ایران خلیج فارس را برای ناوهای آمریکایی ناامن کرده/توان تهران روز به روز در حال افزایش است

ایران خلیج فارس را برای ناوهای آمریکایی ناامن کرده/توان تهران روز به روز در حال افزایش است

اندیشکده «امریکن انترپرایز» در گزارشی با موضوع تشدید تنش دریایی میان کشورمان و آمریکا، نگاشته است که خلیج فارس در حال مبدل شدن به محلی ناامن برای ناوهای آمریکایی است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، اندیشکده دست راستی «امریکن انترپرایز» در گزارشی به قلم «متیو مکینس» نگاشته است که خلیج فارس در حال مبدل شدن به محلی ناامن برای ناوهای آمریکایی است.

وی کشورمان را عامل تغییر در حالت امنیتی خلیج فارس دانسته و برای این ادعا پنج دلیل مطرح کرده است.

کشورمان حضور آمریکا در خلیج فارس را غیرقانونی آگاهی میدارد

مکینس با اشاره به بالا گرفتن تنش های دریایی میان کشورمان و آمریکا در ماه های اخیر، به عنوان اولین دلیل ناامن شدن خلیج فارس برای آمریکا نگاشته است که سپاه مدافعان انقلاب اسلامی می خواهد به همه نمایان کند که برجام در برنامه های منطقه ای کشورمان تحولی بوجود نیاورده است.

این تحلیلگر آمریکایی با بیان این که کشورمان همواره اعلام کرده است که می خواهد از خلیج فارس در برابر حضور هنرپیشگان متخاصم دفاع کند، نگاشته است: «شاید از دید ما این رفتار آن ها غیرحرفه ای باشد، اما سپاه مدافعان حضور ما را غیرقانونی دانسته و اساسا احترامی برای آن قائل نیست.»

افزایش توان کشورمان، آمریکا را به سمت اقیانوس هند به عقب می راند

دومین علتی که اندیشکده امریکن انترپرایز مطرح کرده، این است که نیروی دریایی کشورمان در حال پیشرفت قابل توجه تسلیحاتی و اطلاعاتی است.

نگارنده این گزارش با بیان این که کشورمان تلاش می کند مانند چین و روسیه با در پیش گرفتن راهبرد موسوم به منع فضا و دسترسی، گستره و برد تهدید برای نیروهای آمریکایی را هرچه بیشتر زیاد کند، نگاشته است: «نیروی دریایی سپاه مدافعان در خط مقدم این تلاش قرار دارد و روی موشک هایی با دقت رو به افزایش که قادر به پوشش تقریبا سراسر خلیج (فارس) هستند، مین هایی که پیچیدگی شان روز جدید بیشتر می شود، افزایش تعداد زیردریایی های متوسط و حتی اخیرا یک کشتی دوبدنه (کاتاماران) بالگردبر پرسرعت، سرمایه گذاری کرده است.»

مکینس نگاشته است که در آینده توان نظارتی و ردیابی کشورمان هم بیش از پیش تقویت خواهد شد.

به نقل کرده وی، در نتیجه هرچند «تجهیزات دریایی آمریکا همچنان قادر هستند در صورت نیاز خارج از خلیج فارس عملکردی اثرگذار داشته باشند، اما منطقه امن آن ها مدام بیش از پیش به سمت اقیانوس هند به عقب رانندگی کرده می شود.»

کشورمان دکترین صرفا پدافندی را کنار قرار داده است

نگارنده این گزارش سپس مدعی شده است که علامت هایی وجود دارد مبنی بر این که احتمال دارد کشورمان دکترین صرفا پاسداری ای را کنار قرار داده باشد.

وی با اشاره به اظهارات اخیر رهبر انقلاب اسلامی که داشتن توان پاسداری ای و تهاجمی را حق جمهوری اسلامی آگاهی داشته اند، نگاشته است که این یک تغییر قابل ملاحظه در رویکرد کشورمان بعد از انقلاب اسلامی است.

مکینس مینگارند: «رحلت کرده، رویارویی های تهاجمی سپاه مدافعان با کشتی های آمریکا در خلیج فارس، ناشی از دکترین بازدارندگی پاسداری ای کشورمان بود. اگه حالا کشورمان موضعش در منطقه را در بر می داری المان های "آفندی" و "پدافندی" انتخاب کرده باشد، واشنگتن باید منتظر کلکسیون تازه ای از رفتارهایی از جانب نیروی دریایی کشورمان باشد که توانایی تنش آفرینی را دارند. پیش نگاه کنی و مقابله با رفتارهای تحمیلی به مکان رفتارهای واکنشی، دشوارتر خواهد بود.»

احتمال تجهیز متحدان کشورمان به موشک های توانا تر ضدکشتی

نگارنده این گزارش احتمال انتقال تسلیحات توسعه یافته به گروه های نکته حمایت کشورمان را به عنوان چهارمین دلیل عنوان کرده و نگاشته است: «از وقتی که حزب الله لبنان در طول جنگ سال 2006 یک موشک C-802 را به سمت کشتی اسرائیلی در مدیترانه شلیک کرد، آمریکا و متحدانش از این که امکان می دارد سپاه مدافعان توانمندی های در حال رشدش در زمینه موشک های ضد کشتی را به متحدان و نیروهای نیابتی اش رساند، نگران شدند.»

امریکن انترپرایز با بیان این ادعا که امکان می دارد کشورمان جنبش انصارالله یمن را به موشک های توسعه یافته مجهز کند، نوشت: «با وجود تلاش گسترده ای که آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی خلیج (فارس) برای ممانعت از انتقال سلاح و دیگر حمایت های مرگ آور به انجام رسانده اند، اما هنوز هم شرکای سپاه مدافعان این مددها را میگیرند و این مسئله ریسک تردد دریایی در منطقه را زیاد میکند.»

سپاه مایل به برقراری ارتباط ارتشی با آمریکا نیست

مکینس در تشریح آخرین علتش هم نگاشته است که با وجود خواستهای آمریکا، سپاه مدافعان حاضر به برقراری یک خط رابطه ای مستقیم با آمریکا نیست.

به ادعای نگارنده، این اقدام قادر هست در صورت بروز تنش، رفع اختلاف را به برقراری تماس میان وزیران خارجه دو کشور موکول کرده و به طولانی شدن تنش منجر شود.

وی در پایان با بیان این که آمریکا مدت هاست که شاهد افزایش توانمندی های ارتشی کشورمان است، تأکید کرده که واشنگتن باید برای حفظ امنیت خود در خلیج فارس، با همکاری متحدانش توان ارتشی خود را زیاد کند.

او نگاشته است: «این مسئله قطعا به این وابسته است که آیا رئیس جمهور آتی آمریکا هم می خواهد با این ادعای کشورمان که نیازی به حضور آمریکا در منطقه نیست، مقابله کند یا نه.»

تهیه کننده : شهربانو گ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آفرين بر دل نرم تو که از بهر ثواب ««« »»» کشته غمزه خود را به نماز آمده‌ایایران خلیج فارس را برای ناوهای آمریکایی ناامن کرده/توان تهران روز به روز در حال افزایش است


TT / 173 --- TP / 20%

گردآوری شده توسط : شهربانو گ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ناوهای
برچسب ها : خلیج , ایران , ناامن

مطالب مرتبط