بهشت لفور

بهشت لفور

ناحیه لفور مجموعه‌ای از دره‌ها و ارتفاعاتی است که در شهرستان سواد کوه شمالی در مازندران قرار گرفته‌اند. طبیعت این منطقه‌ی سرسبز تلفیقی از کوه، رود و جنگل است.
این مجموعه شامل ارتفاعات ناحیه امام کلا، دره مرزیدره، دره میرارکلا، ارتفاعات اسبوکلا و دره موزین می باشند که بلندی آن ها از غرب به شرق و به طرف رشته کوه البرز ازدیاد پیدا می‌کنند. این دره‌ها رودخانه‌های کوچک برج آذر رود، گتو و بولک را ایجاد می‌کنند که در نهایت از پس پیوستن به همدیگر در پایین دست روستای مرزیدره رود بابل را به وجود می‌آورند. این رود‏‎ تقریبا ۷۸ کیلو متر است که از لفور سر چشمه می‌گیرد و بعد از طی این جاده در بابلسر به خزر می‌ریزد. کمترین عرض این رود ۱۰ متر و زیاد ترین عرض آن ۸۰ متر است. دبی سالانه این رود در بابل ۳/۵۶۱ میلیون متر مکعب است که کمترین مقدار آب دهی آن در ماه‌های تیر و برج مرداد است. سد خاکی البرز با بلندی ۷۲ متر روی این رود احداث شده‌ است که یکی دیگر از جاذبه‌های این ناحیه به حساب می‌آید.

آبشار سرشناس گزو که یکی از بلند ترین آبشارهای مازندران است که در همین منطقه‌ جاریست. اما یکی دیگر از زیبای‌های این ناحیه جنگل‌های هیرکانی لفور است که دوست داشتنی طبیعت دوستان بسیاری است. این ناحیه جنگلی با مناظرطبیعی و دست نخورده فوق‌العاده احساس و حالتان را عوض می‌کند. در زندگی حیوانات این ناحیه گربه جنگلی، اوشگول، سارگپه جنگلی و لوسمار به چشم می‌خورد.

تصویر شماره 1 ⇩

تصویر بهشت لفورتصویر بهشت لفور

______________________

تهیه و تدوین: فريبا آ.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چه عذر بخت خود گويم که آن عيار شهرآشوب ««« »»» به تلخی کشت حافظ را و شکر در دهان داردبهشت لفور


TT / 48 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : فريبا آ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-10
در دسته بندی : لفور
برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :