تبدیل منطقه آزاد انزلی به مرکز دادوستد کالای راهبردی دریای خزر

تبدیل منطقه آزاد انزلی به مرکز دادوستد کالای راهبردی دریای خزر

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نقل کرد: با ایجاد زیرساخت‌های عالی به‌دنبال تبدیل منطقه آزاد انزلی به مرکز دادوستد کالای راهبردی کشورهای حوزه دریای خزر هستیم.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از بندر انزلی، رضا مسرور عصر امروز در جریان بازدید از پروژه های عمرانی منطقه آزاد انزلی با اشاره به اجرای پروژه های بندری و ریلی در این منطقه بیان کرد: بندر انزلی جزو محدوده منطقه آزاد است و بندر کاسپین را در حال ساخت داریم.

وی به اندیشه تبدیل منطقه آزاد انزلی به مرکز دادوستد کالای راهبردی کشورهای حوزه دریای خزر اشاره کرد و اضافه کرد: افتتاح کریدورهای ترانزیتی «شمال ـ جنوب» و «چین ـ آکتائو ـ انزلی» را پیگیری می کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان این که قادر هستیم کالا را از مسیر «برونچی» و از طریق «آکتائو» در قزاقستان به صورت مخلوطی وارد انزلی کنیم، تصریح کرد: امر مذکور یکی از موضوع هایی است که منطقه آزاد قادر هست نقش اثرگذار تری در آن داشته باشد.

مسرور، تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد و مخصوص اقتصادی را اصلی خواند و بیان کرد: در خلیج فارس شورای شراکت کنیم که کشورمان عضو آن نیست اما در کشورهای حاشیه دریای خزر شورای همکاری این کشورها را نداریم.

وی به ارائه توصیه تشکیل شورای همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر به وزارت امور خارجه اشاره کرد و نقل کرد: قادر هستیم شورای همکاری مناطق آزاد و مخصوص اقتصادی را تشکیل دهیم و در گام دوم شورای همکاری کشورمان را به بحث قرار بدهیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به این که بورس کالا در سال گذشته در این منطقه افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: با فعال کردن پروژه های دیگر می توان منطقه آزاد انزلی را تبدیل به «هاب» دادوستد کالای راهبردی در دریای خزر کرد.

مسرور به گسترش 9 هزار و 400 هکتاری محدوده منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و یادآور شد: محدوده منطقه آزاد انزلی از رودخانه سفیدرود تا طالب آباد در بندر انزلی ادامه دارد.

وی به محدوده 3 هزار و 200 هکتاری منطقه آزاد انزلی تا سال 93 اشاره کرد و اضافه کرد: با نقشی که به هیأت دولت ارائه کردیم قادر بودیم محدوده منطقه آزاد انزلی را گسترش دهیم.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با بیان این که ساخت بندر کاسپین از سال 88 آغاز شده است، بیان کرد: بندر مذکور معضلات متعددی از نظر تامین منابع مالی داشت و از سال 90 تا 92 متوقف بود.

مسرور به اجرای مهندسی ارزش در پروژه بندر کاسپین اشاره کرد و نقل کرد: با تحول دیزاین موج شکن ها قادر بودیم 100 میلیارد تومان حجم مخارجها را کم کنیم اما ظرفیت 15 میلیون تنی بندر باقی مانده است.

وی با اشاره به این که عملیات اجرایی احداث بندر کاسپین بعد از انجام مهندسی ارزش دوباره آغاز شده است، بیان کرد: اکنون اجرای پروژه مذکور به طور 24 ساعته در حال انجام است.

---براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد---

تهیه از : پويا ط.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

فرشته عشق نداند که چيست ای ساقی ««« »»» بخواه جام و گلابی به خاک آدم ريزتبدیل منطقه آزاد انزلی به مرکز دادوستد کالای راهبردی دریای خزر


TT / 65 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : پويا ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : کالای
برچسب ها : تبدیل , دریای , انزلی

مطالب مرتبط