اثر روح بر جسم یا برعکس

تاثیر روح بر جسم یا برعکس

انسان با سرعتی تکان دهنده مرزها را در می نوردد و روز جدید نوین تر میشه و چیزهای زیاد تری مییابد و می سازد. الآن بیشتر می دانیم و بیشتر مییازماییم و بیشتر جلو میرویم و بیشتر چیزهای جدید ابداع می کنیم و می سازیم اما جالب است که هر چه جلو میرویم دریچه های زیاد تری هم به روی مان باز میشه و سوالات بیشتر میشوند و ناشناخته های زیاد تری جلو روی مان قرار می گیرد.

ماهنامه همشهری سلامتی - دکتر امیر صدری: انسان با سرعتی تکان دهنده مرزها را در می نوردد و روز جدید نوین تر میشه و چیزهای زیاد تری مییابد و می سازد. الآن بیشتر می دانیم و بیشتر مییازماییم و بیشتر جلو میرویم و بیشتر چیزهای جدید ابداع می کنیم و می سازیم اما جالب است که هر چه جلو میرویم دریچه های زیاد تری هم به روی مان باز میشه و سوالات بیشتر میشوند و ناشناخته های زیاد تری جلو روی مان قرار می گیرد. این احتمالاً باورنکردنیترین و باحالترین وجهه حیات و احتمالاً ویژه ترین رمز و راز عظمت هستی و انتها ناپذیری مرزهای ابدی - ازلی آن است.

پزشکی از علوم کهن است که الآن با سرعتی تکان دهنده جلو میرود و اتفاقاتی در آن رخ می دهد که تا همین چندین سال پیش باورش خیلی سخت و حتی تکان دهنده بود. همین چندین روز گذشته بود که یکی از مطرح ترین محققان امروز دنیا مدعی شد دانش بشر به حدی رسیده است که متولدین 30 یا 40 سال آینده احتمالاً حتی بتوانند تا هزار سال عمر کنند. چنین یافته ها و انقلاب هایی که دررابطه با اصلاح ژنتیکی و ساخت ارگان ها و اعضای اندام و هم سلولهای بنیادی رخ داده است، بیش از علم به اعجاز می ماند اما جالب اینجاست که به رغم همه این بهبودها و حوادث راجع به علم و دانش ما هنوز چیزهای بسیاری هست که دانش مان در آن ها کم یا حتی احتمالاً دررده صفر است.

عکس شماره 1 ⇩

موضوعات راجع به تاثیرات روحیه و طرز تفکر آدمها بر میزان سلامت آن ها چگونگی مؤثری پدیده تلقین بر سلامت افراد و رابطه سلامتی افراد با میزان مذهبی بودن و اعتقاد داشتن آنان و در کل ربط همه عناصر غیر فیزیکی و روحی و روان پریش و ماورایی بر فیزیک و سلامت و سلامتی آدمها از نکاتی است که خیلی بررسی شده است اما هنوز هیچ جواب معلوم مصممی برای سوالات پرشمار این حوزه یافته نشده است. در این حوزه هر چه داریم براساس مشاهدات و قیاس های آماری است اما تقریبا برای هیچ کدامین از این نتایج و یافته ها، جواب دقیق و روشنی وجود ندارد. اما بیایید به طور اجمالی نگاه بکنیم در این زمینه چه می دانیم؟

آن چه که امروزه پزشکان به آن باور می دارند این است که باور و فکر انسان بر سلامت جسمانی او تاثیر میگذارد. این بطور یقین همان چیزی است که از آن به عنوان تلقین یاد می کنیم. تلقین و نوع تفکر ما می تواند بر ابتلای ما به بیماری ها موثر باشد. محققان ثابت کرده اند که نوع فکر انسان و نوع رفتار او درمقابل دنیا، بخصوص نگاه مثبت یا منفی که به حیات دارد، بیش از آن چه که فکر میشه می تواند بر سلامت تاثیرگذار باشد.

