بازی های کامپیوتری این هفت منفعت را دارا اند

بازی های کامپیوتری این هفت فایده را دارند

بازی های کامپیوتری این هفت منفعت را دارا هستند 

بازی های کامپیوتری ضررهایی دارا هستند اما کلا دارای ضرر و زیان نیستند بلکه منفعت هایی هم دارا هستند که باید به آنها هم پردازیم . بارها در زمینه عوارض جسمانی و ذهنی بازی‌های رایانه‌ای مطالبی مطالعه کرده یا شنیده‌ایم. از جمله این که فقدان تحرک جسمانی در خلال بازی‌های رایانه‌ای سبب بروز مشکلاتی نظیر ازدیاد وزن (به خصوص در بین بچه ها و نوجوانان) می‌شود.

 

یا این که بسیاری از بازی‌های خشن می‌توانند اثرات نامطلوبی را روی روحیه و حافظه افراد داشته باشد. بازی‌های رایانه‌ای اما درست مانند هر پدیده‌ دیگر ساخت دست بشر افزون بر جنبه‌های منفی، ویژگی‌های مثبت هم دارا هستند. مزایای بازی‌های رایانه‌ای در چندین سال اخیر مورد توجه دانشمندان جا داشته و به نتایج جالبی هم انجامیده است.

 

شناخت نتیجه وارسی های راجع به 7 مورد از سودمندی های این مسابقات خالی از لطف نیست:

 

1. کمک به بچه ها و نوجوانان دارای بیماری‌های مزمن

پژوهشگران دانشگاه یوتا سال قدیم تحقیقی را منتشر ساختند که نشان می‌داد انجام مرتب بازی‌های رایانه‌ای به وسیله بچه‌های دارای کسالت و اختلالاتی نظیر اوتیسم، افسردگی و پارکینسون سبب ازدیاد استحکام و روحیه پایداری آن‌ها در برابر معضلات ناشی از کسالت می‌شود.

 

دانشمندان بر این باورند که این شکلی بازی‌ روی سازوکارهای عصبی خاصی اثرگذاری گذاشته و سبب ایجاد هیجانات مثبت می‌شود. به این ترتیب کودک یا نوبالغ درگیر کسالت مزمن بهتر می‌تواند با عوارض ناشی از کسالت خود مجادله کند.

 

2. ازدیاد توانایی‌های حرکتی بچه ها پیش‌دبستانی 

با اینکه نهادن یک کودک کم سن و سال در برابر تلویزیون برای انجام بازی رایانه‌ای کار درستی تلقی نمی‌شود، اما این همه قصه نیست. زیرا پژوهش دانشمندان دانشگاه دیکن در ملبورن استرالیا نمایان می کند انجام بازی‌های تعاملی رایانه‌ای به نیرو بخشی مهارت‌های حرکتی مدیریت اشیا در بچه ها می‌انجامد.

 

3. کاهش دلهره و استرس و افسردگی 

دامنه فواید بازی‌های رایانه‌ای تنها به بچه ها و نوجوانان محدود نمی‌شود. پژوهشی که در سال 2009 انتشار داده شد نشان می‌دهد انجام بازی های رایانه ای می‌تواند به افرادی که از مشکلاتی نظیر دلهره و استرس یا افسردگی رنج می‌برند یاری رساند تا بتوانند تا حدی بر این معضلات غلبه کنند.

 

این پژوهش نمایان کرد بعضی افراد با لباس شخصیتی A (که معمولاً بسیار فعال می باشند) با انجام این مسابقات قادر می باشند فرصتی برای آسایش پیدا بکنند و به این ترتیب از حد و حدود دلهره و استرس آن‌ها کاسته شود.

 

4. کاهش شدت درد

بازی‌های رایانه‌ای نه‌تنها می‌توانند سبب کاهش تأثیر بد معضلات ذهنی ‌شوند، بلکه حتی می‌توانند ناخوشی های جسمانی را هم کم کنند. دانشمندان دانشگاه واشینگتن نوعی بازی دیزاین کرده اند که به بیمارانی که از درد تندی رنج می‌دهند قابلیت می‌دهد از درد خود بکاهند.

