تصویر شماره 1 ⇩

زندگی نامه نیلوفر رجایی فر بازیگر پایتخت

نام و نام فامیل: نیلوفر رجایی فر

تاریخ تولد: ۱۱ بهمن ۱۳۷۱ (۱۳۷۱/۱۱/۱۱)

محل تولد: تهران بزرگ

تحصیلات : کارشناسی فیزیک و اختر فیزیک از دانشگاه رویال شهر لندن

اوضاع تاهل: مجرد

خانواده نقی عادی در سریال پایتخت پنج پس از سفر به ترکیه وقتی سوار بر بالن بودند بدلیل مرگ کاپیتان بالن گرفتار حادثه شدند، حادثه ای که موجب شد بالن آن ها به دریا سقوط کند و آن ها با امواج خروشان آب به ساحل هدایت شوند، آن ها پس از نجات از آن حادثه بیمناک به امید دستیابی به شهر آغاز به راهپیمایی کردند ، غافل از آن که در سوریه فرود آمدند. در این بین به روستانشین رسیدند که فقط یه دختر انگلیسی در آن بود، دختری به اسم الیزابت که با سلاح ره استقبال آن ها آمد و پس از صحبت با ریما رامین فر بازیگر نقش هما مشخص شد که او جزو نیروهای داعش بوده است ولی هم اینک از آن ها طلاق گرفته است و در حال گریز است ، نقش الیزابت دختر انگلیسی سریال پایتخت را نیلوفر رجایی فر بازیگر جوان ایرانی ایفا کرده است.


گفت و گو نیلوفر رجایی فر با خبرگزاری فارس

طریقه مروری بر گروه آقای مقدم و پیوستنش به سریال پایتخت

رشته تحصیلی من، فیزیک و اختر فیزیک است و در دانشگاه رویال شهر لندن تحصیل کرده‌ام. در شهر لندن تئاتر دانشجویی کار می‌کردم و همیشه پیگیر هنرپیشگی بودم و در دانشگاه محل تحصیلم هم چندین نقش کوتاه بازی کرده بودم. داخل کشور هم چندبار تست هنرپیشگی داده بودم، ولی بعلت مدت کوتاه اقامتم داخل کشور نمی‌توانستم در آن ها حاضر بوده باشم که در نهایت از طریق دوستان که در جریان فعالیت‌های من بود، به کار معرفی شدم و ملاقاتی با محسن تنابنده داشتم. ایشان در رابطه با نقش با من صحبت‌هایی کرد و در نهایت در صورتیکه سریال کلید خورده بود، من به کار پیوستم.

آیا واقعا فصلهای سابق پایتخت را نگاه کرده بودید و می ‌دانستید چنین مجموعه پرمخاطبی ساخته شده است؟

حقیقتش این است که بخش‌هایی از سریال را نگاه کرده بودم، ولی چون آن وقت داخل کشور نبودم، قادر نبوده بودم که همواره پیگیر باشم و بدانم که داستان سریال چه است. اما بلافاصله و پس از این که قرار شد در سریال حاضر بوده باشم، تمام قسمت‌ها را طی ۲ شب دیدم و بعد به کار پیوستم.

پس وقتی به هنرپیشگان سریال پایتخت اضافه شدید، دیگر با خانواده نقی عادی آشنا بودید و می‌ دانستید که ماجرا از چه قرار است.

بله همه را می‌شناختم جز بهتاش که او هم در فصل پنج به کار افزوده شد.

