ایران در حوزه حقوق بشری موضع آفندی خواهد گرفت

ایران در حوزه حقوق بشری موضع آفندی خواهد گرفت

سخنگوی فراکسیون حقوق بشر مجلس با اشاره به فعالیتهای این فراکسیون در سطح بین المللی گفت: در این حوزه از موضع تدافعی به سطح آفندی خواهیم رفت.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، قاضی زاده هاشمی، سخنگوی فراکسیون حقوق بشر مجلس در نشست خبری که امروز چهارشنبه در موسسه راهبردی دیده بان برگزار شد گفت: در مجموعه مجلس جمعی از نمایندگان پارلمان فراکسیون حقوق بشر را تشکیل دادند که اعضای ان دانش و معلومات کامل و مرتبط را داشتند، عضو شدند تا ظرفیتهای قانون اساسی و طرح مباحث حقوق بشری در ابعاد منطقه ای و جهانی است.

وی با بیان اینکه ما در عرصه آسیایی و جهانی گروههای مرتبطی داریم که بصورت پارلمانی ایفای نقش میکنند که گروههای دوستی پارلمانی را هم باید به ان اضافه کرد، یاداور شد: این مجموعه ها حدود 120 کشور را پوشش میدهند.

سخنگوی فراکسیون حقوق بشر ادامه داد: قائل به ان هستیم که ج ا ظرفیتهای بسیار بالایی در زمینه اقلیتهای دینی و مذهبی در قانون اساسی دارد و در پارلمان هم برادران اهل سنت و ٥ اقلیت دینی دیگر در مجلس دارای نماینده هستند.

قاضی زاده هاشمی افزود: جمهوری اسلامی برای حقوق اساسی ذکر شده در قانون در زمینه حقوق بشر احترام خاصی قائل است که برای زنان، اقلیتها و اندیشه ها پیش بینی شده است. ما یک کشور دموکراتیک هستیم و پارلمان ما هم برامده از رای مردم است که این نشانگر ظرفیت بالای سیاسی قانون اساسی ماست.

وی ازادی مطبوعات کشور را در خور توجه دانست و افزود: اگر با کشورهای دیگر قیاس کنیم دارای ظرفیتهای بالایی هستیم. البته برخی چارچوبها وجود دارد که شرع وقانون انها را تعیین کرده اند.

قاضی زاده خاطرنشان کرد: این ظرفیت میتواند در حوزه جهانی مورد توجه قرار گیرد و ما در بسیاری موارد نه در موضع دفاع که در موضع ادعا قرار داریم. چراکه اگر نهادها یا گروهها یا دستگاه قضایی در حوزه حقوق بشری در محیط بین الملل دفاع میکند، مجری قانون مجلس است و ما برای قوانینی که میگذاریم دارای اصولی هستیم که خودمان میتوانیم این دفاع را به نحو مطلوبتری داشته باشیم.

وی یاداور شد: در موضوع حقوق بشر که یکی از کار ویژه های اساسی کشور است از حوزه پدافندی به حوزه آفندی حرکت خواهیم کرد تا صدای مردم به عنوان اکثریت به گوش دنیا برسد.

سخنگوی فراکسیون حقوق بشر حضور مردم در انتخابات مجلس در کشور را بینظیر خواند که زیر 50 درصد نبوده و در این دوره 70 درصد بوده و خاطرنشان کرد: حتی در کشورهای اروپایی اینطور نیست و حداکثر ٣٨ درصد است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعامل با گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران گفت: گزارشگران قبلی منابع درستی نداشته و به کسانی مراجعه میکردند که در ایران حضور نداشته و اطلاعات انها فاقد ارزش بوده است، اما اینکه ما حرفی برای گفتن نداشته باشیم درست نیست. اگر تغییر رویه انها جدی باشد ما گفتگو خواهیم داشت.

قاضی زاده ادامه داد: باید ارزیابی جدیدی داشته باشیم از گزارشگر جدید که ایا تغییر رویه داده شده است یا خیر.

سخنگوی فراکسیون با اشاره به پیگیری فاجعه منا در مجلس گفت: ما به دنبال لفاظی نبوده و با قدرت موضوعات حقوق بشری را دنبال میکنیم.

در ادامه این نشست انجمنهای مردم نهاد مشغول در حوزه حقوق بشری به بیان فعالیتها و دیدگاههای خود پرداختند.

********************

نگارنده : رويا ذ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شير در باديه عشق تو روباه شود ««« »»» آه از اين راه که در وی خطری نيست که نيستایران در حوزه حقوق بشری موضع آفندی خواهد گرفت


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : رويا ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : بشری , حقوق , ایران , موضع , آفندی

مطالب مرتبط