آیا یک بازی سیاسی برای جلب رأی معلمان در راه است؟

آیا یک بازی سیاسی برای جلب رأی معلمان در راه است؟

تلاش برای استیضاح فانی از سوی مجلس، همراهی فراکسیون امید برای تحقق این استیضاح ، اعلام خبر استعفای فانی از سوی منابع مطلع در دولت و تکذیب آن از آموزش‌‌وپرورش به اذعان برخی کارشناسان تنها یک بازی سیاسی است برای جلب آرای فرهنگیان.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، استیضاح، ملغی شدن استیضاح و تشکیل کمیته میانجیگری، طرح مجدد استیضاح، تأکید فراکسیون امید بر استیضاح و در نهایت انتشار خبر استعفای فانی از سوی منابع مطلع در دولت، خلاصه تمام اخباری است که این روزها و تنها 6 ماه مانده به پایان کار دولت یازدهم از وزارت آموزش وپرورش به گوش می رسد.

روز گذشته بود که برخی رسانه ها به نقل از منابع آگاه دولت، خبر استعفای سه وزیر آموزش وپرورش، ارشاد و ورزش و جوانان را منتشر کردند. استعفای جنتی و گودرزی وزرای ارشاد و ورزش صحت داشت اما استعفای فانی وزیر آموزش وپرورش از سوی او و مشاورانش تکذیب شد این در حالی است که همچنان منابع مطلع دولتی بر ارائه استعفای فانی به رئیس جمهور تأکید دارند.

اما پشت پرده این ماجراها و فضای متلاطم وزارت آموزش وپرورش با بیش از 14 میلیون مخاطب مستقیم ( معلم و دانش آموز) چیست؟

چگونه شده است که نمایندگان مجلس دهم نیز در تلاش برای استیضاح فانی هستند و از سوی دیگر منابع آگاه دولت نیز خبر استعفای فانی را به رسانه ها اعلام می کنند.

برخی صاحب نظران براین باورند که عدم موفقیت فانی در بدنه آموزش وپرورش منجر به نارضایتی فرهنگیان و تصمیم نمایندگان مجلس به استیضاح وی شد.

اما به اذعان برخی دیگر از کارشناسان آموزش وپرورش، این تمام ماجرا نیست و تلاش برای استیضاح فانی یا الزام او به ارائه استعفا، بازی سیاسی است که چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 96 برای جلب آرای فرهنگیان شکل گرفته است.

سیدکاظم اکرمی وزیر اسبق آموزش وپرورش در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: استیضاح فانی در شرایط فعلی و مدت باقی مانده از دولت به صلاح آموزش وپرورش نیست البته پرسش از وزرا حق نمایندگان است اما برخی سؤالات جنبه سیاسی داشته و بیشتر با هدف جلب حمایت معلمان است.

وی افزود: برخی نمایندگان برای کسب امتیاز در آینده و اعلام موضع خود در طرفداری از معلمان، به دنبال استیضاح فانی هستند. از سوی دیگر نمایندگان اصلاح طلب و فراکسیون امید مجلس نیز بر سر دو راهی قرار گرفته اند بنابراین آنها نیز تلاش می کنند با طرح استیضاح فانی خود را حامی معلمان مطرح کنند.

وزیر اسبق آموزش وپرورش ادامه داد: پیچیدگی سیاسی عجیبی به وجود آمده است و باید به وزیر برای حل مشکلات فرصت داد؛ باید توجه داشت که چند ماه مانده به پایان فعالیت دولت، تغییر وزیر هیچ سودی برای وزارت آموزش وپرورش ندارد چرا که اداره وزارتخانه با سرپرست تمام ارکان آموزش وپرورش را متزلزل می کند.

ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش وپرورش با اشاره به اینکه علاوه بر اصولگرایان، فراکسیون امید و اصلاح طلبان نیز تمایل به رفتن فانی از وزارت آموزش وپرورش دارند، گفت: به نظر می رسد این استیضاح با هدف این است که به فرهنگیان بگویند مشکلات آنها را درک کرده و موافق باقی ماندن فانی نیستند در حالی که وزیر آموزش وپرورش در بسیاری از عزل و نصب ها اختیار نداشت و برخی از همین افراد نیروهای خود را تحمیل کرده اند.

وی افزود: فضای صندوق ذخیره فرهنگیان نیز به شدت به اعتماد فرهنگیان لطمه زد و باعث روی گرداندن آنها از آموزش و پرورش شد، سود این صندوق از یک هزار و 150 میلیارد تومان به 400 میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر وعده هایی توسط مسئولان آموزش وپرورش مطرح شد که عملیاتی نشد.

سحرخیز با اشاره به اینکه 6 درصد از پاداش پایان خدمت فرهنگیان در سال 93 باقی مانده است، گفت: پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 94 نیز به طور کامل پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: رتبه بندی فرهنگیان به صورت ناقص اجرا شد و آنها هنوز منتظر اجرای کامل آن هستند. میانگین حقوق فرهنگیان 2 میلیون و 200 هزار تومان بوده این در حالی است که بیش از 45 درصد آنها بالای 24 سال سابقه کار دارند و دریافتی اغلب فرهنگیان یک تا 1.5 میلیون تومان است همچنین خانواده ها از تضعیف مدارس دولتی گلایه دارند و اخذ پول و شهریه های آنچنانی در مدارس باب شده است.

سحرخیز گفت: تمام این مسائل منجر شده فرهنگیان به آموزش وپرورش تمایل نداشته باشند بنابراین دولت و برخی نمایندگان مجلس برای جلب آرای فرهنگیان تمایل به رفتن فانی دارند. در شرایطی که فرهنگیان از عملکرد آموز ش وپرورش و دولت ناراضی هستند، تغییر وزیر آموزش وپرورش می تواند منجر به جلب نظر و حمایت آنها شود.

*با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد*

تهیه از: فرخنده م.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای نسيم سحری خاک در يار بيار ««« »»» که کند حافظ از او ديده دل نورانیآیا یک بازی سیاسی برای جلب رأی معلمان در راه است؟


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : فرخنده م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اجتماعی
برچسب ها :

مطالب مرتبط