برداشت زیتون در ایران از هر هکتار 2 تن در دنیا 20 تن

برداشت زیتون در ایران از هر هکتار 2 تن در دنیا 20 تن

باغدار نمونه زیتون می‌گوید: چنانچه روی نوع خاک، نوع قلمه زیتون و نحوه آبیاری فعالیت کنیم می‌توانیم، سطح برداشت زیتون در واحد سطح را از 2 تن در هر هکتار به 20 تن مانند استاندارد اروپا منتقل بکنیم.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، زیتون به عنوان یکی از منابع غذایی بشر است که ارزش غذایی و دارویی بالایی دارد و به خاطر وجود آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب همواره مورد توجه قرار گرفته است.

اکنون 11 میلیون هکتار سطح زیر کشت زیتون در دنیا است که سالانه 2 میلیون و 600 هزار تن کنسرو زیتون و 3 میلیون و 300 هزار تن روغن زیتون در دنیا تولید می شود.

طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی از سال 1372 توسعه کشت زیتون در کشورمان آغاز شد که تحولات زیادی در حالت زیتون در کشور به وجود آورد، تا حدی که مصرف سرانه روغن زیتون در کشور از 20 گرم به 140 گرم و سطح زیر کشت این محصول از 5 هزار و 620 هکتار به حدود 84 هزار هکتار رسید که البته از این مقدار 50 هزار هکتار آن بارور است.

مورد دیگری که قابل توجه است آنکه تولید روغن زیتون نیز در کشور از 750 تن به 5 هزار و 300 تن رسید. هم اکنون 32 واحد روغن کشی در 16 استان کشور کار میکنند و جالب تر آنکه 26 استان کشور زیتون خیز بوده، اما استان های گیلان، زنجان، قزوین، گلستان، فارس، سمنان و کرمانشاه جزو استان های مطرح در تولید زیتون هستند.

یکی از معضلات کشور پایین بودن بهره وری در هکتار در بیشتر گونه های گیاهی است که زیتون را نیز شامل می شود، تا حدی که طبق آمار و ارقام از هر هکتار درخت زیتون 2 تن میوه برداشته می شود.

اکنون یک باغدار نمونه در منطقه طارم سفلای استان قزوین با استفاده از تحقیقات نوین قادر بوده است، علاوه بر افزایش سطح زیر کشت بتواند برداشت از هر هکتار را از 2 تن به 10 تن در باغ های باستانی و 19.5 تن در باغ های پرپشت زیتون برساند.

علی کشاورز هدایتی در رابطه با دلیل افزایش بهره وری باغ های زیتون خود نقل میکنید از سال 89، 70 هکتار به عنوان کشت پرپشت و گونه تازه ای که با خاک های ما سازگاری داشته باشد، با هدف روغن گیری از کشور ایتالیا در این منطقه کشت کردیم.

وی با اشاره به این که فقط صد میلیون تومان هزینه برای تحقیقات آب، خاک این منطقه هزینه کرده ایم، اضافه میکند: همه کشاورزان امکان چنین مخارجی را ندارند و دسترسی به تسهیلات نیز چندان راحت نیست. تحقیقات به ما نمایان کرد که خاک در برخی موارد دچار کمبود فسفر یا روی یا موارد شبیه به آن است و با استفاده از مواد مغذی و کودهای عالی برای خاک عالی سعی در اصلاح آن کردیم، مضاف بر آنکه استفاده از آبیاری قطره ای نیز بی تأثیر نبوده است.

به نقل کرده این باغدار نمونه کشوری علی رغم آنکه اکثر کشاورزان از کمبود آب گلایه دارند، با استفاده از آب های سطحی و چاه جایز در ثانیه 75 لیتر آب در دسترس داریم که 6 ماه از سال با آب مازاد مواجه می شویم.

به گزارش خبرنگار فارس این در حالی است که اکثر باغداران به خاطر پایین بودن عملکرد در هکتار و برداشت دو تن محصول زیتون از هر هکتار با معضلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.

کشاورز هدایتی باغدار نمونه همچنین به اشتغالزایی صنعت روغن کشی و کنسروسازی زیتون در کنار باغات اشاره کرده و نقل میکنید: چنانچه این صنعت و تولید محصول زیتون را رونق دهیم، به ازای هر هکتار برای یک نفر اشتغالزایی می شود، چرا که برداشت خودروای زیتون برای کنسروسازی عالی نیست و برداشت زیتون سالم برای کنسرو در همه جای دنیا دستی انجام می شود.

به نقل کرده وی از 800 تن زیتون 200 تن روغن فراوری و گرفته می شود که کیلویی 24 تا 25 هزار تومان به به فروش رسان می رسد.

جالب تر آنکه طبق اعلام این کشاورز نمونه از توپاله زیتون برای غذای دام و طیور بهره گرفته میشود.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، اکنون کشورهایی همچون اسپانیا، ایتالیا، یونان، کشور ترکیه، کشور سوریه، مراکش و تونس اصلیترین تولیدکنندگان زیتون در دنیا به حساب مییایند و کشورمان نیز قادر هست با توسعه سطح زیر کشت و مکانیزاسیون این صنعت به جمع این کشورها بپیوندد.

__________________

گردآوری از : فرشته ق.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حديث آرزومندی که در اين نامه ثبت افتاد ««« »»» همانا بی‌غلط باشد که حافظ داد تلقينمبرداشت زیتون در ایران از هر هکتار 2 تن در دنیا 20 تن


TT / 96 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : فرشته ق.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : زیتون
برچسب ها : ایران

مطالب مرتبط