ایده و پول های خارجی که در بازار بکر ایران استارتاپ می شوند/ القای وابستگی استارتاپی ایران به خارجی ها

ایده و پول های خارجی که در بازار بکر ایران استارتاپ می شوند/ القای وابستگی استارتاپی ایران به خارجی ها

بسیاری از مجموعه‌هایی که به عنوان استارتاپ‌های کامیاب ایرانی و در بر می داری سرمایه‌گذاری خارجی شناسایی شده‌اند، پیاده‌سازی یک ایده خارجی با سرمایه خارجی با پتانسیل ایرانی در بازار بکر کشورمان هستند که نیاز و وابستگی استارتاپی به خارجی‌ها را القا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، دستگیری افرادی از جمله سیامک نمازی، محمدباقر نمازی و نزار ذاکا پرده تازه ای از پروژه نفوذ در بخش تکنولوژی کشور را باز کرده است.

دغدغه هایی که تاکنون از دید برخی در داخل کشور مطرح می شد، با دستگیری این چندین تن و قطعیت حکم آنها به نگرانی خارجی مبدل شده است.

اخیراً امین ثابتی یکی از اعضای فعال بخش فارسی گوگل و از مدیران گروه اصل 19 در این باره بیان نگرانی از جنسی متفاوت کرده است.

گروه اصل 19، گروهی است که هدفش را ارائه فیلترشکن رایگان، راهنمایی به کاربران برای دور زدن سانسور و افزایش آگاهی درباره امنیت دیجیتال و حریم خصوصی اعلام می کند.

اما نوع نگرانی ثابتی قابل توجه است. او در توییتی نقل کرده: «یکی از چیزهای آزرده کننده در قصه استارتاپ در کشورمان این است که همه به فکر جذب سرمایه از خارج هستند، در حالی که به کمبود زیرساخت دقت نمیدارند.»

ثابتی نگران «کمبود زیرساخت» است و توضیحی درباره زیرساخت نمی دهد تا هر نوع برداشت از آن (فنی یا امنیتی) آزاد باشد.

اما در واقع او اکوسیستم استارتاپی کشورمان را تحت سلطه تشکیلات خارجی قلمداد می کند و نگران افرادی است که تحت عنوان سرمایه گذار خارجی نقش رابط اکوسیستم را بازی می کند، اما در کشورمان بازداشت می شوند.

او تلاش کرده تا ذهنیت وابستگی استارتاپ های ایرانی به طرف های خارجی و نیاز به سرمایه گذاری خارجی را به عنوان بدیهیات اثبات شده القا کند که بنابراین در این وابستگی در نگاه نخست انگشت تقصیر به سمت سوء مدیریت های داخلی در کشور هدف خواهد گرفت.

علی رغم پذیرش عدم سازوکارهای حمایتی کافی و قوانین شفاف حمایت کننده از استارتاپ ها در کشور، یک نکته اساسی نکته غفلت واقع شده است؛ این که هم اکنون بسیاری از کلکسیون های ابتکار آمیز و فناورانه که در قالب استارتاپ های در بر می داری سرمایه گذاری خارجی در کشور شناسایی و سرشناس شده اند، در واقع پیاده سازی یک ایده خارجی با سرمایه خارجی با بهره گیری از پتانسیل ایرانی در بازار بکر کشورمان هستند.

نمونه های کامیاب استارتاپ هایی که امروز نکته مثال قرار می گیرند، کپی ایده هایی هستند که در کشورهای پیشرفته آزمایش خود را پس داده اند و به سوددهی رسیده اند و این ایده ها نیازمند بازار دست نخورده تازه ای شده اند؛ مثل این که اگه فردا دیجی کالایی در افغانستان بوجود آوریم، آیا در سوددهی آن ریسک کرده ایم؟

----------------------------------

مسئول متن : تورج ب.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در روی خود تفرج صنع خدای کن ««« »»» کيينه خدای نما می‌فرستمتایده و پول های خارجی که در بازار بکر ایران استارتاپ می شوند/ القای وابستگی استارتاپی ایران به خارجی ها


TT / 69 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : تورج ب.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ایده
برچسب ها : ایران , القای , استارتاپی

مطالب مرتبط