بدترین رژیم ها و رفتارهای معطوف به چربی سوزی

بدترین رژیم ها و رفتارهای معطوف به لاغری

رژیم‌های عجیب در دوران غریب

در این مطلب به بدترین عادت‌های لاغری و بدترین رژیم‌های لاغری پرداخته‌ایم. با ما همراه شوید.

تصویر شماره 1 ⇩

در جهان امروز که اضافه وزن به‌عنوان یکی از مسائل جدی در حوزه سلامت مطرح می‌شود، بسیاری از اشخاص سعی می‌کنند با انتخاب روش‌های عجیب و حتی پر خطر در کوتاه‌ترین زمان وزن کم کنند و به زیبایی اندام برسند، در صورتیکه خطاهای شایع در این‌باره و عدم رعایت کلیات تغذیه درست، حرکات ورزشی و اسپرت مناسب و... نه‌تنها نتیجه مورد انتظار را درپی ندارد، بلکه می‌تواند اثر سوء و ناخوشایندی هم بر سلامت عمومی بدن بگذارد. در این مطلب به بدترین عادت‌های لاغری و بدترین رژیم‌های لاغری پرداخته‌ایم. با ما همراه شوید.

بدترین عادت‌های لاغری

1- حذف وعده‌های غذا: احتمالاً نخستین روشی که برای لاغری به ذهن می‌رسد، غذا نخوردن، حذف وعده‌های اصلی غذای روزمره یا تغذیه خیلی مختصر باشد. این روش یکی از بدترین روش‌ها برای لاغری است زیرا در صورت کمبود ریزمغذی‌ها در بدن، متابولیسم کاهش می‌یابد و در این حالت روند لاغری گرفتار آشفتگی می‌شود. عوض این کار تلاش کنید وعده‌های غذا را کوچک اما دفعات را زیاد (5 تا 6 قول در روز) کنید. البته دریافت مواد مغذی لازم را هم از یاد نبرید. افزون بر آن، خوب تر است از غذا خوردن بعد از ساعت 19 خود داری کنید زیرا اواخر روز متابولیسم کند می‌شود. یادتان باشد غذا خوردن منظم احتمال موفقیت را برای لاغری و به‌خصوص حفظ زیبایی اندام بیشتر می‌کند. غلط شایع غذایی برای لاغری، روی آوردن به روش‌های موقتی است که گرچه گاه در مدت کوتاهی فرد را به زیبایی اندام می‌رساند، اما ادامه عادات گذشته بعد از دوران رژیم، خیلی با سرعت وزن را به حالت اول برمی‌گرداند.

2- حذف کربوهیدرات: کربوهیدرات‌ها که معمولاً آن‌ها را به اسم نشاسته یا قند می‌شناسیم، مهم‌ترین منبع تأمین انرژی بدن می باشند و هیچوقت نبایستی از رژیم غذایی سالم کنار زده شوند. مسلماً خوردن بیش از اندازه آن‌ها سبب اضافه وزن می‌شود اما چنانچه به اندازه کافی به کار برده شوند بسیار سودمند خواهند بود. البته چنانچه عزم لاغری دارید، این منابع غذایی را در ناشتایی و ناهار خورید تا بدن طی روز مجال سوخت و ساز داشته باشد. مصرف آن‌ها در قول شام پیشنهاد نمی‌شود زیرا در طول شب به چربی تحول شکل پیدا می‌کنند. یادتان باشد منابع قندهای پیچیده مثل دانه‌های سبوس‌دار، حبوبات و سبزیجات حاوی یک دنیا فیبر می باشند که در منظم عملکرد گوارش و حذف کلسترول زاید، چربی و مواد سمی بدن نقش دارند.

3- آب نخوردن: احتمالاً شما هم شنیده باشین که آب باعث اضافه وزن و تورم اندام‌ها می‌شود اما این تصور غلط است. ثابت شده آشامیدن آب باعث ازدیاد متابولیسم و پیشرفت عملکرد گوارش می‌شود. افزون بر آن، مصرف کافی و منظم آب، مایعات بدن را طی روز در حالت اعتدال حفظ می‌کند. آن چه که باعث احتباس مایعات در بدن و تورم می‌شود، مصرف بالای سدیم است و به این سبب پیشنهاد می‌شود مصرف نمک تا حد امکان کاهش یابد.

احتمالاً نخستین روشی که برای لاغری به ذهن می‌رسد، غذا نخوردن، حذف وعده‌های اصلی غذای روزمره یا تغذیه خیلی مختصر باشد. این روش یکی از بدترین روش‌ها برای لاغری است زیرا در صورت کمبود ریزمغذی‌ها در بدن، متابولیسم کاهش می‌یابد و در این حالت روند لاغری گرفتار آشفتگی می‌شود

4- زیاده روی در مصرف خوراکی‌های «رژیمی» یا «لایت»: درج عباراتی مثل رژیمی، لایت، کم‌چربی، بی چربی یا سالم روی برچسب ماده های خوردنی دلیل نمی‌شود که صددرصد صحیح باشد. گرچه این محصولات چربی، قند، کالری، سدیم و هیدرات‌کربن کمتری دارند اما باید متوجه بود مثل دیگر فراورده‌های صنعتی در صد پایه‌ای از این ترکیبات را دارند و زیاده روی در مصرف آن‌ها می‌تواند زمینه‌ساز اضافه وزن شود.

