پکن تدابیر امنیتی سفارت خود در بیشکک را تشدید می کند

پکن تدابیر امنیتی سفارت خود در بیشکک را تشدید می کند

معاون رئیس شورای سیاسی چین در دیدار با معاون رییس وزیران قرقیزستان گفت: «پکن» برای تأمین امنیت بیشتر سفارت خود در بیشکک، گروهی از نگهبانان زبده چینی را به این کشور اعزام می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک نقل از خبرگزاری ملی قرقیزستان، امروز «ما پیحوآ» معاون رئیس شورای مشورتی سیاسی چین با «محمدقالی ابوالقاضی اف» معاون رییس وزیران قرقیزستان دیدار کرد.

طرفین در این دیدار مسئله همکاری های امنیتی نگاه کن 2 کشور را مورد بررسی گذاشته و اطراف اقدام تروریستی انجام شده در اواخر ماه اوت سال جاری علیه سفارت چین در بیشکک مکالمه کردند.

«ما پیحوآ» در این رابطه گفت: اخیرا سفارت چین در قرقیزستان مورد هجوم تروریستی قرار گرفت که در نتیجه آن، چندین نفر جراحتی شدند و به خود آپارتمان سفارت خساراتی وارد شده است.

وی اضافه کرد: این اقدام تروریستی بر تمام منطقه تأثیر گذاشت خلال آن که اوضاع در آسیای مرکزی برای همه کشورهای منطقه حائز اهمیت است.

به نقل کرده این مقام چینی، هم قرقیزستان و هم چین در همکاری نزدیک با یکدیگر جوانب این اقدام مجرمانه را پیگیری کرده و به نتایج معلومی دست کشف کرده اند.

«ما پیحوآ» همچنین تصریح کرد: پکن مد نظر گیرد تا برای محافظت بیشتر از سفارت خود در بیشکک، گروهی از نگهبانان زبده چینی را به این کشور اعزام کند تا کارمندان سفارت بتوانند با آرامش و آسایش به کار خود ادامه دهند.

ابول قاضی اف نیز با اعلام ابراز تأسف قرقیزستان در رابطه با وقوع این اقدام خرابکارانه، بیان داشت: در این راستا، نهادهای انتظامی و امنیتی قرقیزستان کار اهمیتی می داری را به انجام میرسانند و مسئله تأمین امنیت بیشتر سفارت چین در قرقیزستان باید مطالعه شود و که می شود راه حلی برای این مسئله یافت.

در تاریخ 30 اوت سال جاری یک تروریست انتحاری با ماشین به خود را به داخل سفارت چین در بیشکک رساند و در داخل حیاط سفارت، خودش را منفجر کرد.

در نتیجه این اقدام تروریستی 3 کارمند سفارت مجروح شدند.

در حال حاضر هویت 8 نفر که با این اقدام تروریستی مرتبط بودند، تشخیص داده شده است که 5 نفر از آنها دستگیر شده و 3 نفر دیگر تحت تعقیب هستند.

طبق اطلاعات کمیته امنیت ملی قرقیزستان، افراد تحت تعقیب در استانبول قرار دارند و فرد تروریست انتحاری نیز اویغور بوده است.

---ضمن تشکر از انتخاب شما، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد---

گردآوری توسط : رامين ژ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چون من شکسته‌ای را از پيش خود چه رانی ««« »»» کم غايت توقع بوسيست يا کناریپکن تدابیر امنیتی سفارت خود در بیشکک را تشدید می کند


TT / 49 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : رامين ژ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سفارت
برچسب ها : تدابیر , بیشکک

مطالب مرتبط