تحلیل غرضی از فضای انتخابات: جلیلی و رضایی فرقی ندارند

تحلیل غرضی از فضای انتخابات: جلیلی و رضایی فرقی ندارند

انتخابات - کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید: مردمان در سال۹۲ می‌خواستند یک شری را دفع کنند اما امروز فضای جامعه آرام است و به دنبال آن هستند که در انتخابات فرا رسنده خیری را به سوی خود کشند.

امید کرمانی ها: فضای سیاسی کشور رفته رفته رنگ و بوی انتخاباتی مییابد، برخی تحلیلگران فضای امروز جامعه را به چندین ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 تشبیه می کند اما در مقابل هستند کسانی که این تئوری را قبول ندارند و معتقدند هر دوره از انتخابات اقتضای خاص خود را دارد. محمد غرضی جزء گروه دوم است و نقل میکنید: سال 92 جامعه می درخواست یک شری را دفع کند ولی الان به دنبال آن است که یک خیری را به سوی خود کشد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 92 یادآور می شود: مردمان لاجرم باید یک دولتی داشته باشند ولی خیلی از این دولت ها راضی نیستند چون مجموعا حرف تازه ای ندارد.

مشروح مکالمه ی محمد غرضی با خبرآنلاین را در ادامه بخوانید.

شما نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بودید، امروز چقدر فضای پیش از انتخابات را مشابه سال 92 می بینید؟
جامعه آرامتر از سال 92 به چشم میخورد، سال 92 جامعه می درخواست یک شری را دفع کند ولی الان به دنبال آن است که یک خیری را به سوی خود کشد. یعنی جامعه آرام است، دارد نگاه می کند ببیند میدان داران چه کسانی با چه سابقه، تعهد و وفای به عهدی هستند. معتقدم تحریک جامعه از سوی ستادهای سیاسی دور شده است.

زمانی فضای جامعه را رصد می کنید ارزیابی تان از میزان آرای آقای روحانی چه طور است؟ سبد رأی او نسبت به سال 92 بیشتر شده است یا کمتر؟
اگر بخواهیم بگوییم چه اتفاقی افتاده، باید گفت جامعه آرامش خود را حفظ کرده است اما دستاوردها برایش ملموس نیست. اگر یک آدم اسپایسی ای به میدان فرا برسد آقای روحانی رأی خودش را دارد ولی اگر افراد تندروی نامزد انتخابات ریاست جمهوری نشوند و به اصطلاح لشکرکشی نشود یک مقداری تأمل در قضایا بیشتر است.

اگر اصولگرایان کثرت نامزد داشته باشند، می توان گفت پیروز رقابت آقای روحانی خواهد بود؟
به نظرم کثرت اصولگرا و اصلاح طلب خیلی مطرح نیست.

منظورتان را از به کارگیری لشکرکشی بیشتر توضیح می دهید؟
کسانی که فرا میرسند، باید بتوانند حرفی را بزنند که خوب تر از آقای روحانی عملکرد داشته باشد. روحانی حرف های خوبی زده اما شاید عملکرد چندانی نداشته است.

کسانی در صحنه رقابت هستند که حرفی بزنند که خوب تر از آقای روحانی عملکرد داشته باشد؟
کشورمان پنهان گاه های سیاسی دارد، زمانی ادوار گذشته انتخابات ریاست جمهوری رصد می شود، آقای خاتمی در سال 76، آقای احمدی نژاد در سال 84 و آقای روحانی در سال 92 اصلا مطرح نبودند اما یک دفعه مطرح شدند و اکثریت آرای رأی دهندگان را به دست آوردند. معتقدم به جای توجه به نظر و دیدگاه احزاب، گروه ها، روزنامه ها و سایت های خبری، باید به سابقه عملکرد مردمان دقت کرد.

یک دیدگاه و تفسیر آن است که اگر آقایان رضایی، قالیباف و جلیلی دوباره نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند سبد آرای آنها نسبت به سال 92 تغییر معنی داری نخواهد کرد اما دیدگاه دیگر نقل میکنید آرای این شخصیت ها به اقتضای وقت و جا قادر هست عوض شود، نظر شما چیست؟
اگر هر کدام از این سه بزرگوار در انتخابات سال 96 نامزد شوند و حتی تحولی در رأی آنها هم به وجود آید باز هم در نحوه اداره کشور تغییر به وجود نمییاید. مردمان به نتیجه بیشتر از اسم نگاه می کنند به واژه روشن مردمان چک میکنند که حالا اگر این پیش آمد چه نتیجه ای به دست مییاید بلافاصله می گویند همان کلکسیون های قدیم فرا میرسند. معتقدم آرایی که سال 92 به بعضی ها داده شد در تعارض با دیگران بود، نه در استحقاق صاحب رأی.

یک دیدگاه این است که سال 92 زمانی آقای روحانی رئیس مرکز استراتژیک گردهمایی تشخیص مصلحت نظام بود آقایان قالیباف، رضایی و جلیلی قادر نبودند او را غلبه کنند حالا که روحانی رئیس جمهور مستقر است حتما قادر نخواهند بود به این هدف خود جامه عمل پنهان بکنند، نظر شما چیست؟
سال 92 اصلا رقابت بین آقای روحانی و این آقایان نبود، رقابت بین آقای هاشمی، خاتمی و حسن آقای روحانی با طیف راست بود. سال 92 ما 6 نامزد بودیم همه رأی مان مساوی بود. زمانی آقایان خاتمی و هاشمی از آقای روحانی حمایت کردند او رأی آورد.

سال 96 هم همین نتیجه تکرار می شود؟
همان طور که گفتم مقداری از شدت و حدّت اینکه یک گروه بر گروه دیگری تفوّق یابد کاسته شده است. نه اینکه انتخابات دچار گرفتاری شود بلکه کسانی که سال 92 رأی دادند الان دیگر نمی خواهند دفع شر کنند بلکه می خواهند ببیند کجا می شود طلب خیر کرد تا اینکه کشور به ساحل نجات تری برسد.

آقایان قالیباف، جلیلی و رضایی حرف تازه تری نسبت به آقای روحانی دارند؟
من معتقدم مجموعه حرف تازه ای ندارد. تمامی این دولت ها دست در جیب فقرا کردند تورم را تحمیل و به تدریج رانت و بدزد را نهادینه کردند و دچار این سرنوشت شدند. مردمان لاجرم باید یک دولتی داشته باشند ولی خیلی از این دولت ها راضی نیستند.

شما مکانی از گفت و گو گفتمان از پنهان گاه های سیاسی در کشورمان کردید، این درباره آقایان قالیباف، رضایی و جلیلی که صدق نمی کند؟
این سه نفر سال های سال در قدرت سیاسی بودند و همیشه اسم شان در جامعه و رادیو و تلویزیون مطرح و مورد انتقاد و تأیید بوده است، به نظرم تفاوتی با هم ندارند. اگر با معیارهای غیر اجتماعی بسنجیم شاید به نتایجی برسیم اما با معیارهای اجتماعی که می سنجم خیر اینها تفاوتی با یکدیگر ندارند، حرف های شان نیز با هم تفاوتی ندارد، ستادهای شان هم یکی است.

شما معتقدید جامعه سال 92 دنبال این بود که شری را دفع کند اما سال 96 می خواهد ایجابی رأی دهد، هم اکنون در جریان اصولگرا نام شخصیت هایی مثل آقایان فتاح و ضرغامی برده می شود که اگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند تجربه نخست آنها است قدرت رأی آوری آقایان ضرغامی و فتاح را چطور ارزیابی می کنید؟
آقای ضرغامی که اعراض کرد. آقای فتاح هم بالاخره در بر می داری سوابقی است. یک موردی وجود دارد و آن اینکه زمانی ظرف چندین سال نام یک نفر در جامعه جا نیفتاد، ظرف یکی دو ماه این کار غیر ممکن می شود. به واژه دیگر چهره جدید اگر در چندین ماه باقی مانده به انتخابات هم به این عرصه ورود کند در افکارعمومی جا نمی افتد.

29214

__________________

گردآوری از: مهتاب ذ.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای که طبيب خسته‌ای روی زبان من ببين ««« »»» کاين دم و دود سينه‌ام بار دل است بر زبانتحلیل غرضی از فضای انتخابات: جلیلی و رضایی فرقی ندارند


TT / 117 --- TP / 10%گردآوری شده توسط : مهتاب ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-10
در دسته بندی : فرقی
برچسب ها : جلیلی , تحلیل , غرضی , رضایی
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :