بیداری اژدهای لارستان پس از یک قرن خاموشی

بیداری اژدهای لارستان پس از یک قرن خاموشی

بی‌توجهی به قلعه اژدها پیکر که قدمت آن بنا به آثار یافته شده از آن به پیش از اسلام می‌رسد سبب شده که فرماندار ویژه لارستان به دنبال گرفتن ردیف اعتبارات ملی برای مرمت و احیا آن باشد.

عکس   بیداری اژدهای لارستان پس از یک قرن خاموشی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در غرب لار بر بلندای تپه ای مشرف به شهر قلعه ای است که چشم هر مسافری را به سمت خود می کشاند. این قلعه که تا یک قرن پیش محل سکونت اهالی لار بوده، امروزه بیشتر به یک مخروبه تبدیل شده است.

بی توجهی به قلعه اژدها پیکر که قدمت آن بنا به آثار یافته شده از آن به پیش از اسلام می رسد سبب شده که فرماندار ویژه این شهرستان به دنبال گرفتن ردیف اعتبارات ملی برای مرمت و احیا آن باشد. جلیل حسنی در گفت وگو با تسنیم می گوید: آثار باستانی و تاریخی بسیاری در لار وجود دارد که این تعداد در این وسعت جای شگفتی دارد.

به گفته وی این آثار و به ویژه قلعه اژدها پیکر در سالیان گذشته مورد بی مهری قرار گرفتند به همین سبب اغلب آنها به دلیل بی توجهی تخریب شده اند و محدودیت اعتبارات شهرستانی امکان مرمت و احیا آنها را به نحو شایسته نمی دهد.

تلاش برای گرفتن ردیف اعتبارات ملی

حسنی با تاکید بر اینکه در سفر به تهران پیگیر این مسئله در سازمان میراث فرهنگی شده است، می گوید: تلاش می کنم که با رایزنی با استاندار فارس ردیف اعتبار ملی برای مرمت قلعه اژدها پیکر بگیرم تا این اثر شاخص ساماندهی شود چراکه تنها در این صورت می توان صنعت گردشگری لار را رونق داد.

قلعه اژدهاپیکر یکی از آثار شاخص لارستان به دلیل اینکه به شکل اژدها است به این نام مشهور شده و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی قدمتی هزاران ساله دارد. یکی از فعالان میراث فرهنگی بر این عقیده هست که مرمت اضطراری نخستین نیاز این قلعه است چراکه بر اثر گذشت سالیان زیاد، شرایط جوی و بی توجهی به این اثر قسمت های عمده آن آسیب جدی دیده است.

به گفته این فعال و دوستدار میراث فرهنگی هیچ فعالیت حفاظتی در اطراف قلعه در 10 سال اخیر انجام نشده و این قلعه حتی یک کیوسک نگهبانی ندارد. همین امر سبب شده که این مکان محلی برای افراد ولگرد، چرای گوسفندان، مسابقات موتورسواری و غیره شود.

نیاز قلعه اژدها پیکر به مرمت اضطراری

این فعال میراث فرهنگی بر این باور است که قلعه اژدهاپیکر نیازمند یک برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دارد که در برنامه ریزی کوتاه مدت مرمت اضطراری و ساماندهی آن باید مدنظر قرار گیرد.

یکی از راهکارهایی که برخی از کارشناسان برای حفظ بناهای تاریخی پیشنهاد می دهند، تغییر کاربری این بناها و بهره برداری اقتصادی از آنها است. این فعال میراث فرهنگی معتقد است که قلعه اژدهاپیکر می تواند در قالب سایت موزه مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی می گوید: در پروسه میان مدت و بلند مدت می توان مرکز علمی- پژوهشی در کنار این قلعه راه اندازی کرد و در پایین دست قلعه نمایشگاهی از عکس های تاریخی و ماکت قلعه قرار داد و ارزش تاریخی این بنا را به مردم و گردشگران معرفی کرد.

این فعال میراث فرهنگی بر این عقیده است که در کوتاه مدت نباید دید اقتصادی به قلعه داشت بلکه باید حفظ اصالت و مرمت این بنا در اولویت قرار گیرد چراکه پس از آن می توان برای ثبت جهانی قلعه نیز اقدام کرد.

اختصاص 1000 میلیون ریال به قلعه اژدهاپیکر

سیما علویه، سرپرست میراث فرهنگی لارستان نیز معتقد است که قلعه اژدهاپیکر به دلیل تخریب قسمت های داخلی و گذشت زمان نیازمند مرمت فوری است. وی می گوید: در سال 87 قلعه اژدهاپیکر تعیین حریم و نقشه های توپوگرافی آن تهیه شده است و در سال 93 نیز از محل ماده 180 مبلغ 800 میلیون ریال برای مرمت قلعه اختصاص یافت.

« بازسازی این بنای عظیم که به نوعی نگین شهر لار محسوب می شود، می تواند تاثیر شگرفی در بهبود روحیه مردم و جذب گردشگر در جنوب کشور داشته باشد» این را علویه می گوید و می افزاید: « در سال گذشته مبلغ 1500 میلیون ریال برای راه دسترسی قلعه اختصاص یافت که با توجه به عظمت بنا به بودجه های سالانه نیاز دارد».

امسال نیز بنا به گزارش میراث فرهنگی استان فارس مبلغ 1000 میلیون ریال برای مرمت قلعه اژدهاپیکر در نظر گرفته شده که به گفته علویه به محض تخصیص عملیات اضطراری مرمت آغاز می شود.

علویه هم چنین از طرح مطالعات مرمتی و ساماندهی قلعه خبر می دهد که با مشارکت شرکت شمسه یزد انجام می شود. این طرح چندی پیش در کمیته فنی میراث فرهنگی استان فارس مطرح شد و 80 درصد طرح مصوب شد و با اجرای آن می توان امیدوار بود که قلعه اژدهاپیکر رونقی دوباره می گیرد.

خبرگزاری تسنیم بنا دارد در سلسله گزارش هایی به بیان مشکلات و توانمندی های شهرستان ها و روستاهای استان فارس بپردازد. مردم مناطق مختلف استان می توانند مشکلات و توانمندی های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.

—————————————————

تهیه شده توسط: دل آرام د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اين نقطه سياه که آمد مدار نور
««« »»»
عکسيست در حديقه بينش ز خال تو

بیداری اژدهای لارستان پس از یک قرن خاموشی

TT / 0 — TP / 0%

نظر دهید