بوستان کتاب موسسه ای با نگاه جهانی/ انتشار سالانه ۴۰۰ عنوان کتاب در دفتر تبلیغات اسلامی (4 عکس)

بوستان کتاب موسسه ای با نگاه جهانی/ انتشار سالانه ۴۰۰ عنوان کتاب در دفتر تبلیغات اسلامی

نگاه بوستان کتاب جهانی است و درصدد است خلأهای پژوهشی حوزه علوم انسانی و اسلامی را پرکند و تا امروز قادر بوده است در این کار کامیاب باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، بوستان کتاب در سال 1361 باهدف نشر و گسترش علوم دینی و ارزش های انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد و دامنه کار خود را با سه گروه مخاطب عمومی، تخصصی و خردسال نوجوان و موضوعات مختلف گسترش داد. برخی از این موضوعات عبارتند از: علوم و تحلیل قرآن مجید، تاریخ، اهل بیت(ع)، فقه، فلسفه و کلام، عقاید علوم تربیتی، ادبیات، هنر و ... . اکنون که بیش از 30 سال از فعالیت این موسسه می گذرد، از جنبه های کمی و کیفی رشد گیراای داشته و در میان ناشران دینی سر تا سر کشور، جایگاه ارزشمندی یافته است؛ کسب افتخارات مختلف و تعداد آثار برگزیده این موسسه ایجاب کرد تا با محمدباقر انصاری مدیرعامل موسسه بوستان کتاب مکالمه ای به انجام رسانیم.

از چه سالی در مجموعه انتشاراتی های دفتر تبلیغات اسلامی سرگرم شده اید و چه فعالیت هایی تاکنون به انجام رسانده اید؟

از سال 88 به عنوان سر ویراستار در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی سرگرم شدم و در سال 89 نیز به عنوان مدیر نشر پژوهشگاه برگزیده شدم. فعالیتم در نشر پژوهشگاه زمان خوب و پر برکتی بود و قادر بودیم کتاب های خوب و ارزشمندی را انتشار دهیم که از آن جمله می توان به موسوعه شهید ثانی در 30 جلد و کتاب انوار الفقاهه تألیف فقیه شیعه شیخ حسن کاشف الغطاء در 10 جلد اشاره کرد.

برای اولین بار در دنیا اسلام و تشیع کتاب صحابة الکرام تألیف شیخ محمدعلی احمدیان نجف آبادی که درباره احوالات اصحاب پیامبر(ص) و اصحابی که دچار انحراف نشده اند نوشته شده است را انتشار دادیم. این کتاب، کتابی است که برای اولین بار به اثبات شیعی بودن 620 صحابی بزرگ پیامبر توجه میکند و این اتفاق مبارک و بزرگ در دنیا اسلام بازتاب خوبی داشت.

مجموعه انتشاراتی های دفتر تبلیغات جزو پرافتخارترین ناشران ایران است. نشر پژوهشگاه تاکنون حدود 70 جایزه کسب کرده است. بوستان کتاب نیز سالیان سال در کسب جوایز از فستیوالها سرآمد بوده است. شاید بالغ بر 300 جایزه ملی و نگاه کن المللی از ابتدای تأسیس بوستان کتاب توسط این انتشاراتی کسب شده است.

اگه بخواهیم پس از انقلاب را ملاک گذاریم بوستان کتاب شاید اولین یا دومین انتشاراتی بزرگ کشور باشد و اگه بخواهیم از ابتدای تاریخ نشر تا امروز را قضاوت کنیم جزو 5 ناشر برتر ایران است که ویژه در حوزه آثار مذهبی و دینی فعالیت میکند.

مجموعه انتشاراتی دفتر تبلیغات اسلامی از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس بوستان کتاب کانونی با نگاه جهانی/ انتشار سالانه ۴۰۰ عنوان کتاب در دفتر تبلیغات اسلامی

به طور کلی دفتر تبلیغات اسلامی دو سازمان انتشاراتی نشر پژوهشگاه و بوستان کتاب دارد. نشر پژوهشگاه به انتشار کتاب های ویژه و علمی و بوستان کتاب به انتشار کتاب های عام تر توجه میکند.

زیرمجموعه های دفتر تبلیغات مانند دانشگاه باقرالعلوم و معاونت فرهنگی و تبلیغی به فعالیت های علمی و تحقیقی توجه میکنند که برونداد آنها به شکل کتاب است و بوستان کتاب و نشر پژوهشگاه با هم پاره ای از کتاب های این مجموعه ها را انتشار میدهند.

دفتر مشهد یکی از مراکز علمی مهم دفتر تبلیغات است که بوستان و نشر پژوهشگاه به تناوب و تفکیک، آثار علمی و عمومی تر این مجموعه بزرگ را انتشار میدهد.

نشر پژوهشگاه قادر بوده است 4 سال پی درپی برگزیده همایش کتاب سال حوزه شود و دو سال نیز پی درپی برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی شود.

نشر پژوهشگاه و بوستان کتاب هر دو زیرمجموعه دفتر تبلیغات اسلامی هستند. حوزه کاری پژوهشگاه کتاب های تخصصی است و مخاطبان آن ویژه هستند ولی در موسسه کتاب ها عمومی تر هستند.

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از چند پژوهشکده و مرکز علمی تشکیل شده است و هر کدام هیئت علمی خود را دارد که موظف به تولید آثاری هستند که خروجی آنها آثاری است که نشر پژوهشگاه انتشار داده میشود.

از ابتدای سال 83 تا امروز بالغ بر 400 عنوان کتاب در پژوهشگاه منتشر شده است. البته 440 عنوان از کتاب های پژوهشگاه که توسط معاونت پژوهشی عمومی تر و با مخاطبان عام تر شناسایی شده اند توسط بوستان کتاب انتشار داده شده اند.

موسسه بوستان کتاب و نشر پژوهشگاه در طول سال به طور میانگین چند عنوان کتاب انتشار میدهند؟

مجموعه انتشاراتی های دفتر تبلیغات اسلامی در کنار هم سالانه 400 عنوان کتاب چاپ نخست دارند. در کنار کتاب های چاپ نخست، بوستان و پژوهشگاه، کتاب های بازچاپی نیز دارند که کتاب های مبنایی، اساسی و پایه حوزه و دانشگاه در حوزه های مختلف هستند.

بیشتر کتاب های درسی حوزه به خصوص شرح هایی که وجود دارد مانند شرح مکاسب و شرح رسائل، کفایه، لمعه، مجموعه آثار شهید نخست و ثانی، صرف و نحو، قرآن مجید، تحلیل، فلسفه و کلام، محصول جبهه فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی است.

فصل پاییز پرکاری داریم و در نشر پژوهشگاه حدود 40 عنوان کتاب انتشار داده خواهد شد. بوستان کتاب نیز 200 عنوان کتاب آماده برای چاپ نخست دارد و البته مثل همیشه 400 تا 500 کتاب نیز در مرحله بازچاپ دارد.

معمولاً انتشاراتی ها با مشکلاتی روبه رو هستند؟

یکی از اصلیترین مشکلاتی که معمولاً ناشران با آنها دست به گریبان هستند بحث کاغذ است. ما علاقه مند هستیم که کتاب های بیشتری را انتشار دهیم ولی با مشکل نقدینگی و کاغذ روبه رو هستیم و به دلیل نداشتن کاغذ، امکان چاپ بسیاری از کتاب ها را نداریم.

گاهی مجبوریم نامه ای به مؤلف نوشته و از چاپ نشدن کتابش که مدت ها در انتظار چاپ بوده عذرخواهی کنیم. گاهی می گوییم اگه قادر هستید سرمایه گذار دیگری یافته و کتاب را جای دیگری عرضه کنید و یا اگه قادر هستید خودتان سرمایه گذاری کرده و در نشر کتاب شریک شوید.

نباید این شرایط باشد ولی با حالتی که داریم توانایی انتشار این همه کتاب را نداریم. کمبود نقدینگی مشکل بزرگی است که با آن دست به گریبان شده ایم و با اهم و مهم کردن، به انتشار کتاب ها توجه میکنیم. البته این رکود در تمام بازار وجود دارد.

نمی شود به کتاب به عنوان یک امر اقتصادی دید. در دنیا اگه ناشران در حوزه ادبیات و رمان سرمایه گذاری کنند و تبلیغات عالی ای داشته باشند می توان به اقتصاد کتاب اندیشید که این امکان نیز در ایالات متحد بیشتر فراهم است اما در کشورهای دیگر این امکان وجود ندارد.

یکی از معضلات بحث زبان است که این امر را تشدید کرده است. بسیاری از کشورها زبان نخست یا دومشان انگلیسی است و می توان کتاب های انگلیسی زبان را در این کشورها عرضه کرد و به همان نسبت نیز کتابخانه های بزرگی در دنیا این کتاب را پیشنهاد می دهند. اگه همین کتابخانه های بزرگ دنیا کتاب را پیشنهاد دهند منبع درآمد خوبی برای ناشران است ولی ما این امکان را در ایران نداریم.

یکی از محل های درآمد بوستان کتاب انتشار کتاب های درسی حوزوی و دانشگاهی است چراکه مخاطب دارد. از محل درآمد آن کتاب ها، برای سرمایه گذاری روی کتاب های ارزشمند که استراحت کن بیشتری دارد بهره میگیریم.

با توجه به این که بخش تولید بوستان کتاب قوی است و چاپخانه مدرنی داریم یکی از کارهایی که برای جبران این نقدینگی می کنیم تهاتر خدمات چاپ با کتاب است. به این معنی که ما با توجه به نیاز زیاد فروشگاه های بوستان به تنوع کتاب و آثار دیگر ناشران، آثار آنها را تهیه میکنیم ولی به مکانش خدمات چاپ پیشنهاد میکنیم.

چه تعداد کتاب در فروشگاه مرکزی بوستان کتاب عرضه می شود؟

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس بوستان کتاب کانونی با نگاه جهانی/ انتشار سالانه ۴۰۰ عنوان کتاب در دفتر تبلیغات اسلامی

فروشگاه مرکزی بوستان کتاب یکی از فروشگاه های بزرگ کشور و مایه فخر و مباهات شهر فرهنگی قم است. بوستان کتاب در این فروشگاه فضایی بوجود آورده است که در واقعیت تبدیل به یک بوستان شده است. به کمک همین سیاست اکنون حدود 15 هزار کتاب در فروشگاه مرکزی ارائه می شود و باعث شده است کسی که وارد بوستان کتاب می شود بدون کتاب از آن بیرون نرود، چراکه ما برای همه سلیقه ها و در همه حوزه ها کتاب داریم. بعید است کسی که دنبال موضوعی از کتاب باشد به فروشگاه ماه سر بزند و کتابی را نبرگزد.

ما برای انتخاب کتاب خیلی زحمت می کشیم و دنبال این هستیم که خوب ترین کتاب ها را عرضه کنیم.

در سال شاید بالغ بر 500 درخواست انتشار کتاب از نگارنده های مختلف در سر تا سر کشور داشته باشیم و این کتاب ها در شورای کتاب که از بزرگان حوزه تشکیل شده است چک میشود و از این تعداد خواستها به سختی 40 یا 50 عنوان کتاب را میبرگزیم. با سختگیری هایی که می شود به دنبال این هستیم که کتابی که نظیر و مانند در بازار دارد پذیرش نشود به دلیل همین سختگیری ها است که مخاطبان بوستان کتاب قادر هستند به این انتشاراتی اعتماد کرده و کتاب های آن را برای مطالعه برگزند.

ارشاد، چند سال است بحث ممیزی کتاب توسط ناشران را مطرح می کند. ما در بوستان کتاب سالیان سال است که بحث ممیزی را با معیارهای فرا سازمانی و فرا سرزمینی داریم.

نگاه بوستان کتاب جهانی است و درصدد است آن خلأهای پژوهشی حوزه علوم انسانی و اسلامی را پرکند و بحمدالله تا امروز قادر بوده است در این کار کامیاب باشد.

بوستان کتاب از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

از سال 61 که بوستان کتاب تأسیس شد زحمات زیادی کشیده شده است که به یک مجموعه ارزشمند کنونی با 120 کارمند و کارگر مبدل شود. بوستان کتاب چاپخانه بسیار ارزشمندی دارد. سابقه این چاپخانه 40 سال است ولی در عین حال از نظر تجهیزات باز سازی و ترمیم شده و یک مجموعه کامل است. مؤلف تنها لوح فشرده کتاب خود را به ما می سپارد و تمام کارهای آن تا چاپ کتاب در مجموعه انجام می شود. بسیاری از سازمان ها هستند که به دلیل کیفیت بالا انتشار آثار خود را به ما می سپارند.

فروشگاه مرکزی بوستان کتاب در قم شاید بزرگ ترین فروشگاه از نظر مساحت و تنوع کتاب باشد. مساحت بالغ بر 350 متر مربع و عرضه 15 هزار عنوان کتاب، این فروشگاه را برگزیده کرده است. در فروشگاه تحول دکور داده ایم و فضا را برای مطالعه و استراحت مخاطبان بسیار متنوع کرده ایم.

در کنار فروشگاه اصلی، در ابتدای خیابان ارم فروشگاه خردسال و نوجوانان با نام رنگین کمان دایر است. یک فروشگاه در خیابان حافظ اصفهان، فروشگاهی در خیابان انقلاب تهران حدفاصل فلسطین و وصال، فروشگاهی در چهارراه خسروی مشهد و فروشگاهی در اهواز که به تازگی راه اندازی شده است، 6 فروشگاه بوستان کتاب را تشکیل می دهند. البته بوستان کتاب 200 نمایندگی فعال در سر تا سر کشور دارد که آثار این انتشاراتی را عرضه می کنند.

مخاطبان بوستان کتاب عامه مردمان هستند و در حوزه کودکان و نوجوانان نیز بالغ بر 200 عنوان کتاب توسط این موسسه منتشر شده است.

بوستان کتاب در انتشار آثار علما و بزرگان حوزه چه فعالیت هایی داشته است؟

دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی، مدرسه امیرالمؤمنین(ع)، درس های از قرآن مجید حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، خانه کتاب، حتی قسمتی از آثار وزارت فرهنگ و ارشاد و اجلاس حکمت و فلسفه ایران کلکسیون هایی هستند که آثار خود را به بوستان کتاب می سپارند.

چاپخانه بوستان کتاب تنها مشتریان قمی ندارد و از شهرهای دیگر مانند تهران، شیراز، مشهد، اصفهان و ... نیز نویسندگان و مؤسسات آثار خود را به بوستان کتاب می سپارند.

یکی از بخش های ما در بوستان کتاب انتشار آثار علما است. ما افتخار داریم که امروز ناشر آثار آیت الله امینی، علامه حسن زاده آملی، استاد ناظم زاده قمی، آیت الله بهشتی، محمدی اشتهاردی، علامه شیخ جعفر سبحانی و ... هستیم.

علمای بزرگی به مجموعه دفتر تبلیغات و بوستان کتاب اعتماد داشته اند و این انتشاراتی را ناشر آثار خود انتخاب کرده اند و هر روز نیز به اعتبار بوستان کتاب اضافه میشود.

حضور بوستان کتاب در نمایشگاه های داخلی و نگاه کن المللی به چه صورت بوده است؟

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس بوستان کتاب کانونی با نگاه جهانی/ انتشار سالانه ۴۰۰ عنوان کتاب در دفتر تبلیغات اسلامی

در نمایشگاه های استانی مرتب از طریق نمایندگی ها شرکت می کنیم و در بخش نگاه کن المللی باز هم از طریق نمایندگی ها حضور داریم.

در حوزه نگاه کن الملل باید مسائل تقریبی را مدنظر گذاریم که کار در این زمینه را مقداری سخت می کند. ما هر سال در نمایشگاه نجف اشرف شرکت می کنیم و امسال نیز قصد داریم در نمایشگاه مسقط و تونس شرکت کنیم.

حضور در نمایشگاه ها، قم را به عنوان پایتخت چاپ و نشر دنیا اسلام مطرح کرده است.

ما باید کتاب ها و تولیداتمان در دنیا نگاه شود. زمانی کتاب صحابه منتشر شد خبر آن را در کل دنیا عرب انتشار دادیم و پس از آن از تمامی کشورها مخصوصاً مصر برای ما پیام تبریک می فرستادند.

یکی از راه های شناسایی آثارمان حضور در نمایشگاه های نگاه کن المللی و محیط جایزی است. ما در این زمینه ورود کرده و سرگرم به فعالیت هستیم.

مجموعه انتشاراتی های دفتر تبلیغات در زمینه نرم افزاری چه فعالیت هایی را انجام داده است؟

یکی دیگر از تواناییهای خوب دیگر دفتر تبلیغات، نرم افزاری است به نام «کتابخوان پژوهان» که برای شناسایی آثار دفتر دیزاین شده است.

آثار عربی، فارسی و انگلیسی پژوهشگاه بر روی سایت به صورت دیجیتالی و فیزیکی بارگذاری شده است و شما قادر هستید با مراجعه به سایت کتاب ها را درخواست کرده تا برایتان ارسال شود و هم قادر هستید به صورت دیجیتالی و با قیمت نازل در قالب همان نرم افزار کتاب ها را آماده کنید.

تاکنون 70 درصد آثار پژوهشگاه و نزدیک به 20 درصد آثار بوستان کتاب در سایت بارگذاری شده است و امیدواریم تا دو سال آینده تمام آثار بوستان در سایت گذاشته شود.

حرف آخر

دفتر تبلیغات یک مجموعه جریان ساز است و بی انصافی است که بگویند نقشی در فرهنگ جامعه نداشته. هیچ سازمان فرهنگی مثل دفتر تبلیغات تولید فرهنگی ندارد و به همان نسبت این تولیدات فرهنگی جریانات فرهنگی را هم بوجود مییاورند. واقعاً دلگیر کننده است که گاهی فعالیت های سازمان های فرهنگی از جمله دفتر تبلیغات را زیر پرسش میبرند. بوستان کتاب یک مجموعه خودگردان است و با سری بلند و با دستی بر زانو گرفته مخارجهای خود را تأمین می کند.

گفتگو از علی زنگنه

_____________________

تهیه و تدوین: بهمن ط.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بدان کمر نرسد دست هر گدا حافظ ««« »»» خزانه‌ای به کف آور ز گنج قارون بيشبوستان کتاب موسسه ای با نگاه جهانی/ انتشار سالانه ۴۰۰ عنوان کتاب در دفتر تبلیغات اسلامی (4 عکس)


TT / 255 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : بهمن ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : حوزه
برچسب ها : بوستان , سالانه , دفتر , کتاب , عنوان , تبلیغات

مطالب مرتبط