بدست محققین کشورمان چک شد روش های پیشرفت اختراع در اقتصاد دانش بنیان (2 عکس)

توسط محققین کشورمان بررسی شد راهکارهای بهبود نوآوری در اقتصاد دانش بنیان

تصویر شماره 1 ⇩
سرزه به نقل از سینا پرس: در تحقیقی که توسط محققین ایرانی انجام‌شده، اوضاع اقتصاد دانش‌بنیان داخل کشور با کشور های دیگر قیاس شده و روش های بهبود اختراع در آن مطالعه شده است.

در دهه حاضر، «اقتصاد دانش‌بنیان» واژه‌­ای شایع و گیرا در محافل علمی کشور بوده و دقت بسیاری از محققان و صاحب‌نظران را به خود جلب نموده است. به قول متخصصان، شاخص بین المللی این نوع اقتصاد یعنی «اقتصاد دانش‌بنیان» دارای چهار پایه اصلی بوده که «اختراع» یکی از این پایه­‌ها است.

در جهان پر تغییر امروز، دانش و اختراع اساسی‌­ترین عامل بهبود در عرصه­‌های صنعتی و اقتصادی محسوب می‌شوند. ولی متأسفانه در این رابطه و در حوزه تکنولوژی، کشور از امتیاز کمتری در ارتباط با میانگین بین المللی برخوردار است.

به قول متخصصان، شاخص بین المللی این نوع اقتصاد یعنی «اقتصاد دانش‌بنیان» دارای چهار پایه اصلی بوده که «اختراع» یکی از این پایه­‌ها است.

به همین منظور، محققان «دانشگاه علامه طباطبایی» در مطالعه‌ای تحقیقی به‌منظور مدد به ارتقای سطح اختراع و به‌تبع آن، سطح اقتصاد دانش­‌بنیان، آمارهای بین المللی در حوزه این نوع اقتصاد و همچنین اختراع را برداشت کرده و بعد از آن اوضاع این ورودی­‌ها را با میانگین بین المللی قیاس نموده‌اند. 

نتایج بررسی­‌های سلامی، اجرا کننده این طرح و همکارانش در این پژوهش، نمایان کرد که در قیاس با میانگین بین المللی، اوضاع کشور در حوزه اختراع پایین‌­تر بوده و برای بهبود خروجی­‌های اختراع، کشور نیازمند معیار­های فراوانی ازجمله: شمار محققین، پایداری سیاسی و عدم بهره گیری از خشونت، آزادی مطبوعات، مخارج ناخالص تحقیق و گسترش و همچنین مخارج

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر توسط محققین کشورمان چک شد		روش های بهبود اختراع در اقتصاد دانش بنیان تحقیق و گسترش در کسب‌وکارهای اجتماعی است.

همچنین با نتایج این پژوهش، معلوم شد که در برنامه ششم گسترش تنها به معیار «سود ناخالص­ داخلی» به ازای هر واحد انرژی مصرف اشاره شده است و اشاره مستقیمی به سایر معیار­های با اهمیت نشده است.

به‌علاوه، قیاس معیار­ها با میانگین بین المللی نمایان کرد که جهت بهبود خروجی­‌های اختراع، کشور نیازمند به ارتقای سطح معیار­های تحقیق و گسترش، کارکنان دانشی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، محیط سیاسی و پایداری بوم‌شناختی است.

محققین در انتها توصیه داده‌اند که در یک فرآیند تحقیقاتی، الزامات و خصوصیت­‌های حوزه‌­های گوناگون کشور بررسی‌شده و حوزه­های اولویت­‌دار جهت بهره گیری از این بازار ها شناسانده شود.

شایان ذکر است این یافته‌ها، در فصل‌نامه «رشد تکنولوژی» وابسته به موسسه رشد تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات رویش که خود از موسسات زیرمجموعه جهاد دانشگاهی است انتشار داده شده است.

 

گزارش: محمد رضا دلفیه

منبع: سلامی، ر. و همکاران. 1396. حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان با بررسی ارتباط درونی میان ابعاد ورودی و خروجی شاخص بین المللی اختراع. فصل نامه رشد و تکنولوژی، 13(51): 25-16.

--- با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد ---

نگارش از : اردلان گ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در عاشقی گزير نباشد ز ساز و سوز ««« »»» استاده‌ام چو شمع مترسان ز آتشمبدست محققین کشورمان چک شد روش های پیشرفت اختراع در اقتصاد دانش بنیان (2 عکس)


TT / 155 --- TP / 37%

گردآوری شده توسط : اردلان گ.
تاریخ گردآوری : 2018-03-11
در دسته بندی : بنیان
برچسب ها : اقتصاد , نوآوری , ایران , محققین

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :