بارسا به چه صورت بی پپ به راهش دنبال کرد؟

بارسا چگونه بدون پپ به راهش ادامه داد؟

امشب ورزشگاه نوکمپ پذیرای پپ گواردیولا، سرمربی سابق و پرافتخار بارسلونا در قامت هدایت منچسترسیتی خواهد بود اما بدون شک پس از طلاق او، تغییراتی در ساختار باشگاه به وجود آمده است.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

به گزارش "ورزش سه"، جرارد پیکه، مدافع پیشکسوت بارسلونا معتقد است که تاریخ بارسلونا را باید به زمان پیش و پس از گواردیولا تقسیم کرد. بارسلونا تحت هدایت پپ، به تمامی افتخارات ممکن رسید و ما قصد داریم، تکامل روند رو به رشد بلوگرانا، پس از طلاق پپ گواردیولا در سال 2012 را چک کنیم؛

1- حفظ روند کسب جام های متعدد

گواردیولا در زمان هدایت بارسلونا کامیاب شد جایگاه یوهان کرویف به عنوان پرافتخارترین سرمربی تاریخ این باشگاه را از آن خود کند و با کسب 14 جام از 19 جام ممکن در نگاه کن سالهای 2008 تا 2012، رکوردی غیرقابل باور را در تاریخ باشگاه به ثبت رساند. تا پیش از حضور پپ، بارسلونا تنها 1 بار فاتح لیگ قهرمانان شده بود و این سرمربی کامیاب شد 2 لیگ قهرمانان، 3 لالیگا و 2 کوپا دل ری را به ویترین افتخارات باشگاه افزاید.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس بارسا چطور بدون پپ به راهش ادامه داد؟

از زمان طلاق پپ، 3 مربی هدایت بارسلونا را بر عهده گرفته اند و این تیم هنوز به طور تقریبی روند قهرمانی های خود را حفظ کرده است. بلوگرانا از آن مقطع تا به حال با کسب 10 جام، همچنین به پیشتازی خود در اسپانیا و اروپا ادامه داده است که البته باید نقش لوییس انریکه با کسب 8 جام را بسیار پررنگ تر از 2 سرمربی دیگر آگاهی داشت.

لوییس انریکه با کسب 1 لیگ قهرمانان که با انجام گرفتن با سرعتترین گل تاریخ باشگاه بارسلونا در فینال توسط راکیتیچ همراه بود و همچنین فتح 2 لالیگا، کارنامه ای بسیار کامیاب داشته است و قادر هست در صورت ادامه این روند تا پایان قرارداد خود در سال 2017 ، حتی رکوردی فراتر از گواردیولا در تاریخ بارسا به ثبت برسند..

2- نو سازی مخلوط با فلسفه ای مشترک

در حال حاضر تنها 5 بازیکن به نام های لیونل مسی، ماسچرانو، جرارد پیکه، اینیستا و بوسکتس از زمان شکوهمند گواردیولا در فهرست این تیم حضور دارند. البته رافینیا و سرخی روبرتو نیز توسط پپ گواردیولا به تیم عمده رسانده شدند اما در زمان حضور وی خیلی فرصت بازی کردن نیافتند اما حالا آنها نیز جزئی غیرقابل تحول از مخلوط عمده انریکه به حساب مییایند.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس بارسا چطور بدون پپ به راهش ادامه داد؟

رافینیا کامیاب شد در دیدار ابتدای هفته بارسلونا 2 گل از 4 گل این تیم را به ثمر برساند و سرخی روبرتو نیز در هفته های اخیر، به عصای دست لوییس انریکه مبدل شده است.

در حال حاضر مخلوط بلوگرانا، با حفظ همان فلسفه قبلی، تبدیل به پایگاهی مطمئن برای ستارگان فوتبال دنیا شده است و این تیم با جذب بازیکنان طراز اولی همانند نیمار و سوارز، شانس خود برای کسب موفقیت را به شدت زیاد کرده است. حفظ سنت و روش بازی زمان گواردیولا، با تغییرات نه چندان عمده انریکه بروز منتقل کنی شده است و در 2 فصل اخیر، عارضه های خوبی را برای این باشگاه کاتالانی به همراه داشته است و قاعدتا با توجه به منابع مالی توانا بارسا، این روال ادامه خواهد داشت.

3- افزایش درآمد و گسترش استراتژی جهانی

زمان موفقیت آمیز پپ، به شکل قابل توجهی ارزش سهام بارسلونا را در بازار جهانی افزایش داد و باعث رواج یافتن شرایط اقتصادی این تیم شد. درآمد باشگاه از ابتدای حضور گواردیولا تا زمان طلاق او افزایش خاصی داشت و از 334 میلیون یورو به 495 میلیون یورو رسید.