5- دخانیات کشیدن: دخانیات کشیدن یکی از روش‌های باورنکردنی ای است که برخی اشخاص برای لاغری پیش می‌گیرند. در زمان دخانیات کشیدن، پیام‌هایی به مغز فرستاده می‌شود که سطح متابولیسم را ازدیاد می‌دهد و احساس گرسنگی را از میان می‌برد. در حقیقت، گرسنگی نشانه اخطاری است که بدن به ریزمغذی‌ها نیاز دارد و سرکوب این هشدار بدن را با فقدان های جدی غذایی مواجه می‌کند که این ضعف قوا زمینه مبتلا شدن به انواع مختلف بیماری‌ها را ازدیاد می‌دهد. از طرفی، دخانیات به خودی‌خود پیامد بسیار بدی دارد که از جمله می‌توان به بیماری سرطان، بیماری‌های ریوی و قلبی و... اشاره داشت.

6- مصرف مسهل‌ها: بهره گیری از مواد مسهل برای لاغری با سرعت از خیلی وقت پیش کاربرد داشت. انواع مختلف دارو، پودر و دم‌نوش‌های مسهل وجود دارد و حتی برخی از هنرپیشگان سرشناس چنین رویه‌ای را آزمایش کرده‌اند. امکان می دارد این اشخاص از لاغری با سرعت صفا کرده باشند، اما باید چشم انتظار پیامد جدی آن بر دستگاه گوارش باشند.

7- تهوع اجباری: یکی دیگر از روش‌های عجیب لاغری «تهوع اجباری» است. در این حالت فرد گرفتار حالت روان پریش می‌شود که هر خوراکی را ناسالم می‌داند و وقتی که هر نوع خوراکی‌ای می‌خورد، عذاب وجدان اضافه وزن پیدا کردن سراغش می‌آید. بنابراین خود را ناچار به برگرداندن آن چه که خورده می‌کند. از دست دادن ریزمغذی‌های لازم بدن عارضه ای است که سلامت این اشخاص را تحت اثر قرار می‌دهد.

8 تمرین اندامی شدید: گرچه ورزش یکی از کلیات اصلی حفظ سلامت و زیبایی اندام است اما کنار تغذیه درست و نحوه حیات سالم تاثیر خواهد داشت. تمرین جسمانی بیش از اندازه نیاز برای لاغری در صورتیکه بدن گرفتار فقدان های غذایی است، نه‌تنها سودمند و معمار نیست، بلکه سلامت را هم به خطر می‌اندازد. ورزش را باید تا مکانی ادامه داد که بدن تحمل آن را داشته باشد.

بدترین رژیم‌های لاغری

1- رژیم پنبه: در این رژیم فرد عوض غذا در هر قول، گلوله‌های پنبه را می‌بلعد زیرا ماده بسیار کم‌کالری‌ای است که شکم را پر و گرسنگی را برطرف می‌کند! برای این که خوردن راحت‌تر صورت گیرد، گلوله‌های پنبه را در مایعی شیرین مثل آب پرتقال، نوشابه و... خیس می‌کنند. مسلماً این روش برای سلامت پر خطر است زیرا در قسمت‌های گوناگون گوارش گرفتگی ایجاد می‌کند و مخاطرات خفگی و همچنین سوءتغذیه را هم به دنبال دارد.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر بدترین رژیم ها و رفتارهای معطوف به لاغری

2- رژیم هواخواری: پیروان رژیم هواخواری با انجام روش‌های تنفس درست در محیط باز سعی می‌کنند فقط از طریق نور و هوا تغذیه کنند. آن‌ها تصور می‌کنند می‌توان از منابع تأمین انرژی خوراکی‌های جامد و مایع چشم‌پوشی و شکم را فقط با هوا پر کرد زیرا هر چه غذا بخوریم این نیاز دائم ازدیاد می‌یابد. این رژیم که خیلی کم هزینه است به قیمت حیات فرد تمام می‌شود و تاکنون اشخاص زیادی به همین سبب جان خود را از دست داده‌اند. چنین اقداماتی معمولاً در برخی فرقه‌های مذهبی انجام می‌شود که پیشنهاد می‌کنند از «توانایی عشق مقدس» (هوا و نور) نیرو بگیرند. چنین ادعاهایی از لحاظ علمی دروغ است و جز تقلب و تخیل چیز دیگری نیست.

3- رژیم غذای کودک: برخی از ستارگان سینما برای زیبایی اندام از غذای کودک برای تغذیه استفاده می‌کنند. در این حالت روزمره 14 ظرف کوچک غذای کودک و تنها یک قول غذای سبک و متعادل مصرف می‌شود. منظور از غذای کودک انواع مختلف پوره‌هاست که معمولاً هم خردسالان آن‌ها را نپسندند. گرچه پوره‌ها از میوه، سبزی، گوشت و ماهی تهیه می‌شوند و غذای غیر بهداشتی ای نمی باشند، اما بدن یک فرد بالغ با کودک فرق می دارد و احتیاج های تغذیه‌ای متفاوت و زیاد تری دارد. به این دلیل که این رژیم غذایی حاوی مقدار کمی پروتئین است، عوض چربی‌ها بیشتر ماهیچه‌ها تفسیر می‌روند و این خطر هم وجود دارد که اواسط روز ضعف و خستگی به وجود آید.

4- رژیم کرم کدو: روشی مشمئزکننده برای لاغری بلعیدن کرم کدو است تا تمام خوراکی های به کار برده شده فرد را در طول روز بخورد. برای این کار فرد قرص‌های حاوی تخم این کرم یا لارو آن را می‌بلعد تا در کولون رشد کند. این روش برای سلامت بسیار پر خطر است و به‌رغم ممنوعیت، پیروان زیادی در امریکا ایالات متحده دارد زیرا می‌تواند زمینه‌ساز مرگ شود.

بهره گیری از مواد مسهل برای لاغری با سرعت از خیلی وقت پیش کاربرد داشت. انواع مختلف دارو، پودر و دم‌نوش‌های مسهل وجود دارد و حتی برخی از هنرپیشگان سرشناس چنین رویه‌ای را آزمایش کرده‌اند. امکان می دارد این اشخاص از لاغری با سرعت صفا کرده باشند، اما باید چشم انتظار پیامد جدی آن بر دستگاه گوارش باشند

5- رژیم شانگری‌لا: این رژیم را یکی از استادان روان‌شناسی ایالات متحده شایع کرد. در این روش فرد باید 2 بار در روز میان وعده‌های غذایی، 1 تا 3 قاشق سوپ‌خوری شربت گلوکز یا 1 تا 2 قاشق سوپ‌خوری روغن زیتون کاملاً تصفیه‌شده بخورد. با خوردن یک ماده مغذی و بی طعم احساس گرسنگی کمتر می‌شود. مصرف این کالری‌های بی طعم اشتها را تا حد زیادی در زمان غذا کاهش می‌دهد و به عقیده می‌رسد می‌توان با القای این تصور که وزن ایده‌آل است به‌راحتی چربی سوزاند، اما به چه دلیل باید از این روش صرف‌نظر کرد؟ و این روش با نقد های زیادی روبرو است؟ زیرا اثر بسیار کمی بر متابولیسم یا قابلیت لاغری دارد.

6- رژیم کوکی: تصور نمی‌کنید بتوانید در دوران رژیم با خیال آسان کوکی خورید! همان خوراکی خوشمزه‌ای که از آرد، برنج و جو دوسر تهیه می‌شود، مورد تأیید این رژیم است. البته نه به هر مقدار که پسندید؛ تا زمان لاغری فقط روزمره 6 کوکی کنار یک شام مناسب. این روش هم از نظر کارشناسان مورد تأیید نیست زیرا لاغری باید به آرامی انجام گیرد و خوردن روزمره این نوع شیرینی می‌تواند باعث بی‌انگیزگی و شکست رژیم شود.

7- رژیم نیم‌تنه: این روش محبوب خانم‌هایی است که می پسندند به سرعت اندازه پهلوها و دور سینه‌هایشان را کم کنند. با بر تن کردن نیم‌تنه استوار شکم فشرده شده و مانع از غذا خوردن زیاد می‌شود و احساس سیری خیلی سریع‌تری ایجاد می‌کند. همچنین در این حالت تعریق ازدیاد می‌یابد که در لاغری تأثیرگذار خواهد بود. گرچه برخی از خانم‌ها به این ترتیب توانسته‌اند به اندازه ایده‌آل خود برسند، اما این روش افزون بر این که حالت شکنجه دارد، بسیار پر خطر است. در حقیقت، فشرده کردن شکم برای مدت طولانی می‌تواند باعث سستی بافت‌های معده ای و آتروفی عضلات شود. برای کاهش اندازه دور کمر و پهلوها کفایت می کند در مصرف قند و چربی زیاده روی نکنید زیرا این ترکیبات بیشتر در این قسمت‌های بدن جمع می‌شوند.

*با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز*

گردآوری توسط: سايه ض.

رژیم در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صوفی بيا که آينه صافيست جام را ««« »»» تا بنگری صفای می لعل فام رابدترین رژیم ها و رفتارهای معطوف به چربی سوزی


TT / 421 --- TP / 25%

گردآوری شده توسط : سايه ض.
تاریخ گردآوری : 2017-08-13
در دسته بندی : لاغری
برچسب ها : معطوف

مطالب مرتبط