بریتانیا و کشور فرانسه از صادرات اورانیوم ارگانیک به ایران دلواپس می باشند

انگلیس و فرانسه از صادرات اورانیوم طبیعی به ایران نگران هستند

خبرگزاری فارس: انگلیس و کشور فرانسه از صادرات اورانیوم ارگانیک به ایران نگران می باشند

دو کشور انگلیس و کشور فرانسه با این که خود از اعضای گروه 5+1 می باشند اما از موافقت این گروه با صادرات 130تن اورانیوم به ایران نگرانند.

سرزه به نقل از فارس خبر می دهد، پس از مخابره خبر موافقت گروه 5+1 با صادرات اورانیوم ارگانیک از کشور روسیه به ایران، دو کشور انگلیس و کشور فرانسه نسبت به این مسئله ابراز دغدغه کردند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از سه دیپلمات غربی نگاشت: کشور فرانسه و انگلیس که خود از امضا کنندگان توافق اتمی ایران می باشند، از صادرات اورانیوم ارگانیک کشور روسیه به ایران که طی هفته ها مذاکرات و به خواست کشور روسیه با آن موافقت شده، ابراز دغدغه کردند.

این دو کشور بعنوان اعضای 5+1 با این که مانع تفاهم صادرات اورانیوم به ایران نمی شوند اما خواستار شفافیت و ارائه جزئیات بیشتر درباره مقصد این مواد و مکان ذخیره آنها شدند. آنها همچنین می خواهند بدانند ایران که خود دارای ممعادن اورانیوم است، به چه دلیل به اورانیوم ارگانیک احتیاج دارد؟

یکی از این دیپلمات ها نقل کرد: «ما همچنین می خواهیم بدانیم به چه دلیل آنها (ایران) به این (اورانیوم ) احتیاج دارد.»

وال استریت ژورنال تاکید کرد در صورتیکه مقامات فرانسوی نیز در وقت مذاکرات اتمی و نیز در وقت اجرای توافق اتمی مواضع تندی را اتخاذ کرده بودند اما اکنون انگلیسی ها می باشند که بطور روز افزون در ماه های اخیر منفی نگرتر می شوند.

پیشتر خبرگزاری «آسوشیتد پرس» به نقل از مقاماتی که نامشان را لو نداد گزارش داد: توافق به دست آمده تحویل 116 متریک تن (معادل حدود 130 تن) اورانیوم ارگانیک به ایران از طریق کشور روسیه را حدس زده است. (جزئیات بیشتر)

***************

تهیه کننده : فردين م.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

می خور که صد گناه ز اغيار در حجاب
««« »»»
بهتر ز طاعتی که به روی و ريا کنند

بریتانیا و کشور فرانسه از صادرات اورانیوم ارگانیک به ایران دلواپس می باشند

TT / 96 — TP / 36%

نظر دهید