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس بارسا چطور بدون پپ به راهش ادامه داد؟

اما پس از طلاق پپ نیز این روند متوقف نشد و بارسلونا با درآمدی بالغ بر 679 میلیون یورو در فصل گذشته، پر سود ترین باشگاه دنیا لقب گرفت. قرار است ورزشگاه نیوکمپ نو سازی شده و گنجایش آن از 98 هزار نفر به 105 هزار نفر تا سال 2021 افزایش یابد. اما بلند پروازی های بارسلونا در اینجا متوقف نخواهد شد و آنها در هفته های اخیر دفاتر و نمایندگی های خود را نیویورک و هنگ کنگ نیز راه اندازی کرده اند. هدف بعدی بلوگرانا، گسترش فوتبال زنان در قاره آمریکا خواهد بود.

4- تکامل یافتن سبک بازی ارائه شده از سوی بارسلونا

پپ گواردیولا، با سبک منحصر به فردی که تیمش در نگاه کن سالهای 2008 تا 2012 ارائه داد، تبدیل به محبوب ترین و محبوب ترین سرمربی دنیا شد و فوتبال مالکانه و حمله ای این تیم باعث کسب پیروزی های پیاپی شد. شاید فراموش نشدنی ترین بردهای بارسای پپ، دو پیروزی در سالهای 2009 و 2011 بر منچستریونایتد زیر نظر سر الکس فرگوسن بود.

تصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس بارسا چطور بدون پپ به راهش ادامه داد؟

این روند مبتنی بر مالکیت توپ و پرس شدید، در بارسلونای لوییس انریکه نیز همچنان رعایت شد اما انریکه ترجیح داد تا بار حمله ای این تیم را از دوش خط میانی بارسا برداشته و به مثلث وحشتناک خط حمله تیمش متشکل از لیونل مسی، نیمار و لوییس سوارز بسپارد.

ژاوی، کاپیتان سابق بارسلونا و معمار خط میانی توانا بارسا در دهه گذشته در این ارتباط نقل میکنید: "حالا بارسلونا بازیکنانی در اختیار دارد که می توانند 2 سبک گوناگون از فوتبال را پیشنهاد کنند. آنها می توانند به سیاق گذشته، فوتبال مبتنی بر مالکیت پیشنهاد کرده اما اگه رقیبی آنها را ناگزیر به عقب نشینی کرد، حالا بارسلونا می تواند ضدحملاتی بسیار خطررناک را به تیم مقابل تحمیل کند".

5- افزایش گیرا نقش جوانان بومی

علیرغم صرف بودجه ای در حدود 350 میلیون یورو در زمان هدایت بارسلونا توسط پپ، این سرمربی به بهره گیری از بازیکنان جوانی مثل پیکه، بوسکتس و پدرو، که بعدها پایه قرار ده موفقیت های فراوان بلواگرانا بودند، شهره شد اما پس از طلاق او، این روند کمی با سرعت پایین تری نسبت به گذشته دنبال شد.

تصویر و عکس شماره 6 ⇩
تصویر و عکس بارسا چطور بدون پپ به راهش ادامه داد؟

اما در فصل جاری، انریکه تصمیم دارد تا بهای بیشتری به بازیکنان جوان و رشد کرده در فرهنگستان لاماسیا بدهد و در هفته های اخیر شاهد آن بوده ایم که بازیکنانی مثل رافینیا و سرخی روبرتو، نقشی محوری در مخلوط این تیم یافته اند.

البته نباید از یاد برد که بازیکنان مستعدی مثل مونیر الحدادی و سرجی سمپر نیز به صورت قرضی و برای کسب تجارب بیشتر، به باشگاه های دیگر قرض داده شده اند و در مجموع بارسا در تابستان امسال، 122 میلیون یورو برای تهیه کرد بازیکنان تازه مخارج کرد که این ارقام باعث شد تا این تیم در کنار اتلتیکومادرید، ولخرجترین تیم های لالیگا در فصل نقل و انتقالات لقب بگیرند.

منبع: مارکا

ترجمه: آریا فاطمی مقدم


**************

تهیه شده توسط : پويا ط.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در گوشه اميد چو نظارگان ماه ««« »»» چشم طلب بر آن خم ابرو نهاده‌ايمبارسا به چه صورت بی پپ به راهش دنبال کرد؟


TT / 180 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : پويا ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بارسا
برچسب ها : راهش

مطالب مرتبط