آن ها در محاکم قضایی جهت ارائه مستندات لازم باشد.

--نظرات شما مايه دلگرمى ماست--

نگارنده: پاكبانو ک.

امنیت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از هر کرانه تير دعا کرده‌ام روان ««« »»» باشد کز آن ميانه يکی کارگر شودایجاد لینک رسیدگی به شکایات و اخذ نماد اعتماد الکترونیک الزامات سایت ها و اپلیکیشن های بازرگانی


TT / 185 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : پاكبانو ک.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : الکترونیک
برچسب ها : اعتماد , نماد , اپلیکیشن , الزامات , شکایات

مطالب مرتبط