با بزرگ ترین آکواریوم های دنیا آشنایی پیدا کنید (11 عکس)

با بزرگترین آکواریوم های جهان آشنا شوید
عکس شماره 1 ⇩
برزگترین آکواریوم های جهان

بزرگ ترین آکواریوم‌های جهان
شایعترین سایز ظرف آکواریوم در منزل حدود 29 یا 30 گالون آب است، ولی آکواریوم هایی با ظرفیت هزارها گالون هم در جهان ساخته شده اند. آکواریوم های عمومی قادر هستند به شکل قابل توجهی بزرگتر از آکواریوم های در منزل باشند. ولی تنها چند تا از آنها به سایز ای بزرگ هستند که در لیستی که ما از بزرگ ترین آکواریوم های جهان تهیه کرده ایم، قرار بگیرند. این نوع آکواریوم ها قادر هستند کوسه نهنگ ها و سفره ماهی های دیو را در خود گنجانند. بطور یقین برای گنجاندن چنین مخلوقات دریایی، احتیاج به تنگ خیلی بزرگی است.


به منظور قیاس این آکواریوم های بزرگ، سایز بزرگ ترین تُنگ آنها (در واحد گالون) را چک کرده ایم. اغلب این آکواریوم ها چند تُنگ آب دارند و حجم مجموع آب قادر هست خیلی بیشتر باشد ولی بزرگ ترین تُنگ آکواریوم را حساب کرده ایم.


این ها لیست بزرگ ترین آکواریوم های جهان هستند:
1. آکواریوم استرالیای غربی (0.8 میلیون گالون)

عکس شماره 2 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنیدتصاویر برزگترین آکواریوم های جهان

آکواریوم استرالیای غربی که در حومه ساحلی شهر پرث واقع شده، بزرگ ترین تنگ آکواریوم کشور استرالیا را در اختیار دارد. تنگ اصلی این آکواریوم 40 متر بلندی و 20 متر عرض دارد و 3 میلیون لیتر (793 هزار گالون) آب دریا گنجایش دارد. این آکواریوم تونل زیر آبی 98 متری را در خود گنجانده است. غواصان با پرداخت مخارجی قادر هستند در تنگ اصلی آکواریوم غواصی کنند و به ماهی ها، کوسه ها و سفره ماهی ها نزدیک تر شوند.


2. آکواریوم جنوا (حدود 1 میلیون گالون)

عکس شماره 3 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنیدتصاویر برزگترین آکواریوم های جهان


آکواریوم جنوا که برای نمایشگاه بین المللی 1992 ساخته شد، یکی از بزرگ ترین آکواریوم ها در اروپا است. 70 تنگ این آکواریوم جانوران آبزی و خاکی از سر تا سر جهان را تکثیر میکند و منزلی برای بیشتر از 6 هزار جاندار فراهم کرده است. بعضی از تنگ ها محیط های طبیعی از نواحی گوناگون مانند مدیترانه، دریای سرخ و اقیانوس هند را بازتولید میکنند. دیدنی ترین این جانوران کوسه ها، دلفین ها و فُک ها هستند.


3. آکواریوم اقیانوس شهر شانگ های (حدود 1 میلیون گالون)

عکس شماره 4 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنید بزرگ ترین جذابیت آکواریوم اقیانوس شهر شانگ های، تونل زیر آبی آن است


آکواریوم اقیانوس شهر شانگ های یکی از بزرگ ترین آکواریوم ها در آسیا است که از 9 بخش نمایشگاهی از سر تا سر جهان از جمله بخش کشور چین، بخش آنتارکتیک و بخش کشور استرالیا تشکیل شده است. بخش کشور چین مکان حیات چند گونه دریایی در معرض انقراش چینی مانند گونه های نادر و گرانبها رود خانه یانگ تسه است. بزرگ ترین جذابیت این آکواریوم، تونل زیر آبی آن است. این تونل با طول 155 متر، طولانی ترین تونل زیرآبی در دنیاست.


4. جهان دریایی یوشاکا (حدود 1 میلیون گالون)

عکس شماره 5 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنید در آکواریوم دریایی یوشاکا چند رستوران و کافه یافت می شود


جهان دریایی یوشاکا یک شهر بازی در شهر دوربان آفریقای جنوبی است. بزرگ ترین آکواریوم آفریقا با 32 تُنگ آب در اینجا قرار دارد. جانوران دریایی این آکواریوم از اسبهای دریایی کوچک تا کوسه ها و دلفین ها را شامل می شود. این آکواریوم طوری ساخته شده که مشابه کشتی شکسته کهنه به چشم بیاید و دارای چند رستوران و کافه هم است. سرشناسترین آنها، رستوران The Cargo Hold است که دارای آکواریوم تمام دیواری شامل شماری کوسه است که از قسمت رستوران قابل مشاهده هستند.


5. آکواریوم خلیج مونته ری (1.2 میلیون گالون)

عکس شماره 6 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنید تصاویر بزرگ ترین آکواریوم های جهان

آکواریوم خلیج مونته ری در مکان اسبق یک کنسرو سازی ساردین در شهر مونته ری ایالت کالیفرنیا واقع شده است. درمیان تنگ های این آکواریوم، دو تنگ عظیم الجثه یافت می شود. تنگ مرکزی به اسم Edge Wing ده متر بلندی و 1.3 میلیون لیتر گنجایش برای مشاهده حیات دریایی ساحلی ایالت کالیفرنیا دارد. تنگ دیگر به اسم Outer Bay Wing چهار و نیم میلیون لیتر (1.2 میلیون گالون) گنجایش دارد که دارای یکی از بزرگ ترین پنجره های تک جداره دنیاست. حیات دریایی به تصویر کشیده شده در این آکواریوم شامل لقمه ماهی ها، عروس دریایی، سمورهای دریایی، و چند گونه دریایی بومی دیگر است که می توان از فراز و نشیب سطح آب دید.


6. آکواریوم تورکوازو (1.32 میلیون گالون)

عکس شماره 7 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنید تصاویر بزرگ ترین آکواریوم های جهان

تورکوازو که در سال 2009 راه اندازی شد، نخستین آکواریوم عظیم در کشور ترکیه است که شامل موجوداتی از نواحی دریایی جنگلهای بارانی، جنگلهای سیلی و استوایی است. این آکواریوم داخل پاساژ فوروم شهر استانبول قرار دارد و دارای تونل زیر آبی به طول 80 متر است. تورکوازو حدود 1800 موجود دریایی از جمله کوسه های ببری، لقمه ماهی های بزرگ و پیرانیا ها را در 29 تنگ آب گنجانده که بزرگ ترین آن ه5 دارای گنجایش 5 میلیون لیتر آب است.


7. لوشنوگرافیک (1.85 میلیون گالون)

عکس شماره 8 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنیدبزرگ ترین تنگ آکواریومی در اروپا در لوشنوگرافیک قرار دارد

لوشنوگرافیک کلکسیونی آبی است که جانوران گوناگون دریایی در آن به نمایش گذارده شده اند. این آکواریوم داخل کلکسیونی به اسم شهر هنر و علوم در شهر والنسیای کشور اسپانیا قرار دارد. بزرگ ترین تنگ آکواریومی در اروپا در لوشنوگرافیک قرار دارد و بیشتر از 45 هزار موجود آبزی را در خود گنجانده است. آنها در 9 برج زیر آبی قرار دارند که در دو طبقه واقع شده و چند اکوسیستم دریایی را در معرض نمایش میگذارد. دو برج زیر آبی بدست تونل زیر آبی 35 متری به همدیگر متصل میشوند و تنگ آن از کوسه ها، سفره ماهی ها و 7 میلیون لیتر آب پر شده است.


8. آکواریوم اوکیناوا چورامی (1.98 میلیون گالون)

عکس شماره 9 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنید تصاویر بزرگ ترین آکواریوم های جهان


آکواریوم اوکیناوا چورامی در پارک Ocean Expo کشور ژاپن قرار دارد و در سال 2002 راه اندازی شد. عمده ترین تنگ این آکواریوم به اسم Kuroshio Sea هفت و نیم میلیون آب را در خود گنجانده و دارای پنل شیشه ای اکریلیک به سایز 8.2 در 22.5 و ضخامت 60 سانتی متر است، که در وقت راه اندازی آکواریوم بزرگ ترین پنل از این نوع در جهان بود. کوسه نهنگ ها و سفره ماهی های دیو همراه با بسیاری دیگر از گونه های ماهی در این آکواریوم حفاظت میشوند. تا ماه جولای 2010، چهار سفره ماهی دیو در این آکواریوم به دنیا آمده بودند.


9. آکواریوم دبی مال (2.64 گالون)

عکس شماره 10 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنیدآکواریوم دبی مال دارای بزرگ ترین شیشه اکریلیک دنیاست


دبی مال، یکی از بزرگ ترین مراکز خرید در جهان، قسمتی از مجموعه 20 میلیارد دلاری برج دبی در امارات است. در مرکز این مجموعه، تنگ آکواریوم بزرگی با ظرفیت 10 میلیون لیتر آب قرار دارد. این آکواریوم دارای بیشتر از 33 هزار موجود زنده از جمله بیشتر از 400 کوسه و سفره ماهی دیو روی هم است. این آکواریوم رسماً رکورد بین المللی گینس درباره بزرگ ترین شیشه اکریلیک جهان را به خود اختصاص داده است. این پنل شیشه ای 8.3 در 32.88 متر سایز و 75 سانتی متر ضخامت دارد و از این نظر آکواریوم اوکیناوا چورامی در کشور ژاپن را حذف کرده است. در فوریه 2010، ایجاد سوراخی در تنگ کوسه ها سبب تخلیه و تعطیلی موقت کل پاساژ شد.


10.آکواریوم جورجیا (6.3 میلیون گالون)

عکس شماره 11 ⇩
عکس با بزرگ ترین آکواریوم های جهان آشنایی پیدا کنیدآکواریوم جورجیا تنها نهاد خارج از آسیا است که کوسه نهنگ ها در آن حفاظت میشوند


آکواریوم جورجیا در شهر آتلانتای ایالات متحده بزرگ ترین آکواریوم در دنیاست و بیشتر از یکصد هزار موجود دریایی را در خود گنجانده است. این آکواریوم تا حد زیادی از طریق مدد خیریه 250 میلیون دلاری از طرف برنی مارکوس هم بنیانگذار کمپانی Home Depot راه اندازی شد و در نوامبر 2005 گشایش یافت. آکواریوم جورجیا تنها نهاد خارج از آسیا است که کوسه نهنگ ها در آن حفاظت میشوند. کوسه ها در تنگ عظیم الجثه 24 میلیون لیتری حفاظت میشوند. مناقشه های زیادی گوشه و کنار تصمیم آکواریوم جورجیا در حفاظت کوسه نهنگ ها موجود بوده است. دغدغه ها درباره حفاظت کوسه نهنگ ها در اسیری پس از مرگ دو سوم کوسه نهنگ هایی که در آغاز آماده شده بودند، ازدیاد یافت.

-- ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد --

نگارش توسط : پوران ذ.

عجایب کشورها در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به درد و صاف تو را حکم نيست خوش درکش ««« »»» که هر چه ساقی ما کرد عين الطاف استبا بزرگ ترین آکواریوم های دنیا آشنایی پیدا کنید (11 عکس)


TT / 412 --- TP / 30%

گردآوری شده توسط : پوران ذ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : آشنا
برچسب ها : آکواریوم

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :