تردد آشکار معتادان و متکدیان غیربومی در سطح شهرهای لرستان

تردد آشکار معتادان و متکدیان غیربومی در سطح شهرهای لرستان

با وجود تلاش مسئوولان لرستانی در جمع‌آوری معتادان متجاهر و متکدیان همواره شاهد پرسه زدن آنها در خیابان‌های خرم‌آباد و سایر شهرستان‌ها هستیم.


سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از شهر خرم آباد، نقش جمع آوری معتادان متجاهر در سر تا سر کشور از چندی پیش به یکی از مطالبات عمومی مردمان مبدل شده است که شهر شهر خرم آباد نیز از این قاعده مستثنا نیست.
وجود معتادان متجاهر و کارتن استراحت کن علاوه بر آن که حالت ظاهر شهر را زشت می کند، امنیت اجتماعی را نیز به خطر می اندازد.
اخیرا شاهد جمع آوری معتادان متجاهر خیابانی و نیز متکدیان سطح شهر شهر خرم آباد بوده ایم که اقدام خوبی بوده و در حال حاضر کمتر شاهد نگاه کردن آنها در سطح شهر هستیم، اگه چه تعدادی از آنها که معلوم نیست به چه شیوه ای از دست ماموران جمع آوری می گریزند، همواره در خیابان ها و کوچه های سطح شهر نگاه کرده می شوند.
جمع آوری معتادان علاوه بر اینکه کاری بس دشوار است از طرفی هم به خاطر کمبود مراکز نگهداری معتادان در همه مکان کشور همواره محدود بوده و عده ای از آنها چندین ساعت پس از دستگیری ول شده و باز هم در خیابان به سر میبرند.

طبق نقل کرده های دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر لرستان با افزایش اعتبارات از یک میلیارد و 250 میلیون تومان در سال 93 این مقدار در سال 94 به 2 میلیارد و 500 میلیون تومان رسیده است که خود مدد بسیار خوبی برای ساخت تالار 500 متری مرکز ماده 16 شهر خرم آباد بوده و این مرکز یکی از خوب ترین مراکز نگهداری و ترک معتادان خیابانی در سطح کشور است.
آقا میرزایی با تاکید به اینکه در سال گذشته 700معتاد متجاهر در مراکز ماده 16استان نگهداری شده اند، بیان کرد: تعداد معتادان متجاهر استان در سال 93 یک هزار و 70 نفربوده که این مقدار در سال 94 کاهش داشته و به 700 نفر رسیده است.
البته قابل ذکر است که اعتیاد زن و مرد نمی شناسد و طبق نقل کرده دبیر کل مبارزه با مواد مخدر لرستان در سطح لرستان کمتر از 100معتاد متجاهر زن وجود دارد و نقش ساماندهی آنها و انتقال آنها به مرکز ماده 16 بانوان اجرا می شود.

طبق مطالعات انجام شده با تصویب قانون تازه مبارزه با مواد مخدر تعریف جرم انگاری از معتادان برداشته شده است که با تقسیم معتادان به دو گروه معتادان خود معرف و معتادان متجاهر الزامات و شرایط ویژه ای برای این دوگروه انتخاب شده است.
اصلیترین دستاورد قانون تازه بیمار انگاری معتادان خود معرف و جرم انگاری معتادان متجاهر بود، اما قانون برای این دو دسته از معتادان احکام ویژه ای را مقرر کرده که باید براساس شرایط هر معتاد برای آنها اجرا شود.
براساس اصل ماده 15 قانون معتادانی که خودرا به مراکز ترک مواد مخدر شناسانند و برای اخذ گواهی تحت درمان و کاهش آسیب اقدام کنند از تعقیب کیفری معاف بوده و در غیر این صورت گناهکار هستند.
موضوع نکته بحث این گزارش، در خصوص معتادانی است که نه تنها برای ترک مراجعه نمی کنند، بلکه در بر می داری حالت بدی در جامعه بوده و امنیت اجتماعی را به خطر می اندازند.

*بررسی جرم زایی معتادان متجاهر

اعتیاد مانند تیشه ای تیز است که بنیان و ریشه خانواده را از هم می پاشد و فرد معتاد علاوه بر آسیب به خود به خانواده و جامعه نیز آسیب جدی وارد می کند.
از زیانهای اجتماعی که این افراد به جامعه وارد می کنند، جرایم خرد هستند که طبق آمار انتشار داده شده 40 درصد جرایم خرد توسط معتادان متجاهر صورت می گیرد و این در حالی است که هر وقت این دسته از معتادان جمع آوری می شوند با کاهش آمار مقطعی جرایم خرد مواجه می شویم.

همچنین آسیب این افراد به خانواده خودرا به اشکال گوناگون مثل طلاق، تربیت غیرصحیح فرزندان، نبود زندگی سالم می توان نام برد که در این خصوص آمار حاصل شده حاکی از آن است که 60 درصد متارکه های صورت گرفته و 65 درصد خردسال اذیتی و همسر اذیتی ناشی از مصرف مواد مخدر است که برای کاهش این آسیب ها جلو گیری خوب ترین راه است.

غلامرضا آقامیرزایی دبیر شورایی مبارزه با مواد مخدر لرستان در این خصوص بیان کرد: در سال 94 برنامه سنگینی در بخش تعلیم و جلو گیری از اعتیاد نگاه کن معلمان و دانش آموزان لرستان شروع کردیم که بر این اساس 20هزار معلم تحت تعلیم خلال خدمت گذاشتیم که این امر باعث شد، لرستان در حوزه فرهنگی جلو گیری از اعتیاد در سال 94 در نگاه کن سه استان برتر کشور قرار بگیرد.

وی افزود: برای کاهش آسیب ها علاوه بر تعلیم به دانش آموزان و آشنایی آنها اقدامات دیگری هم باید صورت بگیرد که از جمله این اقدامات را پیش گیری و برخورد با خرده فروشان مواد مخدر است که خود قادر هست مدد زیادی در رسیدن به این هدف باشد.
این مسؤول با اشاره به نقش جامع در راستای پاکسازی نقاط شهری و روستایی از خرده فروشان مواد مخدر گفت: اجرای این نقش برای نخستین بار در لرستان انجام می شود و به صورت پایلوت در چهار نقطه در استان اجرا می شود که درصورت موفقیت در این نقش در بقیه نقاط هم اجرا شود.

آقامیرزایی در ادامه اظهاراتش از وجود 12 معتاد متجاهر عفونی در شهر شهر خرم آباد گزارش کرد و گفت: این افراد باید پس از جمع آوری توسط دانشگاه علوم پزشکی تحت درمان قرار بگیرند، سپس به مراکز ترک مواد مخدر ما انتقال کشف کنند.

وی افزود: اگرچه آمار دقیقی از تعداد معتادان متجاهر و متکدیان لرستان در دست نیست، اما طبق آخرین گزارش های مربوط 80 درصد متکدیان لرستان غیربومی هستند و 44 نفر خارجی در نگاه کن آنها تشخیص داده شده است.

این در حالی است که فرمانداران چهار شهر دوره، دلفان، سلسله و پلدختر اعلام کرده اند که در سطح شهر متکدی ندارند.

***********************

گزارش از یاسمن موسوی نژاد

***********************

***با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز***

نگارش توسط: آريامهر ج.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيا ای ساقی گلرخ بياور باده رنگين ««« »»» که فکری در درون ما از اين بهتر نمی‌گيردتردد آشکار معتادان و متکدیان غیربومی در سطح شهرهای لرستان


TT / 143 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : آريامهر ج.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : آشکار
برچسب ها : معتادان , شهرهای , غیربومی , متکدیان

مطالب مرتبط