قبل از این که روبروی دوربین بروید، می‌دانستید که قرار است نقش یک زن تکفیری را بازی کنید؟

کسی که مرا به کار شناساند، گفت که یک نقش خیلی خوب و دل چسب است که حتما با ایفای آن نگاه کرده می‌شوی و مهم‌تر از همه این که ارسطو قرار است عاشقت بشود! (با خنده) و البته من آن وقت نمی‌دانستم یعنی چه که ارسطو قرار است دل باخته ام بشود! بعد هم در طول کار متوجه شدم و حتی با آقای مصطفی تنابنده هم که حرف زدم او هم همین را گفت ولی بعدا متوجه شدم که بحث اصلا دل باخته ای ارسطو نمی باشد. الیزابت دست کم برای من به قدری لایه‌های شخصیتی باحال و متفاوتی داشت که حقیقتا خیلی شادم این نقش را ایفا کردم.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر زندگی نامه کامل نیلوفر رجایی فر بازیگر نقش الیزابت در پایتخت 5

تصویر خردسالی نیلوفر رجایی فر بازیگر پایتخت ۵


شما قبل از شرکت در مجموعه پایتخت در ارتباط با داعش و جنایاتش دانستید و می‌دانستید که چه می‌کند؟

بله، کاملا. چون زیستن در قاره اروپا داعش را برایتان ملموس‌تر و آشناتر می‌کند.

بعلت حملات انتحاری و انفجارهایی که روی می‌دهد؟

بله. من در یکی از روز هایی که سر کار می‌رفتم، با خط مشکی قطار، خودمن را به محیط کار منتقل کردم. وقتی رسیدم متوجه شدم ۱۰ دقیقه بعد در همان جا یک بمب خنثی کرده‌اند و خطر از بیخ گوشم رد شده بود.

پس شما بر پایه زندگی داخل کشور و قاره اروپا احتمالاً بیش از ایرانی‌ها متوجه امنیتی که در کشورمان یافت می شود، باشین و آن را درک کنید.

بله. کاملا همینطور است. من بر پایه اتفاقاتی که در آنجا می‌افتد، بیشتر متوجه امنیت موجود داخل کشور می باشم.

در این مدت با اشخاص تکفیری هم مواجهه داشته‌اید؟

نه به هیچ وجه. فقط در اخبار متوجه شدم و این که مثلا در محله کناری یک دختر به داعش پیوست و یا از بهمان محله دیگر ۴ پسر به این گروه ملحق شده‌اند. مثلا چندی پیش شنیدم که برادر یکی از دوستان نزدیکم بی‌خبر برای مدد به سوریه رفته بود. او کارشناس رایانه بود و البته برای نبرد با داعش به سوریه رفته بود، ولی کسی نمی‌دانست و او خبری در این زمینه نداده بود.

تصویر شماره 3 ⇩
تصویر زندگی نامه کامل نیلوفر رجایی فر بازیگر نقش الیزابت در پایتخت 5

تصویر اینستا گرام نیلوفر رجایی فر


پس شما با این یکباره آزاد شدن‌ها آشنایی داشتید. حادثه ای که در سریال برای الیزابت می‌افتد و او از سوی شریک زندگیش آزاد می‌شود.

بله. کاملا همینطور است. این بحث برای من کاملا ملموس است و الیزابت را کاملا حس کردم. الیزابت همیشه یک بخشی از من خواهد بود. چون با او رنج کشیدم و حتی برایش گریستم. من حتی نمی‌دانستم که خط ماجراای که الیزابت را پیش می‌برد، چه است و در طول کار و فیلمنامه‌ای که بدست من می‌رسید، متوجه رنج‌هایی می‌شدم که این زن متحمل می‌شد و این نا خوشی ها موجب شد که من الیزابت را یک شخصیت جدا و مستقل از خودمن بدانم.

تجربه کار با آقای مقدم که یک کارگردان کاربلد و نامدار می باشند، به چه صورت بود؟

خیلی شیرین و عالی بود و قادر بودم چیزهای بسیاری از ایشان بیاموزم. او به قدری پیشکسوت است که کار روان پیش می‌رود.

در رابطه با بحث داعش که به آن اشاره داشتید، مردم قاره اروپا و دست کم کسانی که شما آن ها را می‌شناسید، در ارتباط با داعش آگاهی واقعی داشتند؟

به مورد با اهمیتی اشاره داشتید. من فصل تابستان سالی که به کشورمان برگشتم، یکی از دوستان نزدیکم که اسپانیایی است و ما در شهر لندن با یکدیگر آشنایی پیدا کرده بودیم، تصمیم داشت که به کشورمان سفر کند و من را نگاه بکند. اما نخستین دغدغه والدین او حضور داعش داخل کشور و دغدغه آن ها از این بحث بود. دوست من هم همواره اخبار و مقالاتی برای آن ها می‌فرستاد که متوجه بشوند یکی از مکان هایی که داعش هنوز پایش را آنجا نگذارده، ایران است. آن ها به دشواری باور کردند که ایران امن است و خطری دخترشان را تحدید نمی‌کند.

واقعیت این است که چون ایران در این ناحیه حضور دارد، آن ها فکر می‌کنند که داخل کشور هم داعش حضور دارد و کشور ناامنی است. البته این منتسب به نسل قدیم است و جوان‌ترها خوب تر می‌دانند که ایران مکان امنی است.

تصویر شماره 4 ⇩
تصویر زندگی نامه کامل نیلوفر رجایی فر بازیگر نقش الیزابت در پایتخت 5

  تصویر جشن زادروز ۲۵ سالگی نیلوفر رجایی فر


شما داخل کشور می‌مانید و کار هنریتان را ادامه می‌دهید یا عزم دارید برای ادامه زندگی به قاره اروپا برگردید؟

فعلا داخل کشور می باشم. بر پایه کارم سفر زیاد می‌کنم، ولی عزم مهاجرت و ماندن در کشور دیگری را ندارم.

بازخوردهایی که از کار گرفتید به چه صورت بود؟

عالی. سعی می‌کنم تمام نظرات مخاطبان را دنبال کنم. علی‌رغم این که خیلی ارتباط خوبی با اینترنت ندارم ولی تمام نظرات را دنبال می‌کنم و می‌خوانم و اتفاقا پیگیر انتقاد های معمار هم می باشم. مردم ما خیلی بامحبت می باشند و لطف بسیاری به من داشتند.

کدامین یک از نقش‌های پایتخت را بیشتر پسندیدید؟

یکایک این شخصیت‌ها را پسندیدم و حتی هنرپیشگان این سریال در زندگی شخصیشان را هم خیلی عاشقتم. هرکدام از آن ها به یک نوع مدد حال من بودند. یکی از لحاظ تکنیکی، یکی از لحاظ آسایش، یکی این که من در سریال خوشحال باشم. همه را تساوی و به یک سایز پسندیدم. شیرینی حرف زدن فهیمه، نیکو کاری و مهربانی هما، دل بامحبت نقی و این که در عین حال می‌خواهد نقل بکند من از همه بهترم. بهتاش و غدبازیِ‌های جوانی‌اش، باباپنجعلی، رحمت و … نمی‌دانم کسی را از قلم انداخته‌ام یا نه.

ارسطو به چه صورت؟ او را نقل نکردید.

ارسطو دیگر نقل کردن ندارد.(می‌خندد) همه می‌دانند عالی است.

اگر فصل ششم پایتخت ساخته شود در آن حضور دارید؟

آن را میبایست نگاه بکنیم.

تصویر شماره 5 ⇩
تصویر زندگی نامه کامل نیلوفر رجایی فر بازیگر نقش الیزابت در پایتخت 5

تصویر نیلوفر رجایی فر همراه با ریما رامین فر، احمد مهرانفر، محسن تنابنده

هومن حاجی عبداللهی و سارا و نیکا در پشت پرده پایتخت ۵

تصویر شماره 6 ⇩
تصویر زندگی نامه کامل نیلوفر رجایی فر بازیگر نقش الیزابت در پایتخت 5

زندگی نامه کامل نیلوفر رجایی فر بازیگر نقش الیزابت در پایتخت ۵