تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه (9 عکس)

تریل و اهمیت آن در گردشگری مسئولانه

تریل معمولا به مسیری غیر از مسیر اصلی ذکر میشود. در انگلیس و کشور ایرلند بیش از واژه path و footpath برای جاده های راهپیمایی استفاده می گردد. در شمال قاره آمریکا هم واژه تریل را بیشتر برای جاده های راهپیمایی در امتداد رود، و یا مسیرهایی در نواحی روستانشین و حومه که به جاده اصلی و آزاد راه ها منتهی می شود، مصرف میکنند.

وب سایت blog.hgh724: تریل معمولا به مسیری غیر از مسیر اصلی ذکر میشود. در انگلیس و کشور ایرلند بیش از واژه path و footpath برای جاده های راهپیمایی استفاده می گردد.

در شمال قاره آمریکا هم واژه تریل را بیشتر برای جاده های راهپیمایی در امتداد رود، و یا مسیرهایی در نواحی روستانشین و حومه که به جاده اصلی و آزاد راه ها منتهی می شود، مصرف میکنند.

تصویر شماره 1 ⇩

بعضی از تریل ها تنها یک کاربرد دارند و صرفا برای راهپیمایی، یا دوچرخه سواری و یا اسب سواری بهره گرفته میشوند و یا صرفا مالرو می باشند؛ در حالیکه بعضی از تریل ها چندین منظوره می باشند و می توان از آن هم برای فعالیت های طبیعت محور و یا ماجراجویانه و هم برای تردد احشام بهره گرفت.

در فرهنگ کلمه تریل به مسیری ناهموار در نواحی جنگلی و حومه شهرها ذکر میشود. در مکانی دیگر، تریل شکل امتداد پیدا کرده ای از یک مسیر اصلی است که برای هدف خاصی بوجود آورده میشود

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه

بیشتر اشخاصی که طبیعت گردی و کوهنوردی جزو لاینفک برنامه های زندگی آنها است، حتما برایشان رقم خورده که از قدیمی کارهای ورزش خود و یا از مربیان خود شنیده اند که حتما در یک پاکوب و پشت سرهم حرکت کنید.

احتمالاً واژه پاکوب ترجمه کاملی برای واژه Trail نباشد، اما لااقل در جاده های کوهستانی بیشتر به پاکوب شناخته می شود.

در کشور استرالیا بیش از واژه track برای اینشکلی مسیرها بهره میگیرند، این واژه برای جاده های کوهنوردی هم کاربرد دارد و وقتی که مسیری بوسیله جی پی اس ثبت می شود، اصطلاحا ذکر میکنیم track قله را ثبت کردیم.

تصویر شماره 3 ⇩
تصویر تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه

تریل ها را بر حسب نوع کاربردی که دارند می توان در جاهای گوناگونی بوجود آورد؛

در نواحی جنگلی با کاور گیاهی فراوان، ایجاد تریل که عموما با بهره گیری از تخته ها و سطوح چوبی، نرده های چوبی، سنگ، تابلوهای راهنما و دیگر اجزاء سازگار با زیستگاه طبیعی بوجود آورده میشود، هم قادر هست به پیش گیری از گم شدن و سرگردانی طبیعت گردها یاری رساند و هم به نگهداری از کاور گیاهی و پیش گیری از تخریب بافت خاک و جنگل.

در دیگر نواحی هم مثل کوهپایه ها و نواحی کوهستانی، دشت ها و مراتع، پارک ها ملی، حاشیه رود ها و حتی سایت های تاریخی و سنتی مورد توجه توریستان، ایجاد تریل لزوم دارد.

بسته به این که محیطی که تریل در آن به وجود آمده است، محیط جنگلی و یا یک پارک ملی برای فعالیت های اکوتوریسمی باشد، و یا در دامنه کوهپایه ها و ژئوسایت ها و سایت هایی که به لحاظ زمین جهانگردی دارای ارزش ملی و یا بین المللی می باشند، تریل دیزاین و به وجود آمده باشد، می توان اصطلاح “اکوتریل” و “ژئوتریل” را برای آن به کار برد.

اما در حالت عمومی همان تریل عنوان عالی ای برای اینشکلی جاده های هدفمند است.

در ایجاد تریل ها از هر یک نوع که باشند چندین مورد یافت می شود که میبایست مورد توجه قرار گیرد:

تصویر شماره 4 ⇩
تصویر تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه

از عناصر سازگار با زیستگاه طبیعی بهره گرفته شود:

این که در ساخت یک تریل یا مسیر از عناصر موجود در طبیعت مثل سنگ و چوب بهره گرفته شود برای این منظور است، که این ساخت وساز، خود برای بافت طبیعی منطقه ایجاد معضل نکند و اصل نگهداری از زیستگاه طبیعی مورد توجه قرار گیرد.

