برای حفاظت از آثار تاریخی نیازمند استفاده از فناوری هسته ای هستیم

برای حفاظت از آثار تاریخی نیازمند استفاده از فناوری هسته ای هستیم

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی گفت: برای محافظت از آثار تاریخی نیازمند بهره گیری از تکنولوژیهای تازه به مخصوص فناوری اتمی هستیم.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، مسعود پادشاه ای فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی در حاشیه سمینار کاربردهای فناوری اتمی در پژوهش های میراث فرهنگی گفت: کشورمان از سابقه و هویت فرهنگی و تاریخی و تمدنی حدود 10 هزار ساله برخوردار است و باستان معرفی کن کشور حدس میزنند حدود800 هزار تا یک میلیون بنا ،سایت و محوطه تاریخی در کشور موجود موجود باشد.

وی با اظهار این که آثار به جا مانده از حوزه فرهنگی کشورمان در خارج از مرزهای کشورمان خیلی بیشتر است، ادامه داد: در طول 85 سال گذشته و از وقت تصویب اولین قانون حفظ و حراست از بناهای تاریخی و عتیقه جات تا الان حدود 130 الی 140 هزار مکان، بنا و محوطه تشخیص داده شده است و تاکنون قادر بودیم 32 هزار اثر را به عنوان میراث ملی به تصویب رسانیم.

به نقل کرده معاون رئیس جمهور با پنج نکته ای که در ضمن فعالیت این دولت در یونسکو به تصویب رسانده شده، تاکنون 21 اثر از کشورمان در فهرست میراث جهانی در یونسکو به تصویب رسانده شده است.

پادشاه ای فر افزود: البته بضاعت فرهنگی ما خیلی بیشتر است اما با توجه به این که از سال 2007 هر کشور سالانه قادر هست یک اثر تاریخی و یک اثر طبیعی را به ثبت برساند، بیش از 60 بنای ما در لیست انتظار یونسکو قرار دارد؛ در حالی که ما قادر هستیم سالانه 10 اثر را به عنوان میراث جهانی تصویب بکنیم و  رتبه کشورمان به رتبه های بالاتر ارتقا دهیم.

پادشاه ای فر با اشاره به این که کشورمان در بر می داری بضاعت فرهنگی و تاریخی بسیار زیادی است، تصریح کرد: شهر سوخته در شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان از جمله مناطق تاریخی است که سابقه حیات در این منطقه به 5200 سال پیش باز می گردد همچنین در این منطقه آثار و علامت های پیدا شده است که ماجرا از اولین عمل جراحی چشم و با کارگیری چشم مصنوعی دارد.

وی افزود: در کاوش هایی که تاکنون در این منطقه انجام شده است کمتر آلات و ادوات جنگی یافته شده است و موزه ای که بنا شده است بیشتر با زندگی اجتماعی مردمان و ارتباطات بین انسانها ارتباط می دارد، همچنین از شهر سوخته که 151 هکتار وسعت دارد تاکنون فقط 5 درصد مورد کاوش قرار گرفته است و 95 درصد از این محوطه دست نخورده باقی مانده است، آثار و علامت های یافته شده از این منطقه به اندازه ای باارزش است که یونسکو آن را در فهرست میراث جهانی  تصویب کرده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: به نقل کرده باستان معرفی کن، کاوش و حفاری در این شهر 90 تا 130 سال وقت نیاز دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی گفت: تخت جمشید به عنوان یکی از اصلی ترین آثار فرهنگی و تاریخی شناخته می شود و محوطه ای که در حال حاضر مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد، کلکسیون محدودی از 12/5 هکتار محوطه تخت جمشید است که البته این کلکسیون با حریم و حاشیه آن 25 هکتار وسعت را در بر می گیرد، این محوطه دارالحکومه شهر پارسه بوده است که مساحتی معادل 300 تا 600 هکتار داشته است.

وی افزود: دیوار استان گرگان نیز از دیگر آثار تاریخی مهم کشور است که از ساحل دریا آغاز می شود این دیوار 200 کیلومتر بوده است و در طول سالیان گذشته بخشی از آن تخریب شده است.

معاون رئیس جمهور  در ادامه به محوطه شمی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: این محوطه همانند تخت جمشید و چه بسا بزرگتر و ارزشمندتر است.

معاون رئیس جمهور با اظهار این که برای کاوش های گوناگون و تعیین سن اشیای تاریخی باید از فناوری تازه بهره گیریم، گفت: سازمان میراث فرهنگی و سازمان انرژی اتمی از دهه 60 در زمینه سال کشف کنی و تعیین سن اشیا و جاهای تاریخی مشارکت میدارند.

وی افزود:از هر امکانی بهره میگیریم تا مشخصه کامل مربوط به وقت ساخت مصالح ، بناها و نحوه حراست از آنها را معلوم کنیم.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد:در سال های اخیر به مخصوص پس از جا به مکانی پژوهشگاه میراث فرهنگی که از تهران به شیراز رسانده شد و پس از دو سال متوجه شدند اشتباه کردند و به تهران بازگرداندند، بسیاری از اشیا و تجهیزات نابود شده بود و ما تلاش کردیم این تجهیزات را جایگزین کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی خاطرنشان کرد: تمهیدات ضروری را متناسب با امکانات و منابعی که داریم در پیش می گیریم و به سمتی می رویم که به عنوان کشور صاحب تکنولوژی اقدام کنیم.

به نقل کرده وی کشورمان از طرف سازمان یونسکو کارهای کارشناسی کشورهای منطقه را به انجام میرساند و قرار است در زمینه حفظ ، نو سازی و نجات بخشی بناهای کشورهای همسایه مثل کشور سوریه و کشور عراق که در اثر جنگ دچار مضرات جدی شده اند نقش جدی داشته باشیم.

پادشاه ای فر گفت: برای این منظور، هم از جهت نیروی انسانی و هم تجهیزات ، خود را تهیه میکنیم تا نقش آفرینی عالی ای داشته باشیم.

*براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد*

گردآوری توسط: خسرو ا.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از ديده خون دل همه بر روی ما رود ««« »»» بر روی ما ز ديده چه گويم چه‌ها رودبرای حفاظت از آثار تاریخی نیازمند استفاده از فناوری هسته ای هستیم


TT / 157 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : خسرو ا.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : حفاظت
برچسب ها : نیازمند

مطالب مرتبط