تدابیر و کاستی های دو آزمون استخدامی برای جذب معلم

تدابیر و کاستی های دو آزمون استخدامی برای جذب معلم

نخستین تجربه آموزش‌وپرورش برای جذب نیرو از طریق آزمون استخدامی پس از تأسیس دانشگاه فرهنگیان سال گذشته با کاستی‌هایی همراه بود همچنین ۱۳۳ پذیرفته‌شده از ورود به شغل معلمی بازماندند اما آموزش‌‌وپرورش برای آزمون استخدامی سال ۹۵ چه تدابیری دارد؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دانشگاه فرهنگیان سال 91 پا به عرصه وجود گذاشت تا با پذیرش دانشجو از مقطع دیپلم و آموزش آنها طی دوره ای4 ساله با اعطای مدرک کارشناسی، نیاز آموزش وپرورش به نیروی انسانی را تأمین کند برهمین اساس نخستین ورودی های این دانشگاه از مهر امسال وارد مدارس کشور شدند.

اگر چه هدف گذاری شده بود تا دانشگاه فرهنگیان سالانه حدود 20 هزار دانشجو معلم را جذب کند اما روند پذیرش این دانشگاه طی سال های اخیر روند کاهشی یافت و سالانه به 5 تا 10 هزار نفر رسیده این در حالی است که سالانه حدود 40 هزار نیروی انسانی در آموزش وپرورش بازنشسته می شوند و روند فعلی جذب دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان پاسخگوی نیازهای این وزارتخانه نیست.

برهمین اساس آموزش وپرورش با استناد به ماده 28 دانشگاه فرهنگیان اقدام به برگزاری آزمون استخدامی و جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها برای ورود به شغل معلمی می کند.

نخستین آزمون استخدامی آموزش وپرورش برای جذب 5 هزار نیروی انسانی سال گذشته برگزار و 3700 نفر در این آزمون پذیرفته شدند همچنین بخشی از ظرفیت تکمیل نشد و خالی ماند. اگر چه مسئولان آموزش وپرورش مدعی شدند حدود 700 ظرفیت باقی مانده را برای آزمون استخدامی آینده استفاده خواهند کرد اما هیچگاه تکلیف این ظرفیت های خالی مشخص نشد.

نتایج نخستین آزمون استخدامی آموزش وپرورش که در تاریخ 27 شهریور سال 94 برگزار شد پس از طی مراحل گزینش نیمه بهمن 94 اعلام و دوره های آموزشی پذیرفته شدگان اسفند ماه برگزار و به دلیل محدود بودن بازه زمانی به صورت فشرده طی شد.

این دوره آموزشی که با ضعف ها و انتقادات بسیاری همراه بود هزینه هایی را نیز برای داوطلبان به همراه داشت. کل هزینه دوره آموزش معلمی 2 میلیون و 700 هزار تومان بود البته برای رشته های فنی که توسط دانشگاه شهید رجایی برگزار شد، هزینه دوره آموزشی معادل 3 میلیون و 200 هزار تومان بود که 50 درصد از هزینه های دوره آموزشی توسط آموزش و پرورش و 50 درصد توسط داوطلب پرداخت شد.

ورود پذیرفته شدگان آزمون استخدامی به آموزش وپرورش پس از طی دوره آموزشی دانشگاه فرهنگیان به شرط قبول شدن در آزمون جامع (پایانی) ممکن بود و براین اساس 133 نفر به دلیل عدم کسب حدنصاب نمره لازم در آزمون پایانی از ورود به شغل معلمی بازماندند و باید یکبار دیگر دوره آموزشی و آزمون جامع را تکرار کنند.

داوطلبانی که در آزمون جامع پذیرفته نشده و گروهی که به صورت مشروط وارد مدارس شده اند در اعتراضات خود می گویند« از ابتدا به ما اعلام نشده بود که در صورت عدم قبولی در آزمون پایانی اجازه ورود به مدارس را نداریم.»

بررسی دفترچه آزمون استخدامی سال گذشته این موضوع را نشان می دهد که در دفترچه بحث قبولی در آزمون پایانی یا جامع مطرح نشده است اما ذکر شده شرط استخدام پیمانی در آموزش وپرورش طی موفق دوره آموزشی است.

غلامرضا کیانی معاون دانشگاه فرهنگیان شهریور سال جاری در گفت وگو با تسنیم اعلام کرد: افراد برحسب امتیاز کسب شده در آزمون «اصلح»، صلاحیت دائم و موقت دریافت می کنند. بر این اساس، افرادی که از 1000 امتیاز کلی، امتیاز 650 و بالاتر را کسب کنند صاحب صلاحیت دائم شده و مراحل استخدامی آنها در آموزش و پرورش طی می شود و کسانی که امتیاز 500 تا 650 را کسب کنند صاحب صلاحیت موقت شده و ضمن ورود به آموزش و پرورش ، لازم است مجدد در آزمون شرکت کرده و کف امتیاز مربوطه را کسب کنند.

داوطلبانی که در آزمون پایانی حدنصاب نمره لازم برای ورود به شغل معلمی را کسب نکرده اند، معتقدند: افرادی که امتیاز بالای 500 را کسب کرده اند برخلاف گفته های مسئولان دانشگاه فرهنگیان رد صلاحیت شده و صلاحیت مشروط آنها تأیید نشده است.هیچ یک از افراد شرکت کننده در آزمون اعم از صلاحیت قطعی و صلاحیت مشروط و فاقد صلاحیت از این موضوع باخبر نبوده اند که در صورت عدم کسب حد نصاب در آزمون جامع از ورود آنها به مدرسه جلوگیری می شود.

اما نعمت الله موسی پور معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان در گفت وگو با تسنیم در پاسخ به انتقاد این داوطلبان عنوان کرد: افرادی که نمره 12 را در تمام دروس کسب و معدل آنها 14 شده است همچین 25 درصد نمره آزمون کتبی و در مجموع 650 امتیاز را کسب کردند، صاحب صلاحیت قطعی شناخته شدند که سهم آنها 53 درصد بود. افرادی که نمره کل آزمون جامع آنها 500 تا 650 امتیاز بود و 25 درصد آزمون کتبی را هم کسب کرده اند صاحب صلاحیت مشروط شدند و برای استمرار فعالیت در شغل معلمی باید مجدد در آزمون جامع شرکت کنند که سهم آنها 35 درصد است. گروه سوم که صلاحیت آنها تایید نشده است، نمره کل کمتر از 500 امتیاز را کسب کرده اند که سهم آنها 11 درصد است همچنین تعدادی که آمار آنها کمتر از 100 نفر است، پرونده شان در حال بررسی است و شامل دو گروه هستند، عده ای که غیبت غیرمجاز دارند و عده ای که در هیچ یک از مراحل آموزشی شرکت نکردند.

وی گفت: افراد برای کسب صلاحیت ورود به شغل معلمی باید 25 درصد نمره آزمون کتبی را به دست بیاورند و گروهی که صاحب صلاحیت نشده اند سهم 25 درصدی آزمون کتبی را به دست نیاورده اند.

آموزش وپرورش سال 95 نیز همانند سال گذشته اما اینبار برای جذب 10 هزار نیروی انسانی اقدام به برگزاری آزمون استخدامی می کند. هزینه ثبت نام در آزمون استخدامی امسال 29 هزار تومان است این در حالی است که سال گذشت هزینه 48 هزار تومانی از هر داوطلب دریافت شد.

زمانی که دفترچه آزمون استخدامی سال 95 را مطالعه می کنیم به طور دقیق برای داوطلبان بازگو شده است: شرط استخدام پیمانی در آموزش وپرورش گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی است. تمام پذیرفته شدگان ملزم به گذراندن این دوره و موفقیت در آزمون جامع بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدامی منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور است.

البته باید به زمان برگزاری دوره های آموزشی نیز توجه داشت چرا که سال گذشته این دوره ها با تأخیر و با مشکلات متعددی همراه شد.

موضوعی که محمود مهرمحمدی با تأیید آن عنوان کرد: تجربه نخست ما در اجرای روش جدید پذیرش و تربیت معلم با موفقیت ها و نقص هایی همراه بود که باید برای حل مشکلات گام برداریم، امسال نیز 10 هزار نفر از طریق برگزاری آزمون استخدامی وارد دانشگاه فرهنگیان می شوند که تاکید داریم برای یک سال تحصیلی 9 ماهه در دانشگاه حضور یابند چرا که اگر زمان آموزش آنها محدود شود، تحقق اهداف کمتر خواهد بود.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: در حال تهیه یک برنامه مطالعاتی هستیم تا عملکرد دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان که با روش های مختلف وارد این دانشگاه شده و دوره تربیت معلم را طی می کنند بررسی کرده و به اصلاح مشکلات بپردازیم. آزمون اصلح یا پایانی منطبق با آن چیزی بود که در اطلاعیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش درج شده بود و موفقیت در این آزمون شرط ورود به شغل معلمی است.

-------------------------------------

مطلب از : پدرام ض.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غسل در اشک زدم کاهل طريقت گويند ««« »»» پاک شو اول و پس ديده بر آن پاک اندازتدابیر و کاستی های دو آزمون استخدامی برای جذب معلم


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : پدرام ض.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اجتماعی
برچسب ها : آزمون , استخدامی , تدابیر

مطالب مرتبط