 

این بازی که «جهانِ برفی» نام دارا است نوعی بازی حقیقت مجازی است که در آن به فرد خود را در یک دیار بر تن کرده از برف می‌بیند و می‌تواند گلوله‌های برفی را به سمت پنگوئن ها و آدم برفی هایی که مشاهده می کند پرتاب کند. به ‌این ‌ترتیب مشاعر بیمار از درد به بازی معطوف می‌شود. بررسی‌ها نمایان کرد بیمارانی که از این بازی بهره گرفته اند ند نیازمند داروی مُسکّن کمتری بوده اند.

 

5. نیرو بخشی توان بینایی 

پدر و مادرها معمولاً به فرزندان خود می‌گویند نشستن در برابر تلویزیون منتهی به کاهش قدرت بینایی می‌شود. دانشمندان دانشگاه مک مستر کشور کانادا اما به نتیجه‌ای شگفت‌انگیز دست پیدا کردند.

 

افرادی که گرفتار کسالت آب‌مروارید می باشند می‌توانند با انجام بازی‌هایی که در آن کاربر باید به هدف‌هایی معلوم شلیک ‌کند، قدرت بینایی خود را نیرو بخشی کنند. این دست از بازی‌ها سرعت بسیار بالایی دارا است و نیازمند تمرکز زیاد می باشند و به این ترتیب فرد باید خود را برای مشاهده کردن سریع و تند نکات گوناگون و بر آن شوی آنی عادت دهد.

 

این بازی‌ها همچنین سبب تولید هورمون‌های دوپامین و هم آدرنالین شده که به صورت بالقوه می‌تواند به ازدیاد قابلیت انعطاف‌پذیری مغز یاری رساند.

 

6. نیرو بخشی قابلیت تصمیم‌گیری 

بیشتر بازی‌های رایانه‌ای نیازمند تصمیم‌گیری و عکس العمل سریع و تند کاربر می باشند. دانشمندان عصب شناس دانشگاه روچستر نیویورک به این نتیجه رسیدند که انجام بازی‌های رایانه‌ای سبب تمرین مغز برای تصمیم‌گیری سریع و تند می‌شود. بازی‌هایی نظیر شبیه‌سازی موقعیت‌هایی که باید در آن به سرعت بر آن شد کاربر را عادت می‌دهد تا به سرعت جزئیات محیطی را وارسی و بلافاصله به آنها عکس العمل دهد.

 

7. ازدیاد نشاط در بین سالمندان

پژوهشگران در دانشگاه کارولینای شمالی به وارسی ارتباط بازی‌های رایانه‌ای و سلامت روحی (نشاط) افراد پیر توجه کردند. این مطالعه به این نتیجه رسید افراد سالمندی که به ندرت بازی‌های رایانه‌ای انجام می‌دادند شادتر از سایر هم‌سن و سالان خود بوده‌اند و هیجانات مثبت‌تری از خود بروز می‌دادند.

 

بازی‌های رایانه‌ای علاوه ‌بر زیان‌، خواصی هم در پی دارا هستند. در این میان توجه به نوع بازی و البته زیاده‌روی نکردن در انجام آن نقش مهمی در استفاده صحیح از این تکنولوژی مشغول کننده دارا است.

 

ترجمه: صالح سپهری فرد

 

 

نظر يادتان نرود

گردآورنده: زيبا ت.

کامپیوتر در بخش آموزش و ترفند سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای دل به کوی عشق گذاری نمی‌کنی ««« »»» اسباب جمع داری و کاری نمی‌کنیبازی های کامپیوتری این هفت منفعت را دارا اند

گردآوری شده توسط : زيبا ت.
تاریخ گردآوری : 2016-07-21
در دسته بندی : فایده
برچسب ها :

مطالب مرتبط