تاثیر موافقان حضور غیر قانونی ترکیه در عراق چه اندازه است؟

تاثیر موافقان حضور غیر قانونی ترکیه در عراق چه اندازه است؟

با وجود این که دولت و پارلمان کشور عراق و اکثر گروه‌های سیاسی این کشور، نیروهای ترکیه در شمال کشور عراق را اشغالگر نامیده‌اند اما برخی گروه‌ها نیز هستند که منافع خود را در محضر این نیروها در شمال نینوی می‌بینند.

گروه نگاه کن الملل خبرگزاری فارس- محمد باقر حکیم: امروز مسئولان ترکیه ادعا دارند که مردمان موصل از ما حمایت می کنند و ما به خواست آن ها در این کشور حضور داریم اما در واقع باید نگاه کرد که چه گروه های از حضور نیروهای ارتشی ترکیه در کشور عراق حمایت می کنند تا تاثیر موافقان حضور نیروهای ترکیه در کشور عراق بصورت واضح معلوم شود
قابل ذکر است که تمام سیستم های مجلسی کشور عراق حضور غیر قانونی نیروهای ارتشی ترکیه در خاک کشور عراق را محکوم کرده اند.

این موسسات مجلسی اعم از سازمان اول وزیری، پارلمان کشور عراق، دفتر ریاست جمهوری، قوه قضائیه کشور عراق و ... بودند پس می شود گفت غالب کردها ، اهل سنت و شیعیانی که در موسسات مجلسی کشور عراق هستند حضور نیروهای ارتشی ترکیه در کشور عراق را محکوم کردند.


آرای گروه های عراقی درباره حضور نیروهای ترکیه در کشور عراق


1 – کردها (حزب دموکرات ): نقل میشود حزب دموکرات به خاطر منافع و مصالح خود با ترکیه ناگزیر بوده تا در این خصوص سکوت کند اما بنظر می رسد که معضلی با حضور نیروهای ارتشی ترکیه در کشور عراق ندارد این در حالی است که تمام احزاب کردی تاثیر گذار ورود غیر قانونی نیروهای ارتشی در کشور عراق را محکوم کردند . قابل ذکر است با این شرایط «جبار یاور» فرمانده نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان اعلام کرد که ترکیه نباید در آزاد سازی موصل شرکت کند . در نتیجه می شود گفت اکثر کردها به جزء حزب دموکرات مخالف حضور نیروهای ترک در کشور عراق هستند.

2 – اهل سنت ( گروه نجیفی و صالح مطلک ) : اکثر مسئولان اهل سنت در پست های سیاسی ورود نیروهای ترکیه به کشور عراق را محکوم کردند. از برجسته ترین این شخصیت ها می شود به سلیم الجبوری رئیس پارلمان کشور عراق اشاره کرد. از موافقان حضور نیروهای ترکیه به کشور عراق می شود به «اثیل النجیفی» استاندار پیشین موصل و رهبر الحشد الوطنی اشاره کرد و دلیل این پشتیبانی این است که گروه الحشد الوطنی ( که از جانب دولت کشور عراق یک گروه غیر قانونی می باشد ) توسط ترکیه و با هدف رویارویی با الحشد الشعبی تاسیس شد که یک پروژه شکست خورده بود و حتی اهل سنت موصل وارد این گروه نشدند. دومین شخصیت پشتیبان نیروهای ترک در کشور عراق صالح مطلک رهبر گروه العربیه است که از جایگاه بسیار پائینی در نگاه کن اهل سنت برخوردار است .

3 – شیعیان : همه شیعیان اعم از گروه های سیاسی، اجتماعی و دینی ورود نیروهای ترکیه را محکوم کردند و خواستار خروج این نیروها از کشور عراق شدند . شاید قادر باش گفت اتحاد شیعیان کشور عراق در این موضوع بسیار جدی و معلوم است.

4 – ترکمن ها : ترکمن ها گروهی هستند که به چندین دسته تقسیم می شوند . ترکمن های شیعه حضور نیروهای ترکیه را محکوم کردند اما ترکمن های اهل سنت از حضور نیروهای ترکیه در کشور عراق استقبال کردند قابل ذکر است که تاثیر این گروه در نگاه کن احزاب سیاسی کم می باشد و همانطور که نقل شد برخی از ترکمن ها نیز حضور نیروهای ترک را محکوم کردند.


در نتیجه می شود گفت موافقان حضور نیروهای ترک در کشور عراق از اثربخشی پائینی برخوردار هستند و امروز اکثریت اهل سنت، کردها و شیعیان خواستار خروج نیروهای ترکیه از کشور عراق هستند.


*****************************

مطلب از : فرنگيس ض.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غمزه ساقی به يغمای خرد آهخته تيغ ««« »»» زلف جانان از برای صيد دل گسترده دامتاثیر موافقان حضور غیر قانونی ترکیه در عراق چه اندازه است؟


TT / 104 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : فرنگيس ض.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اندازه
برچسب ها : عراق , ترکیه , موافقان

مطالب مرتبط