دکتر بکالوی، استاد دانشگاه ییل ایالات متحده، در پژوهشی نشان داد که داشتن دید مثبت بر سلامت انسان تاثیر شگرفی دارد. از طریق پرسشنامه ای که در آن درباره سالخوردگی پرسش شده بود، او در سال 1975 جامعه آماری 660 نفره ای را مورد بررسی گذاشت و بعد از آن با بررسی سن مرگ هر یک از آن ها به این ثمره جالب رسید که «اشخاصی که در جوانی و میانسالی دید مثبتی به بحث سالخوردگی داشتند، به طور متوسط 7.5 سال بیش از کسانی که نگاه منفی به آن داشتند، عمر کرده بودند.»

جالب است که تحقیق دیگری به یک نوع دیگر این بحث را نشان داد؛ یک تحقیق که در سال 2003 میلادی در دانشگاه ویسکانسین ایالات متحده صورت گرفته، مدعی است که واکسن آنفلوانزا بر افراد خوشبین و کسانی که نگاه مثبتی به حیات دارند تاثیر زیاد تری دارد. در این پژوهش 52 نفر زیر نظر قرار گرفتند و به آن ها واکسن آنفلوانزا آمپول زده شد اما پیش از آن، پزشکان از این داوطلبان خواستند به یک خاطره خوب و یک خاطره بد حیات خود عمیقا اندیشند و بعد از آن فعالیت مغزی آن ها به تصویب رسانده شد.

در نهایت دیده شد که در اشخاصی که وقت خود را به یادآوری خاطره خوب اختصاص داده بودند، سمت چپ کورتکس مغز (که مسئول احساسات مثبت است) فعال تر بوده و شش ماه بعد، میزان آنتی بادی (پادتن) تقابل با ویروس های آنفلوانزا در اندام آن ها در قیاس با اشخاصی که به خاطرات ناگوار اندیشیده بودند، بیشتر است. از طرف دیگر طبق پژوهشی که سال 2005 میلادی در دانشکده ویک فارست انجام شد به اثبات رسید که خوش بینی یا بدبینی ما حتی بر میزان نا خوشی ای که حس می کنیم هم تاثیر میگذارد. در این تحقیق، اشخاصی که به آنان نقل شد توانایی تحمل درد بالاتری دارند و اندام شان تواناتر است، در جواب به نا خوشی های شبیه عکس العمل کمتری نمایان کردند. به واژه دیگر، تلقین یا باور داشتن می تواند مثل یک مسکن در اندام عمل کند.

از طرف دیگر محققان و گروهی از پزشکان باور می دارند پریشانی بالا و بیماری افسردگی بر میزان مبتلا شدن به بیماری سرطان موثر می باشند. البته بخاطر تاثیر گذاردن موارد فراوان بر احتمال وقوع بیماری سرطان نمی توان فعلا در این مورد داوری علمی داشت اما آن چه که حتمی است این است که نوع شخصیت افراد می تواند بر سلامت قلب آن ها تاثیر بگذارد.

کاملا ثابت شده که دلهره بالا برای عروق و قلب ضرر می دارد و می تواند موجب افزایش احتمال بیماری فشارخون، سکته ی قلبی و ... شود. بعضی دیدگاه ها هم حاکی از این است که نوع شخصیت افراد به طور غیرمستقیم بر سلامت آن ها تاثیر میگذارد. یعنی مثلا چنانچه شما بدبین می باشید و همیشه دلهره دارید، طبیعتا به تغذیه خود دقت چندانی نمی کنید، ورزش نمی کنید و خوب استراحت نمیکرد و احتمالاً به مصرف مواد ضرر می داری مثل دخانیات هم گرایش یابید. این شیوه حیات با عوامل خطرسازی همراه است که احتمال مبتلا شدن به انواع مختلف بیماری سرطان و مریضیهای قلبی را زیاد میکند.

عکس شماره 2 ⇩
عکس تاثیر روح بر جسم یا برعکس

هنگامی که قرص الکی، راستکی میشه

احتمالاً باحالترین پدیده در باب تاثیرات تلقین و نوع نگرش و کلا موضوعات فراجسمی که بر سلامت تاثیرگذار است، بحث دارونما یا Placebo است. براساس تمجید این موارد بطور یقین دارو هایی می باشند که اصلا خاصیت طبی ندارند و تنها به شکل قرص و دارو ساخته شده اند اما هنگامی که فرد بیمار بی اینکه بداند آن ها هیچ خاصیتی ندارند آن ها را به کار میبرد، با مصرف آن ها، اثر همان دارو را تا حدودی میگیرد. بطور یقین تحقیقات نمایان کرده اند که حتی چنانچه شکر یا گج یا هر ماده دیگری را بنام دارو به گروهی از بیماران بدید، در گروهی از آنان شاهد مقداری از بهبود خواهیم بود.

حتی تحقیقات نشان داده که هنگامی که بیماری درد دارد، چنانچه دکتر یا پرستار به او داروای سرشاراز یک ماده خنثی بدهد و نقل بکند این قرص حدود هشت ساعت درد را کم میکند، فرد در این مدت تقریبا درد کمتری را حس خواهد کرد. بر همین اساس بعضی پزشکان باور می دارند باور اینکه یک درد می تواند معالجه شود و نه اینکه معالجه ناپذیر است، خیلی نقش داشته و موجب میشه فرد حال عمومی خوب تری داشته باشد و حتی از نظر فیزیکی هم درد کمتری را حس کند.

کامل کننده یا تلقین؟

در مجموع گروهی از محققان باور می دارند ترفند های طب کامل کننده و بعضی شاخه های پزشکی مثل طب سوزنی و هومیوپاتی تا حدود زیادی براساس همین تلقین پذیری و ایجاد تاثیرات روحی - روان پریش بر فرد اثر میگذارند. کارشناسان هومیوپاتی باور می دارند در این شیوه افزون بر اینکه اصل «شبیه، شبیه اش را معالجه می کند»، یعنی ماده ای که علائم شبیه یک بیماری خاص در اندام سلامت را میسازد، می تواند فرد مبتلا به بیماری را معالجه کند.

اختصاصیت دیگری که این روش درمانی را نه تنها از پزشکی شایع، بلکه از بقیه انواع مختلف راهکارهای درمانی پزشکی کامل کننده جدا می کند، این است که داروهای مورد استفاده در هومیوپاتی خیلی رقیق می باشند تا حدی که در بیشتر موارد، در یک دوز طبی که به بیمار داده میشه امکان دارد تنها حتی یک مولکول از ماده ای که منشأ اصلی دارو بوده موجود موجود باشد.

مسئله با اهمیت در هومیوپاتی تشخیص داروی درست برای بیمار است که اکثر هم سخت است. مسئله دیگر این است که در هومیوپاتی این بیمار است که معالجه میشه و نه بیماری. پس امکان می دارد دو بیمار که هر دو مبتلا به دیابت نوع دوم می باشند، دو نوع داروی گوناگون گیرند، یا اینکه یک داروی تجویز شده برای یک بیمار مبتلابه میگرن، گاستریت او را هم همزمان معالجه کند. اما بسیاری از پزشکان بر این باورند که معالجه به سبک هومیوپاتی شبیه تجویز دارونماها بیشتر جنبه تلقینی دارد و در عمل قادر نیست روی فیزیولوژی اندام اثر بگذارد. این گروه باور می دارند که حتی درباره طب سوزنی هم بسیاری از تاثیرات نگاه شده براساس تهیه ی اندام برای تلقین و تاثیرات روان پریش است نه تاثیرات جسمانی مستقیم.

---براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد---

تهیه از : پوران ذ.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گوهر پاک تو از مدحت ما مستغنيست ««« »»» فکر مشاطه چه با حسن خداداد کنداثر روح بر جسم یا برعکس


TT / 444 --- TP / 28%گردآوری شده توسط : پوران ذ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : برعکس
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :