ایران تاثیرگذارترین کشور در آینده سیاسی سوریه است

ایران تاثیرگذارترین کشور در آینده سیاسی سوریه است

به گفته کارشناس منطقه، حضور ایران در مذاکرات برای حل بحران سوریه بسیار اهمیت دارد، زیرا این حضور در تمامی بازیگرانی که در تحولات منطقه دخالت دارند، موثرتر است.

«شعیب بهمن» کارشناس مسائل آسیای مرکزی در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، با توجه به شدت تحولات در سوریه گفت: قدرتهای بزرگ نمی خواهند بحران سوریه به جنگ نظامی رو در رو کشیده شود و این بحران به جنگ جهانی تبدیل نخواهد شد؛ اما تحولات سوریه در آینده سطح بندی جهانی را تغییر داده و بلوکهای جدیدی در نظام بین الملل تشکیل خواهد شد که قدرت ایالات متحده آمریکا را به چالش می کشد.

پژوهشگر ارشد مسائل روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا جنگ سردی میان آمریکا و روسیه در حال شکل گیری است، خاطر نشان کرد: تعریف جنگ سرد به رقابت آمریکا و شوروی بعد از جنگ جهانی دوم باز می گردد و تا فروپاشی شوروی ادامه داشت. رقابت طرفهای قدرت مبتنی بر دو گفتمان متفاوت و ویژگی ژئوپلیتیکی بود که دوطرف سعی می کردند حوزه نفوذ خود را در مناطق مختلف افزایش دهند. در حال حاضر رقابت ژئوپلیتیک بین روسیه و آمریکا وجود دارد، اما جدال گفتمانی میان دو کشور مشاهده نمی شود؛ از این رو نمی شود از شروع جنگ سرد صحبت کرد.

وی افزود: گفتمان ضد غربی دارای یک سابقه طولانی در روسیه است و اینکه پوتین به مقامات کشور خود گفته تا فرزندانشان را از مدارس کشورهای غربی خارج کنند، به نگرانی پوتین برای تاثیر پذیری آنها از فرهنگ غربی بر می گردد.

بهمن در اشاره به رابطه گوترش، دبیر کل سازمان ملل با روسیه تصریح کرد: روسها از گوترش به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد حمایت کردند و به نظر می رسد که رابطه روسها با گوترش بهتر از بان کی مون خواهد بود.

کارشناس مسائل آسیای مرکزی به علت برگزاری نشست روز شنبه لوزان اشاره کرد و گفت: نشست اخیر به دلیل ناکارآمد بودن یا عدم اجرای آتش بس توافق شده میان روسیه و آمریکا بود. علاوه بر بدعهدی آمریکا، مشارکت ندادن بازیگران مهم منطقه مانند ایران و عراق از دلایل شکست آتش بس اخیر است.

وی در ادامه افزود: دموکراتهای آمریکا تلاش می کنند که به یک توافقی درباره بحران سوریه تا انتخابات آینده دست یابند و از آن به عنوان برگ برنده برای جذب آراء استفاده کنند، این توافق برای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بسیار اهمیت دارد.

کارشناس مسائل آسیای مرکزی با بیان اینکه حضور ایران در مذاکرات برای حل بحران سوریه بسیار اهمیت دارد، تبیین کرد: در تمامی بازیگرانی که در تحولات منطقه دخالت دارند، حضور ایران بسیار موثرتر است. ایران روابط خوبی با دولت سوریه دارد و از بقای حکومت این کشور حمایت گسترده ای داشته و دارد، از این رو ایران نیروی تاثیر گزار در آینده سیاسی سوریه است.

- نظر يادتان نرود -

گردآوری توسط : داريوش و.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سوی من وحشی صفت عقل رميده ««« »»» آهوروشی کبک خرامی نفرستادایران تاثیرگذارترین کشور در آینده سیاسی سوریه است


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : داريوش و.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : ایران

مطالب مرتبط