بواسیر: از این خوراکی ها بپرهیزید

بواسیر: از این مواد غذایی بپرهیزید
فلفل قرمز جزو مواد غذایی نامناسب و دردسرساز برای افراد مبتلا به بواسیر است

حرف زدن از بواسیر یا همان هموروئید برای بسیاری از افراد مشکل است. خیلی از افراد برای رفع مشکل شان به سختی نزد پزشک می روند چون از عنوان کردن مشکل خود شرمسار هستند.

این مشکل نیز مانند هر مشکل دیگری بدون درخواست فرد بروز می کند و باید چاره ای برای آن فکر شود. در خصوص هموروئید آگاهی های زیادی ضروری است. تغذیه برای مبتلایان به این مشکل از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع ضروری است که در مصرف برخی مواد غذایی احتیاط شود چون احتمال می رود باعث تشدید درد شوند.

فلفل قرمز باعث تشدید درد می شود

فلفل قرمز جزو مواد غذایی نامناسب و دردسرساز برای افراد مبتلا به بواسیر است و در وقت حملات آن باعث تشدید مشکل می شود. این تأثیر تحریک کننده ناشی از وجود مخلوطی به نام «کاپسایسین» است. یک ترکیب شیمیایی محرک که روی نورون ها تأثیر گذشته و باعث انتقال درد می شود. با این حال تاکنون هیچ پژوهش علمی این تأثیر را به اثبات منتقل نکرده است و متخصصان تجربه و شکایت های بیماران را مبنا گذاشته اند. معمولاً افراد مبتلا به بواسیر پس از مصرف فلفل قرمز از درد زیاد شکایت کرده اند.

فلفل مشکی: باعث تحریک نورون های حس کننده ی درد می شوند

اگه دوست دارید که غذاهایتان را تند کنید کمی محتاط باشید. اگه از بواسیر عذاب میکشید و تحت درمان هستید نباید غذاهای تند خورید. فلفل مشکی نیز مانند فلفل قرمز حاوی کاپسایسین است که باعث تحریک برخی نورون های حس کننده ی درد شده و قادر هست احساس ناخوشایند دوره ی هجوم بواسیر را تشدید کند.

چربی ها مضر مانند چربی های اشباع شده و ترانس برای شما مفید نیست. محصولات غذایی جانداری مانند گوشت قرمز در صورت مصرف زیاد باعث بروز یبوست و تشدید بواسیر می شود.

روغن آفتابگردان: احتیاط کنید

روغن کلزا، روغن آفتاب‌گردان و غیره حاوی میزان زیادی چربی هستند. اگه از مشکل بواسیر عذاب میکشید نباید در مصرف این روغن ها دچار افراط شوید. محققان فرانسوی عادت ‌های غذایی 50 بیمار مبتلا به بواسیر را چک کرده و به این نتیجه رسیدند این افراد بیش از دیگران چربی به کار میبرند. این محققان معتقد هستند که تغذیه ی ناسالم و سرشار از چربی یکی از عوامل بروز و تشدید هموروئید است. البته روغن هایی مانند روغن زیتون و روغن تخم کتان جزو روغن های خوب برای این دسته افراد هستند. مصرف مکمل روغن ماهی نیز با صلاحدید پزشک پیشنهاد داده میشود.

ادویه ی کاری: باعث بروز معضلات گوارشی می شود

همان ‌طور که نقل شد رابطه ای نگاه کن مصرف غذاهای تند و تشدید درد و مشکل بواسیر وجود دارد. به عقیده ی محققان دانشگاه کلمبیای آمریکا ی آمریکا، در مواقع تشدید بواسیر باید از مصرف مواد غذایی حاوی ادویه ی کاری نیز پرهیز شود. این ادویه باعث تحریک معده شده و معضلات گوارشی به وجود می آورد. در نتیجه باعث تشدید بواسیر نیز می شود.

الکل: گشاد کننده عروق است

اگه از بواسیر عذاب میکشید آگاهی بدارید که مصرف برخی نوشیدنی ها مشکل زا هست. به عقیده ی متخصصان فرانسوی الکل گشادکننده ی عروق است. انبساط عروق خونی باعث تشدید هموروئید خارجی و داخلی می شود. به همین دلیل محققان پیشنهاد میدهند که از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز شود.

از این‌ ها نیز بپرهیزید

چربی ها مضر مانند چربی های اشباع شده و ترانس برای شما مفید نیست. محصولات غذایی جانداری مانند گوشت قرمز در صورت مصرف زیاد باعث بروز یبوست و تشدید بواسیر می شود. مصرف ملین ها بدون دستور پزشک نیز توصیه نمی ‌شود. چون باعث بروز اسهال شده و به نوبه ی خود قادر هست باعث تحریک هموروئید شود. از مصرف مواد غذایی که باعث ایجاد گاز و نفخ می شوند بپرهیزید.

چندین پیشنهاد کلی برای مقابله و جلو گیری بواسیر

اگه از بواسیر عذاب میکشید و تحت درمان هستید نباید غذاهای تند خورید. فلفل مشکی نیز مانند فلفل قرمز حاوی کاپسایسین است که باعث تحریک برخی نورون های حس کننده ی درد شده و قادر هست احساس ناخوشایند دوره ی هجوم بواسیر را تشدید کند

برنامه ی غذایی تان را اصلاح کنید

مواد غذایی تصفیه شده حاوی مقدار کمی فیبر هستند و برعکس چربی های جانداری آن ‌ها زیاد است. نبود جذب فیبر کافی مانع از عبور مدفوع در روده ها شده و فشار زیادی به فرد تحمیل می کند. بنابراین خوب تر است جذب فیبر را زیاد کنید. سبوس ها از قبیل سبوس گندم، سبوس جودوسر و غیره، میوه ها و سبزیجات جدید و غلات برای شما مفید خواهد بود.

از مصرف آب کافی غافل نشوید. یادتان باشد کاهش فشار وارد شده به عروق هموروئیدی در خلال دفع باعث کاهش تحریکات این ناحیه خواهد شد. مصرف پرتقال و موز به خاطر در بر داشتن ویتامین C فراوان و مواد معدنی باعث تقویت بافت ها می شود و برای شما مفید خواهد بود.

از ورزش غافل نباشید

ورزش کردن و بی تحرک نبودن به مدت طولانی برای شما مفید خواهد بود. برای مقابله و کاهش پیامد بواسیر ضروری است که تغییراتی در سبک زندگی بوجود آورده و سالم تر زیید. نشستن و یا سرپا ماندن های طولانی مدت باعث فشار مضاعف به عروق همورئیدی می شود. اگه شغل تان بوجود مییاورد که زیاد پشت میز بنشینید پیشنهاد میدهیم که هر از گاهی از مکانتان بلند شده و قدمی بزنید و به طور کلی از نشستن های طولانی مدت بپرهیزید.

---براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد---

تهیه از : فرامرز س.

رژیم در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم گره نگشوده‌ام زان طره تا من بوده‌ام ««« »»» گفتا منش فرموده‌ام تا با تو طراری کندبواسیر: از این خوراکی ها بپرهیزید


TT / 97 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : فرامرز س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : بواسیر
برچسب ها :

مطالب مرتبط