بدست دانشمندان کشور به ثمر رسید: تولید پلیمرهای عایق صوت و ارتعاش با توانایی جذب2.5برابری

توسط محققان کشور انجام شد: تولید پلیمرهای عایق صوت و ارتعاش با قدرت جذب2.5برابری

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر کامیاب به تولید پلیمرهای عایق صوت و ارتعاش شدند که قدرت جذب آنها 2.5 برابر بیشتر از نمونه هایی است که تاکنون در جهان خبر داده شده است.

 سابقه فعالیت تحقیقاتی در زمینه تولید پلیمرهای جاذب صوت و ارتعاش در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به حدود 15 سال پیش برمی گردد که در این مدت، دانشجویان متعددی در دانشکده مهندسی پلیمر با راهنمایی دکتر 'ناصر محمدی' پروژه های خود را با این موضوع انتخاب و پیگیری کردند.

این مطالعات و پژوهش های 15 ساله به ثمر رسیده در گروه تحقیقاتی لقمان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اکنون به ثمر نشسته و با پروژه دکتری 'زهرا خوبی آرانی' دانشجوی مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تولید یک پلیمر جاذب صوت و ارتعاش با قدرت بالا منجر شده است.
این دانشجوی جوان که رساله خود را به بررسی افزایش اتلاف انرژی در نانوکامپوزیت های پلیمری نرم با استفاده از ناهمگونی دینامیکی در ناحیه انتقال شیشه ای و تنظیم ناهمگونی پراکنشی اختصاص داده است به ایرنا نقل کرد: امواج مکانیکی، فرکانس های گوناگونی دارند که فرکانس های پایین مانند صوت و فرکانس های بالا مثل فراصوت (سونار) از جمله آنها هستند.
خوبی آرانی اضافه کرد: بالاترین نمونه ای که تاکنون در تحقیقات علمی جهان برای جذب امواج مکانیکی با فرکانس یک هرتز خبر داده شده، واحد 150 بوده است درحالیکه پلیمر تولیدی ما توانایی جذب این امواج تا 400 واحد را در بر می دارد.
وی خاطرنشان کرد: برای فرکانس 10 مگاهرتز نیز با استفاده از این پلیمر قادر بوده ایم قدرت جذب امواج مکانیکی را به 15 دسی بل بر میلیمتر منتقل بکنیم که چنین قدرت جذبی تاکنون خبر داده نشده است.
استاد راهنمای این پروژه تحقیقاتی نیز درباره دیگر ویژگی های این پلیمر به خبرنگار علمی ایرنا نقل کرد: ساخت پلیمرهای جاذب صوت و ارتعاش در جهان سابقه طولانی دارد ولی پلیمری که ما در تحقیقاتمان به آن دست کشف کرده ایم، بر پایه آبی است و به واژه دیگر، جزو تکنولوژیهای دوستدار محیط زندگی کرد حساب میشود حین این که قدرت جذب صدا و ارتعاش در این پلیمر نسبت به نمونه های مشابه به شدت افزایش یافته است.
دکتر 'ناصر محمدی' درخصوص نحوه استفاده از این ماده نیز بیان داشت: این پلیمر، یک سامانه کلوئیدی است که امکان اسپری کردن (پاشیدن) بر روی سطوح مختلف را در بر می دارد به این ترتیب که آن را بر روی هر جسم موردنظر، اسپری می کنیم که این جسم قادر هست سطح یک دیوار یا یک شئی در ابعاد مختلف باشد و در نتیجه، ارتعاش یا صدای آن جسم کنار زده میشود.
وی استفاده آسان و آسان و انعطاف پذیری را از مزایای بکارگیری این پلیمر برشمرد و نقل کرد: استفاده از این پلیمر نیاز به تخصص یا آمادگی ویژه ای ندارد و برای همه نوع شئی قابل استفاده است.
استاد تمام دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تشریح جزییات بیشتری از کارکردهای این پلیمر نقل کرد: برای مثال در فضاهایی مانند استودیوهای ضبط صدا می توان این پلیمر را به صورت یک پوشش روی دیوارهای استودیو گذاشت تا هم صداهای داخل به خارج نشود و هم صداهای بیرون استودیو مزاحمتی برای کار بوجود نیاورد.
وی ادامه داد: درمورد لوازم و تجهیزاتی که زیرآب حرکت و ایجاد صدا یا ارتعاش می کنند نیز می توان با استفاده از این پوشش پلیمری، امواج صوتی یا فراصوتی آنها را کنار زد و با ایجاد نوعی استتار، مانع معرفی و ردیابی آنها از بیرون شد.
نتایج این تحقیقات به صورت مقاله ISI به چاپ رسیده و فرآیند ثبت پتنت آن نیز با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دست انجام است.

______________________

تهیه و تدوین: رويا ذ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به چشم خلق عزيز جهان شود حافظ ««« »»» که بر در تو نهد روی مسکنت بر خاکبدست دانشمندان کشور به ثمر رسید: تولید پلیمرهای عایق صوت و ارتعاش با توانایی جذب2.5برابری


TT / 78 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : رويا ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : محققان
برچسب ها : عایق , ارتعاش , پلیمرهای

مطالب مرتبط