اگه کودک شما هم شلوغ و البته کمی حواس پرت است امکان می دارد در این روزهای طولانی تابستان کلافه تان کند. در این مطلب به شما میگوییم چطور هم کودک را مشغول کنید و هم به او در افزایش توجه و تمرکز یاری رسانید.

بازی ((… نقل میکنید))

روش انجام کار:

این یک بازی جالب برای کودکان است. این بازی قادر هست با یک یا چند فرزند صورت بگیرد. این بازی با نقل کردن ((… نقل میکنید)) شروع می شود. مثلا،((حسن نقل میکنید:دماغت را لمس کن، چشمهایت را نمایان کن و …)) و کودک باید آنچه را به او نقل کرده اید به انجام رساند.این بازی را چند بار با حرکات راحت به انجام رسانید.این بار اجازه دهید تا کودک رهبر شود و به مکان اسمی که در بازی نقل شده، از اسم خودش بهره گیرد. بازی را ادامه دهید تا به چند حرکت برسید، مثلا، ((… نقل میکنید، دماغت را لمس کن، دور خودت بگرد و سرت را نمایان کن …)).

هفت بازی برای افزایش توجه و تمرکز

بازی ((کی قایم شده؟))

لوازم مورد نیاز:

تصاویری از جانداران یا دیگر چیزهای مورد علاقه ی کودک
مقوا
قیچی و چسب ماژیک

روش انجام کار:

تصاویر جانداران یا چیزهای دیگری را که کودک دوست دارد بزیده و آنهارا روی مقوا بچسبانید. در کارت های دیگر، نام تصاویر را با ماژیک بنگارید. مثل سگ، سیب، خانه، اردک و … هدف قرار دادن کارت حاوی نام تصاویر بر روی عکس و تصویر صحیح است. زمانی کودک شما در حال مشاهده است، کارت ها را به پشت روی میز قرار بدهید و سؤال بکنید چه چیزی پشت این کارت قایم شده؟ کودک باید با برداشتن کارت های حاوی اسامی، پیش بینی بکند که آن عکس و تصویر ، چه است.

بازی ((صداهای زنده))

لوازم مورد نیاز:

لوازم نرم (عروسک های نرم، بالش، دمپایی، و …)
لوازم تو خالی (قوطی کنسرو، شانه تخم مرغ، بطری های پلاستیکی، قوری، کوزه، و …)
لوازم محکم (سنگ، کتاب، آجر، و …)

روش انجام کار:

اشیای مختلف صداهای گوناگونی دارند. با بهره گیری از انگشتان دست و لوازم مختلف، صدا بوجود آورید. برای کودک توضیح دهید که صداهای ملایم و آرام بسیار دلنشین تر از صداهای تند و بلند هستند. و اینکه اوقات آرام و بی سر و صدا مانند وقتهای پر سر و صدا، لذت بخش هستند. چند بار تمرین کنید. چشم هایتان را ببندید و به یک صدای خیالی گوش دهید. در رابطه با اینکه این صداها چطور اند حرف زنید: ملایم، بلند، آهسته یا تند؟

بازی ((حرکت در برابر آینه))

روش انجام کار:

روبروی آینه بایستید یا بنشینید. قادر هستید تصور کنید که در تلویزیون هستید. نخست با حرکت های صورت و سر شروع کنید. چشم ها، بینی، مژه ها و سپس گردن و شانه های خود را حرکت دهید. این حرکات را با سایر اعضای بدن نیز ادامه دهید. بینید که دوتایی چطور در آیینه به چشم میامد.

بازی ((چه چیزی برداشته شده است؟))

لوازم مورد نیاز:

۶ وسیله ی متفاوت
میز
۶ وسیله ی مشابه

هفت بازی برای افزایش توجه و تمرکز

۶ وسیله ی متفاوت (مثل اسباب بازی، کتاب، چنگال، تکه ای تیپ، یک تکه نان و یک سکه) راروی میز گذارید. هنگامی که کودک پشت به میز ایستاده باشد، یکی از لوازم را بردارید، و سؤال بکنید که کدام یک برداشته شده است؟این کار را ادامه دهید تا همه ی لوازم از روی میز برداشته شوند. سعی کنید بازی را با اشیای مشابه مثل ۶ اسباب بازی، ۶ کتاب مختلف، ۶ مهره یا قاشق و چنگال تکرار کنید.

بازی ((چه چیزی عوض شده است؟))

از کودک خود بخواهید شما را به دقت بیند (مثلا توجه به زیور آلات شما، جوراب ها، کفشها و …) و سعی کند ظاهر شما را به دلیل بسپارد. حالا شما اتاق را ترک کنید و در ظاهر خود تغییراتی بدهید که قابل رویت باشد ( به عنوان مثال، آستین خود را بالا بزنید، گوشواره ی خود را در آورید، ساعت خود را به مچ دست مخالف ببندید، و از این قبیل). هنگامی که به اتاق بر می گردید خردسالتان باید سعی کند آنچه را که در ظاهر شما عوض شده شناسایی بکند و اگه کامیاب به انجام این کار شد، نفر بعدی، خود او خواهد بود که باید ظاهر خود را عوض کند. قادر هستید این بازی را به صورت گروهی به انجام رسانید.

بازی (( مو به مو اجرا کن ))

این بازی برای کودکانی که دنبال کردن دستورالعمل های یک یا چند مرحله ای، برایشان دشوار است مفید می باشد.

روش انجام کار:

بین خودتان و کودک قرعه کشی کنید، فردی که قرعه به نام او شد باید به فرد مقابل چند دستورالعمل یک مرحله ای بده:((۱٫ دور خودت بچرخ، ۲٫ پروانه بزن، ۳٫ شنا(تمرین) برو)). آنگاه فرد مقابل باید حین گوش دادن به دستورالعمل ها، آنها را به دلیل بسپارد و سعی کند به درستی از آنها پیروی کند. قادر هستید از امتیاز دهی بهره گیرید مثلا یک امتیاز برای اظهار واضح دستور العمل، دو امتیاز برای پیروی درست و به ترتیب دستورالعمل های داده شده. و در انتهای بازی شخصی که امتیاز بیشتری کسب کرد صاحب جایزه شود.