باید و نبایدهایی در مورد استیک (3 عکس)

دانستنی هایی درباره استیک
تصویر شماره 1 ⇩

در رابطه با استیک و انواع مختلف آن بیشتر بدانیم

خیلی از ما دل باخته گوشت قرمز می باشیم و مییاندیشیم چنانچه یک روز گوشت نخوریم گویی آن روز غذا نخورده ایم. احتمالاً چنین تصوری غلط باشد اما لذت خوردن گوشت را نمی شود تکذیب کرد. یکی از خوب ترین راهها برای صفا کردن از گوشت قرمز، طبخ و خوردن استیک است. الآن تصور کنید برای صرف استیک به غذاخوری رفته اید و میخواهید یکی از استیک های منو را بر گزینید؛ ریب‌ آی یا تی بُن؟ برای اینکه با فرقهای اسامی و راهکارهای طبخ آنها آشنایی پیدا کنید خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

ریب‌ آی (Rib-eye Steak)

ریب آی یک استیک کهنه و اصیل است که از دنده گاو گرفته می‌شود، مزه خوشمزه ای دارد و خیلی نرم است. همان گونه که حدس می‌زنید دلیل این نرمی و خوشمزگی وجود ذخایر چربی در این قسمت از گوشت است، به این سبب می‌توان آن را روی باربکیو هم کباب کرد. خوب ترین میزان پختگی برای این استیک میان آب‌دار-میانگین و میانگین است. هنگام طبخ استیک ریب آی توجه کرده باشین که خوب ترین روش، پختن گوشت همراه با استخوان آن است. گوشت را روی حرارت بگذارید و اجازه دهید کمی بیش از قسمت‌های دیگر طبخ بکند.

سیرلوین (Sirloin Steak)

این خوبش از گوشت هواداران زیادی دارد و از بالای بخش میانی جسم گاو گرفته می‌شود. این قسمت شامل شانه نمی‌شود و خیلی نرم و آغشته به چربی است. پیش از طبخ باید با دقت تمام بخشهای غضروفی را از گوشت جدا کنید.

فیله (Fillet Steak)

این استیک کم روغنی ترین و تردترین نوع آن است. از گوشت فیله معمولا برای تهیه کردن خوراکی هایی مانند استرگانف بهره گرفته میشود. همچنین می توان با پهن و صاف کردن آن ساندویچ استیک درست کرد. گوشت پایان کپل معمولا در تهیه شاتوبریان بهره گرفته میشود، در صورتیکه خوبش فیله میانی بخش اصلی فیله و اکثر گران‌ترین قسمت گوشت است. با چندین ضربه دست به گوشت، رطوبت زاید آن را بگیرید. برای طبخ گوشت از زیاد ترین دما بهره گیرید. مواظب گوشت‌هایی که غشای آبی ‌رنگ دارند و اصطلاحا به آن‌ها پوست نقره‌ای می‌گویند باشین به این علت که این قسمت باید از گوشت طلاق گیرد؛ درغیر این صورت هنگام پخت، گوشت جمع شده و استیک شما سخت می‌شود.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر باید و نبایدهایی در رابطه با استیک

استیک فیله کم روغنی ترین و تردترین نوع استیک است

تی بُن (T-bone Steak)

یک تکه گوشت قرمز بزرگ که یک سمت آن راسته و سمت دیگر آن فیله است، پس می توان نقل کرد مخلوط خوبی از هردوی آن‌ها است. میزان پخت این دو بخش از هم فرق می دارد پس هنگام پخت باید خوب مواظب استیک باشین.

فلت آیرن (Flat Iron Steak)

این استیک یک خوبش خوب و باارزش از گوشت شانه گاو است و این روز‌ها در انگلیس خیلی طرفدار دارد. گوشتی ترد و معطر که به درستی در سس خوابانده می‌شود و بهتری میزان طبخ آن آب‌دار یا آب‌دار-میانگین است.

این گوشت را حتما باید روی یک سطح خیلی داغ طبخ دهید. پیش از سرو استیک روی آن یک تکه کره بگذارید، بعد از آن بی فشار با فویل پنهان بکنید و اجازه دهید 3 دقیقه بماند تا کره روی گوشت آب شود.

درجه آمادگی استیک Steak Degrees Of Doneness

معمولا هنگام پیشنهاد این غذا در غذاخوری، از شما در رابطه با میزان پختگی و نپخته ای یا به اصطلاح درجه آمادگی آن پرسش می شود. پختگی گوشت بسته به سلیقه شما به پنج سطح دسته بندی می شود :

1- آبدار Rare

2- آبدار – میانگین Rare-Medium

3- میانگین Medium

4- میانگین – مغز پخت Medium-Well

5- کاملا مغز پخت

تصویر شماره 3 ⇩
تصویر باید و نبایدهایی در رابطه با استیک

مروری بر انواع مختلف درجه آمادگی استیک

--------------------------------

مطلب از : به‌آفرين ژ.

تکنیک ها و ترفندها در بخش آشپزی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اندر آن ساعت که بر پشت صبا بندند زين ««« »»» با سليمان چون برانم من که مورم مرکب استباید و نبایدهایی در مورد استیک (3 عکس)


TT / 199 --- TP / 33%گردآوری شده توسط : به‌آفرين ژ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : استیک
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :