ایران در سال ۲۰۱۹ هیچ پرونده تاریخی برای ثبت بین المللی نخواهد داشت

ایران در سال ۲۰۱۹ هیچ پرونده تاریخی برای ثبت جهانی نخواهد داشت

در صورتیکه ایران می‌توانست سال ۲۰۱۹ دو اثر تاریخی و طبیعی را در لیست میراث بین المللی یونسکو به تصویب رساند اما سهمیه ثبت پرونده تاریخی خطوط راه آهن را در این سال از دست داد.


پرونده جنگل‌های هیرکانی به‌عنوان پرونده طبیعی در کمیته ارزیابی سال ۲۰۱۹ میراث بین المللی یونسکو مورد بررسی قرار می‌گیرد و به احتمال زیاد ثبت بین المللی میشود این پرونده دومین پرونده طبیعی ایران پس از کویر لوت می باشد که تا کنون در حوزه بین المللی به ثبت رسیده می باشد.

اما پرونده میراث تاریخی که قرار بود در سال ۲۰۱۹ به همراه پرونده میراث طبیعی جنگل‌های هیرکانی مطالعه شود از طرف کمیته فرهنگی میراث بین المللی یونسکو با ایراد رو به رو شد این پرونده خطوط راه آهن ایران بود که یونسکو به مقیاس نقشه‌های آن و نکات دیگر ایراد گرفته بود.

در نخست مارچ ۲۰۱۸ نامه‌ای از طرف کمیته فرهنگی یونسکو به سفیر ایران در یونسکو نگاشته شد که در آن یکم فوریه سال ۲۰۱۹ را واپسین مجال برای ارسال پرونده راه آهن مخابره کرده‌اند این بدان معناست که پرونده برای سال ۲۰۱۹ ارزیابی میشود تا چنانچه ایرادات آن برطرف و مجدد در تاریخ نخست فوریه سال ۲۰۱۹ به یونسکو انتقال داده شود، معضلی برای ثبت این پرونده در سال ۲۰۲۰ در کمیته میراث بین المللی موجود نخواهد بود.

به این ترتیب ایران سهمیه ثبت پرونده تاریخی در سال ۲۰۱۹ را از دست داده و همه چیز به سال ۲۰۲۰ موکول شده می باشد.

با این وجود محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور هنوز امیدوار می باشد تا رایزنی‌های او و سفیر ایران در یونسکو بتواند این مشکل را حل کند. او به روزنامه نگار مهر می‌گوید: یونسکو به نقشه‌ها ایراد گرفته بود ما نقشه‌ها را در قالب سی دی به آن‌ها داده بودیم اما مجدد نامه‌نگاری کرده و هنگامی که دلیل را فهمیدیم چاپ حدود ۷۰۰ نقشه را ارسال کردیم. سال‌های پیش این طور نبود ما کار را به سفیر ایران در یونسکو سپرده‌ایم تا مشورت کرده و آن ها را متقاعد کند که این پرونده برای سال ۲۰۱۹ ثبت شود.

پرونده رآه اهن درحالی سال ۲۰۱۷ میلادی به پرونده‌های ایران در لیست موقت یونسکو افزوده شد و بلافاصله اقدامات برای ارسال پرونده آن برای بررسی در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت که راه آهن جزو میراث تاریخی بینظیر ایران نمی باشد که بتوان ثبت بین المللی آن را در ارتباط با ۵۵ پرونده دیگر در لیست انتظار ایران در اولویت قرار داد.

طالبیان در جواب به این که ایران چند سال قادر نبود راه آهن را کامل کند و سر آخر دانمارکی‌ها وارد شدن یافتند می‌گوید: نبایستی این طور به پرونده خطوط راه آهن ایران دید. چون راه آهن از دوره صنیع الدوله در دوره قاجار ساخته شده بود و در این دوره هم کارگران و مهندسان ایرانی هم یاری رسانده بودند. باید جلسه‌ای با حضور دستندرکاران راه آهن به انجام رساند و دراین باره توضیح داد چون این پرونده ریزه کاری‌های زیادی دارد که در این پرونده به انها اشاره شده می باشد و کل پرونده وجوهی را که ایرانی‌ها در آن نقش داشته‌اند مورد دقت گذاشته می باشد. بسیاری از راه‌های دسترسی راه آهن را ایرانی‌ها یافته اند.

***********************************

متن از : رادين خ.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تحصيل عشق و رندی آسان نمود اول ««« »»» آخر بسوخت جانم در کسب اين فضايلایران در سال ۲۰۱۹ هیچ پرونده تاریخی برای ثبت بین المللی نخواهد داشت


TT / 155 --- TP / 30%گردآوری شده توسط : رادين خ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : ایران
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :