بررسی موضوع فروش پایان نامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی

بررسی موضوع فروش پایان نامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بررسی موضوع به فروش رسان پایان نامه‌های دانشجویی در نشست شورا نقل کرد: گروهی را مسئول کردیم که از حالت به فروش رسان پایان‌نامه‌ها گزارشی تهیه و ارائه کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر شورای مناسب انقلاب فرهنگی، نشست 786 شورای مناسب انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به انجام رسانده شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای مناسب انقلاب فرهنگی، در مورد دستور و مصوبات این نشست نقل کرد: ما یک بحثی را در ابتدای نشست داشتیم در زمینه زیانی که این روزها بیشتر مطرح است و البته مدتی است که این آسیب در مورد دانشگاه‌ها و مراکز علمی ما ایجاد شده و آن آسیب یک جریانی است که تحت عنوان به فروش رسان پایان نامه و نگاشتن مقالات مثلا آی اس آی برای کسانی که دنبال تدوین و نگاشتن پایان نامه‌هایشان هستند؛ یا دنبال این هستند که بتوانند مراحل بعدی علمی شان را بگذرانند؛ برایشان مقاله آی اس آی بنگارند؛ ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: با حضور ریاست قوه قضائیه بحث جدی شد و البته چندین نشست قبل در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، گروهی را مسئول کردیم که از حالت این مسائل به خصوص در اماکنی مانند خیابان انقلاب اسلامی و مقابل دانشگاه تهران و یا سایر مراکز استان ها و در رابطه با مجموعه‌های دانشگاهی، گزارشی تهیه و ارائه کنند.

دبیر شورای مناسب انقلاب فرهنگی ادامه داد: این موضوع زیبنده جریان علمی کشور نیست و حتما باید با آن مقابله شود.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نقل کرد: ایران به لحاظ علمی و تکنولوژی پیشرفت‌های بسیار خوبی به مخصوص در 15 سال اخیر داشته و هم اکنون ایران جزء کشورهای مطرح دنیا، در زمینه علم و تکنولوژی است.

وی اضافه کرد: ایران به تنهایی بیش از 5/1 درصد از تولید علم دنیا را به خود اختصاص داده و این که یک جریان ناپاک کننده ‌ای در کنار این حرکت بزرگ علمی، بخواهد آسیب بزند، بسیار نامطلوب و نادرست است.

مخبر دزفولی ادامه داد: برداشت این است که این جریانِ سازمان کشف کرده و دیزاین شده با پشتیبانی خارجی‌ها و عناصر مساله دار و برخی اوقات هم به وسیله عناصر غافل، نادان و ناآگاهی به راه افتاده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نقل کرد: در هر صورت مقرر شد با همکاری وزارت کشور، قوه قضائیه -که با توجه به تاکید ریاست قوه قضائیه که این کارها جعل و جرم است_ برخورد ضروری را داشته باشند و هم به لحاظ حقوقی و قضائی و هم به لحاظ مسائل دانشگاهی باید با این تخلفات برخورد جدی صورت گیرد.

وی اضافه کرد: امیدوار هستیم با این تصویب و تصمیم که شورای مناسب انقلاب فرهنگی گرفت، شاهد برچیده شدن این طوری حرکت‌های ناشایست در محیط علمی کشور باشیم.

دبیر شورای مناسب انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما اطلاعاتی داریم که جریان‌هایی در سطوح خارجی و بعضی از دنباله روهای داخلی آن‌ها، در پی این هستند که پیشرفت علمی ایران را مخدوش کنند و به آن صدمه بزنند و یا آن را ناپاک بکنند.

مخبر دزفولی نقل کرد: حتما با این جریان به شدت برخورد می شود و انشاءالله وزارت کشور بر اساس مسئولیتی که یافت با همکاری قوه قضائیه برنامه‌ریزی‌های ضروری و برخوردهای متناسب را به انجام برساند و از سوی دیگر هم ما کارهای دیگری برای پالایش جریان علمی کشور را در شورای مناسب انقلاب فرهنگی دنبال خواهیم کرد.

وی در تشریح دستور بعدی نشست شورای مناسب انقلاب فرهنگی اضافه کرد: دستور بعدی نشست شورای مناسب انقلاب فرهنگی بررسی حالت معماری و ساخت و ساز ابنیه در کشور به لحاظ فرهنگی بود.

دبیر شورای مناسب انقلاب فرهنگی ادامه داد: شما می‌دانید که ایران در بر می داری یک تمدن چندین هزار ساله است و به خصوص در زمان اسلامی و در ادوار مختلف نمادهای معماری که معرف و مروج هویت ادوار تمدنی ایران بوده‌اند، را داشته‌ایم.

عضو پیوسته آکادمی علوم ایران نقل کرد: در همه کشورهای در بر می داری چنین پیشینه‌ای غنی اولا  این میراث را صیانت می‌کنند و ثانیا در معماری تازه و معاصر از این سنت و جریان تاریخی حمایت و آن را تقویت می‌کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه با یک اختلال معماری به لحاظ فرهنگی مواجه هستیم و این اختلال چه در محیط شهری و چه در محیط غیر شهری دیده میشود.

دبیر شورای مناسب انقلاب فرهنگی ادامه داد: این حالت قابل مقایسه با دوره‌های گذشته تاریخی ما نیست.

مخبر دزفولی در تشریح عملکرد شورای مناسب انقلاب فرهنگی در این زمینه نقل کرد: بر این اساس از مدت ها قبل شورای مناسب انقلاب فرهنگی بنا داشت که این موضوع را دنبال کند که به خاطر تراکم موضوعات مختلفی که در دستور بود، کامیاب نشده بود.

وی اضافه کرد: در نشست اخیر گزارش کارگروهی که در زمینه حالت معماری کشور و مسائل مربوط با شهرسازی مامور شده بودند، مطرح شد و در نشست آینده با فراخوان از وزیر راه و شهرسازی و شهردار تهران و سایر مسئولان موضوع ابتدا به لحاظ حالت موجود و ارزیابی آن، برای آن که شورای مناسب انقلاب فرهنگی در این زمینه به یک عکس و تصویر روشن برسد، چک خواهد شد.

مخبر دزفولی نقل کرد: بر اساس این  چشم انداز، سیاست‌هایی که قبل نویس آن آماده شده  در صحن شورا مطرح می‌شود و امیدواریم از طریق این سیاست‌ها به چارچوب ها و ضوابطی برسیم که بتوانیم این حالت نابسامان - که نمای شهرها و آپارتمانهای شهرهایمان را شلخته کرده- به نظم وانسجام و هویت اسلامی و ایرانی منتقل بکنیم.

**************************

تهیه شده توسط : كيانا ی.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جان پرور است قصه ارباب معرفت ««« »»» رمزی برو بپرس حديثی بيا بگوبررسی موضوع فروش پایان نامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی


TT / 157 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : كيانا ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : شورای
برچسب ها : فرهنگی

مطالب مرتبط