در ایجاد یک تریل اجزاء میبایست سازگار با محیط طبیعی و بافت گیاهی منطقه باشد. و بهتر است از عناصر موجود در همان ناحیه ای که قرار است تریل در آن به وجود آید، بهره برداری گردد.

تصویر شماره 5 ⇩
تصویر تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه

از ایجاد جاده های فراوان پیش گیری شود:

این که هر جهانگردی بخواهد با توجه به سلیقه خود مسیری را برای دستیابی به مقصد بر گزیند

و با ایجاد ده ها مسیر پاکوب، به کاور گیاهی منطقه و بافت خاک ضرر برساند، احتمالاً اصلیترین دلیل ایجاد یک تریل باشد.

این فرق سلیقه افزون بر این که با تخریب کاور گیاهی بنابراین گام برداری های غیر اصولی، بهره گیری از لوازمی چون باتوم، کلنگ و … آن هم بی بادیگارد سخمه و یا استفاده

از کفش های عاج دار که خود موجب تخریب کاور گیاهی می شود، به تخریب کاور گیاهی منطقه می انجامد، افزون بر آن فرسایش خاک منطقه را ایجاب کرده و

بخاطر نابود شدن منابع خوراکی موجودات گیاه خوار، جمعیت گونه های جانداری را هم در معرض انهدام و انقراض میگذارد.

بهره گیری از باتوم اگه چه به هنگام فرود قادر هست به کوهنوردان برای پیش گیری از مضرات وارده به زانوها یاری رساند، اما در بسیاری نکات نگاه شده که در مواقعی که احتیاج نبوده از باتوم بهره گرفته شده است،

در صورتیکه سخمه باتوم مضرات جبران ناپذیری به کاور گیاهی و بافت خاک نواحی کوهستانی وارد ساخته و بنابراین آن جمعیت گونه های جانداری را در معرض خطر انهدام می گذارد.

تصویر شماره 6 ⇩
تصویر تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه

بهره گیری از تابلوهای راهنما:

در ایجاد یک تریل حتما میبایست از تابلوهای راهنما بهره گرفت. نام مسیر و یا مقصد را بر روی تابلو قید کرد و مسافت زمانی تقریبی تا مقصد را به تفکیک نوع فعالیت متذکر شد.

اگه در طول مسیر زیرساخت هایی چون استراحتگاه های موقت و سرویس های بهداشتی تعبیه شده است، با نصب تابلوهای راهنما موقعیت جاای آن را هم آگاهی داد.

تصویر شماره 7 ⇩
تصویر تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه

بهره گیری از تابلوهای تحلیلی (تفسیر میراث) در آغاز مسیر و یا در طول تریل:

شناسایی ناحیه ای که به آن وارد می شویم از لحاظ اهمیت محیط زندگی کردی و یا گوناگونی گونه های گیاهی و جانداری و داشتن دانش کافی در این خصوص هم قادر هست توریستان را در ارتباط با نگهداری از گونه های گیاهی و جانداری حساس کند و هم این که مسافرتی که به همراه دانش باشد خوشایند تر خواهد بود.

به عنوان مثال اگه مورد جنگلهای منطقه شمال کشور این حسایت که این جنگل ها تنها گونه های گیاهی بر جای مانده از عصر یخبندان می باشند و به لحاظ قدمت به “فسیل های زنده” سرشناس می باشند، تنها نصب چندین تابلو تفسیر میراث، قادر هست از بسیاری مضرات ناشی از نا آگاهی مردم جلو گیری کند.

تصویر شماره 8 ⇩
تصویر تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه

ایجاد تریل در نواحی حساس به چه صورت به گسترش جهانگردی مسئولانه یاری میرساند؟

جهانگردی مسئولانه که خوب ترین نمونه آن به عنوان “اکوتوریسم” شناخته می شود، یک نوع از جهانگردی است که به شکل ساده با آگاهی اجتماعی و فرهنگی افراد در ارتباط با مسافرتی که درپیش رو دارند همراه می شود و یاری میرساند تا تأثیرات منفی ناشی از حضور توریستان به دست کم امکان پذیر برسد.

در جهانگردی مسئولانه خبری از شلوغی و شلوغی نمی باشد. قرار نمی باشد که یک سفر فراوان به ساحلی برای تفرج را آزماییم. قرار بر این است که در انتخاب مقصد سفر دقت کنیم و از همان آغاز مسیر تأثیرات منفی خود را به دست کم منتقل بکنیم. در واقع ازدیاد توجه به تأثیرات زیانباری که بعضی از انواع مختلف جهانگردی در زیستگاه طبیعی و طبیعت بوجود مییاورد،

سبب شکل گرفتن رویکرد مسئولانه به جهانگردی شده است.

یکی از اصلی ترین کلیات جهانگردی مسئولانه افت تأثیرات منفی بر طبیعت و زیستگاه طبیعی است.

میبایست بیاموزیم که منابع طبیعی که امروز در اختیار داریم امانتی است در دست ما که میبایست آن را به شکل درست برای آیندگان حفظ کنیم.

دیزاین و ایجاد تریل ها در نواحی جهانگردی حساس و ناگزیر ساختن توریستان به بهره گیری از آن و اعمال مقررات و نظارت بر اجرای آن قادر هست تا حد خیلی موردعلاقه ای به نگهداری از منابع طبیعی و گوناگونی زندگی کردی نواحی مورد بازدید یاری رسانده و تا حد امکان پذیر کلیات جهانگردی مسئولانه را اجرا سازد.

افزون بر این محدود شدن حضور توریستان در نواحی طبیعی بواسطه ایجاد تریل ها به مراعات ظرفیت برد (carrying capacity) نواحی منتهی شده و از جهانگردی فراوان و شلوغی توریستان در نواحی مورد بازدید و مضرات ناشی از آن پیش گیری می کند.

به طور کلی ایجاد تریل ها در نواحی جهانگردی طبیعی نتایج زیر را در پی خواهد داشت:

 • پیش گیری از تخریب جنگل ها براساس جلو گیری از حضور فراوان توریستان
  افت انواع مختلف ناپاکی ناشی از احداث جاده در رویشگاه های طبیعی و زیستگاه زندگی حیوانات
  مشارکت توریستان در نگهداری از گونه های گیاهی و جانداری منطقه
  استفاده درست از منابع: آب، زمین، غذا
  افت فرسایش خاک ناشی از راهپیمایی، وسایط نقلیه، کوه پیمایی
  ازدیاد سطح آگاهی توریستان و دانش زیست محیطی و ازدیاد مسافرت های هدفمند

تصویر شماره 9 ⇩
تصویر تریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه

و اما داخل کشور چه خبر است؟

حال طبیعت کشور عزیزمان ایران خوب نمی باشد. خیلی پیشترهای میبایست برای طبیعت رنجور کشورمان فکری می کردیم. منابع زیرزمینی آب که بعلت اتلاف آنچه را که بوسیله مردم و چه در قسمتهای صنعتی و کشاورزی (کشاورزی بی فکر) و از طرفی افت بارندگی در سالهای اخیر، روز جدید کمتر می شود، در جوار بی فرهنگی و تخریب ناآگاهانه طبیعت بدست خود ما، تنها بر رنج مادر طبیعت اضافه میکند.

در صورتیکه ایجاد تریل ها و پاکوب های معلوم در نواحی اکوتوریسمی و سایت های پر ارزش زمین جهانگردی، و نصب چندین تابلو آموزش تحلیلی و تاکید بر اهمیت و ارزش و قدمت آن و محدود کردن وارد شدن توریستان به نواحی جهانگردی و توجه به ظرفیت برد نواحی، قادر هست در نگهداری از دارایی های طبیعی ملی ما نقش داشته و نه تنها آن را حفظ کند که با مهار و برگزاری تورهای بازدید هدفمند از این نواحی به کسب سود هم منتهی شود.

متاسفانه نگاه خودخواهانه ما به موهبت طبیعت و تصور اشتباه بی نهایت بودن منابع، ما را بر آن داشته که وجود مواهب طبیعی را دایمی تصور کنیم و نه تنها هیچ کوششی برای حفظ آن نداشته باشیم که همیشه انگشت اتهام را به طرف دیگران اشاره داریم.

قدمت و تاریخ تنها راجع به عتیقه جات بر جای مانده از نیاکان ما نمی باشد. بلکه وقتی قسمتی از طبیعت یک کشور به لحاظ قدمت به “فسیل زنده” تشبیه می شود، همین گویای تاریخ طولانی آن است.

__________________________________

گردآوری از : فرزاد خ.

دانستنی های سفر در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ذره را تا نبود همت عالی حافظ ««« »»» طالب چشمه خورشيد درخشان نشودتریل و اهمیت آن در جهانگردی مسئولانه (9 عکس)


TT / 550 --- TP / 32%گردآوری شده توسط : فرزاد خ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : اهمیت
برچسب ها : تریل
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :