بهره گیری از آمپول فشار در زاییدن (2 عکس)

استفاده از آمپول فشار در زایمان
تصویر و عکس شماره 1 ⇩

در زایمان طبیعی بعضی از مواقع، برای پیشرفت زایمان از آمپول فشار استفاده می‌کنند

شنیدن جمله‌هایی مانند «می‌تونی درد زایمان طبیعی رو تحمل کنی؟» یا «برای زایمان طبیعی باید اینقدر درد بکشی تا بچه‌ات بیاد!» باعث می‌شود بسیاری از خانم‌هایی که قرار است برای اولین‌بار زایمان کنند، از زایمان طبیعی به وحشت بیافتند و نفرت داشته باشند. خیلی از آنها هم که قرار است با این روش زایمان کنند یا به آن راضی شده‌اند، امید‌شان به آمپول فشار است تا شاید روند زایمان را سریع‌تر و دردشان را کمتر کند.

در صورتی که بسیاری از محققان و متخصصان درباره دخالت در تحریک زایمان با روش‌های مصنوعی مانند داروی اکسی‌توسین (آمپول فشار) و عوارض آن هشدار داده‌اند.در این مقاله، راجع به معایب ختم حاملگی با روش‌های مصنوعی به‌ویژه آمپول فشار توضیحاتی داده شده است.

بهره گیری از آمپول فشار در حاملگی چه پیامدی دارد؟
هورمون اکسی‌توسین به‌طور طبیعی در بدن ما توسط غده هیپوتالاموس در مغز ساخته شده و در غده هیپوفیز ذخیره می‌شود. این هورمون نقش اهمیتی می داری در رابطه رمانتیک، تولید‌مثل جنسی و درد‌های پیش و پس از زایمان دارد. از این ماده به عنوان دارو هم استفاده می‌کنند و برای تحریک انقباضات رحمی، تحریک غدد ترشح شیر، متوقف‌کننده خونریزی‌های پس از زایمان و پس از خروج جفت،‌ سقط جنین، سقط‌های از یاد برده شده و در حاملگی‌های پر‌خطر پس از هفته 31 حاملگی به کار می‌برند.

در زایمان طبیعی برای این که زودتر این روند به پایان برسد و یا برای پیشرفت زایمان از آمپول فشار استفاده می‌کنند. گاهی روند زایمان کند و یا متوقف می‌شود که طبیعی است و ماما‌ها یا متخصصان در این مواقع مجبور به مداخله می‌شوند و حتی امکان می دارد کار به سزارین بکشد.

در زایمان طبیعی، دهانه رحم معمولا حدود 10 سانتی‌متر باز می‌شود تا نوزاد متولد بشود. بنابر‌این هرچه زمان تولد طولانی‌تر شود،‌ مادر مجبور است درد بیشتری را تحمل کند که گاهی این زمان به 10 ساعت هم می‌رسد. بنابر‌این پزشکان دست به کار می‌شوند و از آمپول فشار استفاده می‌کنند تا هم مادر کمتر درد بکشد و هم فرزند زودتر متولد بشود. همچنین هنگامی از آمپول فشار و روش‌های مصنوعی در زایمان استفاده می‌کنند که از زمان تقریبی تولد نوزاد چندین روزی گذشته باشد که این روش‌ها به خاطر آماده نبودن دهانه رحم و آماده نبودن بدن مادر امکان می دارد هم برای او و هم برای جنینش خطرناک باشد.

خطرات و عوارض ختم انتخابی زایمان
۱) در مادران با زایمان نخست؛ میزان سزارین در مادرانی که اولین زایمان خود را به دلخواه و در تاریخ معین به صورت مصنوعی با اینداکشن خاتمه می دهند، بیش از دو برابر است. نتایج یک تحقیق نشان داد اینداکشن زایمانی در هفته ۴۱ ، در ۱۰۰ هزارمادر نخست زا به ۸ هزارو ۲۰۰ سزارین و صرف هزینه یی بالغ بر ۲۹ تا ۳۹ میلیون دلار منجر شد.

۲) در بانوان با سابقه قبلی زایمان طبیعی؛ زنانی که در حاملگی قبلی خود توسط اینداکشن زایمان طبیعی داشته اند، در حاملگی فعلی شانس سزارین آنها ۵ برابر بیشتر از مادرانی است که در زایمان قبلی اینداکشن نشدند. هزینه زایمان و عوارض و مرگ و فوت شو نیز به همین ترتیب افزایش کشف میکند، حین آن که خطر پارگی رحم در مادران چندزا با اینداکشن افزایش کشف میکند.

