بیمه ها «اعصاب» را بیمه کنند

بیمه ها «اعصاب» را بیمه کنند

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه انتشار شایعات به سلامت روان مردم آسیب می‌زند، از بیمه‌ها خواست تا بیماران اعصاب و روان را بیشتر حمایت کنند و گفت: هر از چندگاهی از تریبون‌ها مطالبی بازگو می‌شود که منجر به ایجاد اضطراب و آسیب به سلامت روان مردم می‌شود.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر سید حسن هاشمی در سی و سومین همایش سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران یکی از وظایف مهم دولت ها را افزایش تاب آوری و تحمل پذیری جامعه در برابر وقوع حوادث بیان کرد و اظهار داشت: لازم است حکومت و دولت ها مردم را برای حل مسائل و مشکلات توانمند کنند اما متأسفانه نه در آموزش عالی و نه در آموزش و پرورش به این مسئله توجه زیادی نشده است.

وی افزود: این شکنندگی و کاهش تاب آوری در حل مسائل و مشکلات در نسل های جدید بسیار بیشتر از قبل است و این مسئله مانع می شود که افراد جامعه بخواهند مسائل و مشکلات خود را حل کنند.

هاشمی بر لزوم توجه به فرهنگ و ارتقای دانش نسبت به مسائل سلامت اجتماعی تأکید کرد و افزود: باید صدا و سیما در این زمینه دانشگاه باشد و در خدمت همین هدف باشد اما به نظر می رسد تربیون ها کمتر به این موضوع توجه می کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه 25 تا 26 درصد از افراد جامعه دچار اختلال رفتاری هستند، افزود: البته این آمار در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالا نبوده چرا که ما کشوری اسلامی و بااخلاق بوده ایم و همین مسئله باعث می شود تا کمتر در جامعه اختلالات رفتاری داشته باشیم.

وی یکی از مشکلات موجود در جامعه را خودشیفتگی بیان کرد و افزود: متأسفانه این مشکل در همه رده های جامعه بوده و وقتی این مسئله به مسئولین تسرّی پیدا می کند مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت چرا که این خودشیفتگی و بیان مسائل از زبان مسئولین و صاحبان تریبون در تمام رده ها باعث اضطراب و استرس در میان جامعه می شود.

هاشمی ادامه داد: مثلاً برخی از افراد با قلم و یا در تریبون های فرهنگی مسائلی را مطرح می کنند که منجر به از بین رفتن آرامش در میان مردم می شود و بخشی از شایعات که به غرض هم آلوده است هر از چندگاهی از همین تریبون ها بازگو می شود که همین مسائل منجر به ایجاد اضطراب و آسیب به سلامت روان مردم می شود.

وزیر بهداشت همچنین با تأکید بر به رسمیت شناخته شدن بیماران روان، گفت: کاهش تحصیلات و فقر با سلامت روان مرتبط است و بیماران با اختلالات روانی در دریافت خدمات هم مظلوم ترین افراد هستند و این در حالی است که باید بیمه در ارائه خدمات سرپایی و بستری برای این بیماران حمایت کامل کند.

به گزارش وزارت بهداشت ــ وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مسائل هر حرفه باید در خود آن حرفه حل شود، افزود: هر رشته ای که با سلامت مردم سروکار دارد باید در حوزه سلامت باشد بنابراین روانشناسی بالینی باید به گروه های مادر برگردد و همه باید تابع قانون باشند.

هاشمی بر لزوم همکاری های بین بخشی برای حل مشکلات در حوزه سلامت تأکید کرد و گفت: سیاستگذاران، دولت، مجلس، خطبا و ائمه جمعه همه می توانند برای حل مشکلات بیماران رفتاری و اختلالات روانی نیز کمک و همکاری های لازم را داشته باشند.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم تجدید نظر بر ساختارها گفت: ساختارها باید با توجه به نیازهای جامعه تغییر کند و کامل شدن شبکه های بهداشتی بسیار مهم و خوب است و حضور یک کارشناس سلامت روان در شبکه های بهداشتی و درمانی علی رغم اینکه برای جمعیت های زیاد کافی نیست اما حرکتی خوب در راستای حمایت از بیماران روانی و توجه به سلامت روان است.

***********************************

تهیه شده توسط : پاكزاد ر.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حسن خلقی ز خدا می‌طلبم خوی تو را ««« »»» تا دگر خاطر ما از تو پريشان نشودبیمه ها «اعصاب» را بیمه کنند


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : پاكزاد ر.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های علمی
برچسب ها : بیمه , اعصاب

مطالب مرتبط