بودجه لازم برای تولید "بی دفاع" فراهم نشد/ به نام عشق به سینما می آیند و بعد معلوم می شود پولشوی حرفه ای اند

بودجه لازم برای تولید "بی دفاع" فراهم نشد/ به نام عشق به سینما می آیند و بعد معلوم می شود پولشوی حرفه ای اند

این کارگردان با اشاره به این که نقش یک کمدی به نام «بی پاسداری» را در اختیار دارد به «نسیم آنلاین» نقل کرد: «بی پاسداری» از جمله فیلمنامه هایی بود که وقت زیادی را صرف تولید آن کردم اما معضلات مالی اجازه نداد بتوانم این فیلم را بسازم. اخیرا هم سه فیلمنامه نگاشته ام که مترصدم یکی از آنها را به تولید منتقل بکنم.

ابراهیم وحیدزاده از جمله کارگردانان سینمای کشورمان است که تقریبا تمامی کارنامه اش به تولید آثار کمدی اختصاص داشته است. «تحفه ها»، «مجسمه»، «عشق فیلم» و «شام عروسی» از جمله آثار این کارگردان است که اغلب هم در نمایش عمومی مخاطب پسند بوده اند با این حال وحیدزاده پس از ساخت فیلم «عروسک» هفت سالی می شود فیلمی را نساخته است.

این کارگردان با اشاره به این که نقش یک کمدی به نام «بی پاسداری» را در اختیار دارد به «نسیم آنلاین» نقل کرد: «بی پاسداری» از جمله فیلمنامه هایی بود که وقت زیادی را صرف تولید آن کردم اما معضلات مالی اجازه نداد بتوانم این فیلم را بسازم. اخیرا هم سه فیلمنامه نگاشته ام که مترصدم یکی از آنها را به تولید منتقل بکنم.

وحیدزاده با بیان این که حضور مدیران جدید سینمایی هم که مرتب دم از حمایت پیشکسوتان می زنند نفعی به حالش نداشته ادامه داد: مسأله اینجاست که اصلی ترین ارگان سینمایی دولتی که منادی حمایت از سینماگران است یعنی فارابی از این می گوید که شرایط مالی عالی ای ندارد و هر بار که به مدیران این نهاد مراجعه کرده ایم گله مند هستند که بودجه نیست!!! آگاهی نمیدارم اگه بودجه نیست پس به چه صورت دیگرانی هستند که همواره بی کمترین نگرانی، حمایت می گیرند؟

به نام عشق به سینما می آیند و بعد مشخص می شود پولشوی حرفه ای اند

در هیاهویی که اخیرا درباره حضور پولشویان در سینما و شبکه خانگی رقم خورد یک پرسش «نسیم آنلاین» از وحیدزاده این است که آیا در این سالها چنین سرمایه گذارانی به سراغش نیامده اند تا برایشان فیلم بسازد. وحیدزاده بیان داشت: اصولا کسی به صورت مستقیم به شما نقل نمیکنید آمده فیلم تولید کند تا از معافیتهای مالیاتی بهره گیرد.

بیشتر به نام عشق به سینما می آیند و بعدتر مشخص می شود پشت این عشق چه فریبکاری نهفته است.

وحیدزاده اضافه کرد: شخصا سعی می کنم با چنین آدمهایی مشارکت ندارم حتی اگه سالها بیکار بمانم ولی رک و راست نقل میکنیم کسی با این توجیه که می خواهم پولشویی کنم جرأت این را ندارد که نه سراغ من بلکه سراغ هیچ آماده کننده یا کارگردان حرفه ای دیگری برود.


در آموزشگاه مان ابدا به هنرجویی ضمانت حضور در سینما نمی دهیم

ابراهیم وحیدزاده که چندین سالی است آموزشگاهی به نام «مکتب کمدی کشورمان» را مدیریت می کند درباره عطش مخاطبان برای ورود به حرفه سینما به «نسیم آنلاین» نقل کرد: در این آموزشگاه کوشیده ایم که فقط استعدادهای قرار می داری را به سوی خود کشیم و پرورانیم. در تعلیم به هنرجویان هم کمترین تفاوتی قائل نمی شویم و به همه مجال می دهیم که رشد کنند ولی به هر حال در این میان عده ای قادر هستند بالاتر بروند و عده ای، نه.

این کارگردان 62 ساله با نقد رفتارهای برخی آموزشگاهها که شهریه های آن چنانی می گیرند و قول شناسایی هنرجویان به سینما را می دهند بیان داشت: متأسفانه یا خوشبختانه ما چیزی به نام ضمانت حضور در سینما نداریم و ابدا هم به دنبال جلب علاقمندان سرمایه دار نیستیم. مکتبی راه انداخته ایم برای تعلیم کمدی و دوست داریم نیروی حرفه ای تربیت کنیم.

وحیدزاده خاطرنشان ساخت: در این سالها هم خوشبختانه قادر بوده ایم نیروهایی را تربیت کنیم که بی واسطه گریه کن ما بتوانند در صنعت کمدی سازی چه در سینما و چه در تلویزیون کار کنند.

دردسرهای اقتصادی مخاطبان باعث شده هر کمدی ساده الوصولی را بینند

ابراهیم وحیدزاده انتقاد هایی جدی درباره روند کمدی سازی سالهای اخیر و فروش بالای طنزهایی فاقد استانداردهای اولیه ژانر کمدی هم دارد. این نگارنده و کارگردان با اشاره به افت کیفی سینمای کمدی کشورمان بیان داشت: کمتر کسی است که افت کیفی محصولات ژانر کمدی ما را تأیید نکند اما مورد اینجاست که برخی از این کمدی های سطحی فروش چندمیلیاردی دارند و این معنایی ندارد جز آنکه مردمان هم خسته تر از آن هستند که بخواهند اندیشند در ماهیت یک کمدی.

وی ادامه داد: مردمان درگیر در معضلات اقتصادی به سینما می روند تا بدبختی ها را از یاد برند و در این بین اگه کمدی ساز بخواهد اندیشه های عمیقی را به او القا کند یقین آگاهی بدارید مخاطب اثر را پس می زند. فعلا که طنزهایی با الگوهای ساده الوصول و آزمایش پس داده هستند که به فروش میرسانند.

این کارگردان درباره این که آیا خودش هم فیلم تازه اش را مبتنی بر چنین الگویی خواهد ساخت بیان داشت: نه، هرگز چنین نیست. از من گذشته که بخواهم دنباله روی یک جریان بازاری شوم. من شیوه ویژه خودم را در کمدی سازی دارم و می کوشم همین شیوه را دنبال کنم.

*ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد*

گردآوری توسط: سرور ا.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به جان خواجه و حق قديم و عهد درست ««« »»» که مونس دم صبحم دعای دولت توستبودجه لازم برای تولید "بی دفاع" فراهم نشد/ به نام عشق به سینما می آیند و بعد معلوم می شود پولشوی حرفه ای اند


TT / 129 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : سرور ا.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : معلوم
برچسب ها : لازم , سینما , پولشوی

مطالب مرتبط