۳) اینداکشن و حالت رحم؛ اینداکشن سبب تحریک شدید انقباض های رحمی(طولانی شدن، شدت بیشتر و فاصله های کمتر نگاه کن انقباض های رحمی) می شود که این مساله قادر هست سبب زجر جنین شود. این نقل کرده آگاهی دار معنی است که جنینی که قادر به تحمل انقباض های خود به خود رحم طی فرآیند دردهای زایمانی است، با ایجاد انقباض های شدید به وسیله اینداکشن و در نتیجه آشفتگی در کارکرد جفت، دچار زجر و دیسترس شده و مادر نیز درد بیشتری را تحمل می کند.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس بهره گیری از آمپول فشار در زایمان

اینداکشن یا تحریک زایمان یکی از رایج ترین مداخلات مامایی است که به دلایل گوناگون انجام می شود


۴) مداخله های بدون اندیکاسیون؛ اینداکشن سبب ایجاد مداخله های دیگر نظیر تزریق رگی، مهار و مانیتورینگ جنین و ماندن طولانی مدت در بستر می شود.

۵) پارگی مصنوعی کیسه آب؛ اصولاً پارگی مصنوعی کیسه آب به همراه اینداکشن انجام می شود که خود باعث خطرهایی همچون بیرون زدگی بند ناف (۵۰ درصد) و افزایش میزان عفونت پس از زایمان می شود.

۶) نیاز به روش های بی دردی؛ القای زایمانی سبب دردآورتر شدن روند زایمان شده و در نتیجه نیاز به بی حسی نخاعی و اپیدورال که قادر هست برای مادر و جنین مخاطراتی را به همراه داشته باشد، بیشتر می شود.

۷) خونریزی پس از زایمان؛ رحمی که با بهره گیری از اکسی توسین طولانی مدت تحریک شده است پس از زایمان، جمع شدن و انقباض آن، دچار آشفتگی می شود؛ در نتیجه شلی رحم و خونریزی شدید پس از زایمان رخ می دهد. نتایج تحقیقات نمایان کرده که اصلی مرگ مادران پس از زایمان به خاطر شلی و خونریزی رحم، در مادرانی بوده است که زایمان آنان به صورت مصنوعی شروع شده، یا برای تسریع زایمان در طولانی مدت از اکسی توسین بهره گرفته شده یا زایمان به روش سزارین انجام شده است.

به طور کلی عوارض اکسی توسین شامل تحریک انقباض های رحمی که به سزارین بیشتر، فیتال دیسترس (زجر جنینی) منجر می شود و احتمال تولد نوزاد با حالت بد را دو برابر می کند؛ احتمال معضلات خطیر مامایی برای مادر و نوزاد نظیر خونریزی پس از زایمان، زردی طفلی، پارگی رحم، مسمومیت با آب مضرات مغزی یا مرگ نوزاد افزایش کشف میکند.

اینداکشن
طولانی شدن حاملگی تا بیش از ۴۲ هفته در بانوان سالمی که حاملگی بدون پیامد را گذرانده اند، قادر هست سبب افزایش مرگ و فوت شو، عوارض پیش و پس از حاملگی و فوت شده زایی شود که در چنین مواردی ختم حاملگی ضروری است، ولی نه زودتر.

اینداکشن روتین در هفته ۴۱ حاملگی به طور جدی نفی شده است. ۴۱ هفته متوسط طول حاملگی در بانوان نولی پار(شکم نخست) است، این آگاهی دار معنی است که یک پنجم بانوان، در بر می داری حاملگی طبیعی بیش از ۴۱ هفته هستند، بنابراین اقدام به ختم حاملگی در زمان تاریخ احتمالی زایمان مجاز نیست و باید با انتخاب کردن نتایج ارزیابی جنین ۱۰ الی ۱۴ روز پس از تاریخ احتمالی به مادر فرصت داد تا خود به خود وارد فرآیند زایمان شود و با توانمند کردن مادر طی کلاس های آمادگی زمان حاملگی به وی و خانواده اش تعلیم داد تا علایم زایمان را در خود شناسایی کند و حال جنین خود را با مهار صحیح ارزیابی کرده و روند زایمان خود را به مدد ماما یا پزشک خود دیزاین کند. از یاد نبریم که ۸۵ تا ۹۰ درصد تولدها قادر هست به صورت طبیعی و بدون هرگونه خطری برای مادر و جنین انجام شود و تنها ۱۰تا ۱۵ درصد زایمان ها به اینداکشن یا خاتمه به روش سزارین نیاز دارند. پس بیاییم با تعلیم، توانمند کردن و تشویق و مدد به مادران برای زایمان طبیعی، حین کاهش هزینه ها، استرس، پریشانی، عوارض و مرگ و فوت شو ناشی از جراحی و اینداکشن را به حداقل منتقل بکنیم تا کودکان و مادرانی سالم و با شادمانی داشته باشیم.

****اگر پيشنهادى داريد در قسمت نظر بنويسيد****

نگارش توسط: فرزانه ش.

بارداری و زایمان در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صوفی مجلس که دی جام و قدح می‌شکست ««« »»» باز به يک جرعه می عاقل و فرزانه شدبهره گیری از آمپول فشار در زاییدن (2 عکس)


TT / 169 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : فرزانه ش.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : آمپول
برچسب ها : فشار , زایمان

مطالب مرتبط