بی بصیرتی و کمرنگ شدن معنویت، عامل مهم ایجاد حادثه کربلا

بی بصیرتی و کمرنگ شدن معنویت، عامل مهم ایجاد حادثه کربلا

مدرس مدرسه علمیه فاطمه الزهراء(س) توس مشهد نقل کرد: پس از پیامبر(ص) کمرنگ شدن معنویت عاملی برای وقوع حادثه عاشورا شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری حوزه خبر می دهد از مشهد، مهری زمردیان در مهمانی عزاداری ایام محرم در جمع طلاب مدرسه علمیه نرجس(س) سبزوار به تبیین عوامل تٲثیرگذار در حادثه عاشورا توجه کرد و بیان کرد: پس از رحلت پیامبر(ص) کمرنگ شدن عاملی برای وقوع حادثه عاشورا شد.

وی به عوامل کاهش داده شدن معنویت در جامعه پس از پیامبر اشاره و ابراز کرد: انحراف سیاسی و فرهنگی، فتوحات،بذل و بخشش های دشنامی که از بیت المال صورت می گرفت از جمله عوامل کاهش داده شدن معنویت بود.

زمردیان با تاکید بر ضرورت احیاء امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، نقل کرد: تهاجم فرهنگی نخست از میان خانه ها شروع شد و به اجتماع سرایت کرد بنابراین، نخست باید خودسازی باشد بعد جامعه را بسازیم و در واقع در همه جا خادم افتخاری امام حسین(ع) باشیم.

مدرس مدرسه علمیه فاطمه الزهراء(س) توس مشهد با نقش این سوال که چه شد پس از گذشت تنها چندین سال از درگذشت پیامبر(ص)مردمان به روی بچه اش شمشیر کشیدند؟ نقل کرد: امام حسین(ع) کشته دین شد، همانگونه که پیامبر(ص) توان خود را صرف معنویات کردند، فرزند ایشان هم برای احیای امر به معروف و نهی از منکر جان خویش را فدا کرد.

زمردیان با اشاره به تاکید امام خامنه ای درباره توجه به تهاجم فرهنگی، فساد، فحشاء و منکر که جامعه را به مخاطره مییاندازد و غیرت دینی را از نگاه کن می برد، بیان کرد: همان شهری که پیامبر آن را به مدینه فاضله مبدل کردند و سنت های غلط را از میان برداشتند، پس از چندین سال به دلیل عمل نکردن به امر به معروف و نهی از منکر به روی فرزند پیامبر(ص) تیغ کشیدند و خانواده اش را اسیر کردند.

*ایمان به خدا موجب ایجاد حیات طیبه می شود

این مدرس حوزه علمیه خواهران مشهد با بیان اینکه پیامبر(ص) ارزش های اخلاقی را جایگزین سنت های غلط کرد، یادآور شد: ایمان به خدا نخستین ارزش اخلاقی بود که پیامبر جایگزین سنت های غلط کرد و خداوند نیز در قرآن کریم به آن پیشنهاد داده است.

زمردیان با اشاره به آیه 97 سوره نحل، نقل کرد: امام حسین(ع) حیات طیبه داشت و هر کسی که رفتار، گفتار و کردارش برای خدا باشد، حیاتش طیبه می شود.

وی، آرام گرفتن دل را یکی از علامت های حیات طیبه آگاهی داشت و بیان کرد: شهیدان 8سال پاسداری مقدس و مدافع حرم با رسیدن به حیات طیبه، جانشان را دادند.

این خواهر مبلغ به شرایط داشتن حیات طیبه اشاره و ابراز کرد: باید واجبات را در درجه نخست اهمیت گذاریم و بعد به مستحبات توجه بکنیم، اگه مستحبات را به انجام رسانده ولی واجبات را کنار قرار بدهیم، اعمالمان به هدر می رود و توشه ای نخواهیم داشت.

*تقوا، سدّی در برابر گناهان است

زمردیان با بیان اینکه تقوا دومین ارزشی است که پیامبر(ص) پایه گذاری کرد، نقل کرد: باید در زندگی مراقبه باشد و هر روز پس از نماز صبح با خدای خود عهد ببندید که از او نافرمانی نکنید و آگاهی بدارید که نعمت های خاص او فقط برای افراد ویژه ای است که به دلیل دوری از گناه به آن رتبه رسیده اند.

این مدرس حوزه علمیه، شرکت در مهمانی امام حسین(ع) را موجب نزدیکی به خدا آگاهی داشت و ابراز کرد:باید در این مجالس با آن حضرت عهد ببندیم که فریب شیطان نفس خود و ابلیسهای خارج از نفس خود را نخوریم.

وی با یبان اینکه ارزش دیگری که پیامبر(ص) در میان جاهلیت عرب زنده کرد علم و دانش بود، خاطرنشان کرد: با این نگاه که علم باید با ایمان و عمل همراه باشد، مرکب قلم دانشمند از خون شهید بالاتر و وظیفه اش هم بیشتر است.

زمردیان، درباره ایثار به عنوان پنجمین ارزشی که پیامبر(ص) احیاء کردند، نقل کرد: آن حضرت تفکرات جاهلیت را به گونه ای عوض کردند که دیگران را بر خود ترجیح می دادند و با این ارزش ها جامعه ای آرمانی پدید آوردند.

***پيشنهادات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود***

نگارنده: پريچهر ی.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اشکم احرام طواف حرمت می‌بندد ««« »»» گر چه از خون دل ريش دمی طاهر نيستبی بصیرتی و کمرنگ شدن معنویت، عامل مهم ایجاد حادثه کربلا


TT / 121 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : پريچهر ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : کمرنگ
برچسب ها : کربلا , معنویت , بصیرتی

مطالب مرتبط