کشف داغ ترین سیاره کیهان بدست محققان (2 عکس)

کشف داغ ترین سیاره کیهان توسط دانشمندان

منجمان دانشگاه ایالتی اوهایو کامیاب به کشف داغ‌ترین سیاره شناخته‌ شده در کیهان شدند. این جرم کیهانی با داشتن دمای ۴۳۲۷ درجه سانتیگراد، در فاصله ۶۵۰ سال نوری از زمین قرار دارد.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
به گزارش بیگ بنگ به گزارش ایسنا، سیاره KELT-9b  به حدی به ستاره اش نزدیک است که مدارگردی‌اش حول آن فقط یک روز و نیم طول می‌کشد. این سیاره در صورت فلکی “ماکیان” (Cygnus) واقع شده و به حدی داغ است که بعید به عقیده می‌رسد میزبان زندگی باشد. پژوهشگران باور می دارند تشعشعات فرابنفش بسیار بالای ستاره میزبان این جرم کیهانی، روزی آن را به طور کامل تبخیر خواهند کرد.

پیش‌تر، داغ‌ترین سیاره شناخته‌شده دنیا WASP-33b بود که در فاصله ۳۸۰ سال نوری از زمین قرار دارد؛ این جرم کیهانی در صورت فلکی “آندرومدا” واقع شده و دمای سطح آن به ۳۲۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. سیاره فراخورشیدی KELT-9b دم نورانی ای مشابه دنباله‌دار دارد زیرا به وسیله تشعشعات فرابنفش ستاره میزبان KELT-9  در حال تبخیر شدن است.  این ستاره با داشتن دمای ۹۸۹۷ درجه سانتی‌گراد، تقریبا دوچندان خورشید (با دمای ۵۶۰۰ درجه سانتی‌گراد) داغ است.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس کشف داغ ترین سیاره کیهان به وسیله پژوهشگرانسیارهKELT-9b  دو و نیم برابر مشتری است و بعلت نیروهای گرانشی عظیم، به ستاره میزبان قفل شده و طرف روز آن به طور دائم به وسیله تشعشعات فرابنفش این ستاره بمباران می‌شود؛ پس، مولکول‌هایی مثل آب، دی‌اکسید کربن و متان نمی‌توانند بر روی آن بوجود بیایند. سیاره جدید به وسیله تلسکوپ KELT واقع در رصدخانهWiner  در آریزونا یافته شده است؛ این تلسکوپ، یکی از دو ابزاری است که برای معرفی سیاره‌هایی دیزاین شده‌اند که حول ستارگان درخشان می‌چرخند.

پژوهشگران امیدوارند با بهره گیری از تلسکوپ‌های هابل و اسپیتزر و در نهایت با بهره‌گیری از تلسکوپ جیمز وب (که سال بعد میلادی به بهره‌برداری خواهد رسید) نظر نزدیک‌تری به سیاره ی KELT-9b داشته باشند تا بتوانند برآورد بکنند این سیاره داغ تا چه هنگام به زندگی خود ادامه خواهد داد. آنها همچنین امیدوارند یافته‌هایشان، دیدگاه‌های تازه ای در رابطه با چگونگی شکل‌گیری سیستم‌های سیاره‌ای موجود حول ستاره‌های داغ و عظیم ارائه دهد. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Nature انتشار داده شده است.

***براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد***

نگارنده: سامان ط.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شربت قند و گلاب از لب يارم فرمود ««« »»» نرگس او که طبيب دل بيمار من استکشف داغ ترین سیاره کیهان بدست محققان (2 عکس)


TT / 79 --- TP / 23%گردآوری شده توسط : سامان ط.
تاریخ گردآوری : 2017-06-07
در دسته بندی : کیهان
برچسب ها : سیاره
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :