خوب ترین مواد مغذی برای رشد موها

بهترین مواد مغذی برای رشد موها

بسیاری، موهای سلامت و سرحال را نشانه‌ی تندرستی و خوشگلی می دانند. مو هم مثل سایر اعضای اندام احتیاج به مواد مغذی جور وا جوری دارد تا سلامت باشد و رشد کند. بسیاری از فقدان های تغذیه ای منتهی به ریختن مو می شوند.

مریم مرادیان _

عکس شماره 1 ⇩

هرچند عواملی مثل سن، ژنتیک و هورمون ها بر رشد مو مؤثرند اما کلید مهم، داشتن خوب ترین تغذیه است. در اینجا 5 ویتامین و سه ماده مغذی دیگری که برای رشد مو مهم هستند را برایتان ذکر میکنیم.

1. ویتامین آ

تمام سلول ها برای رشد به ویتامین آ احتیاج دارند که شامل مو هم می شود. مو بافتی است با با سرعتترین رشد در اندام انسان. ویتامین آ به غدد یاری میرساند تا ماده ای چرب بنام سبیوم یا چربی پوست سازند. سبیوم، پوست سر را مرطوب کرده و به حفظ سلامت موها یاری میرساند. تغذیه ای که کمبود ویتامین آ داشته باشد منتهی به معضلات فراوانی می شود، مثلاً ریختن مو. نکته‌ ی مهم در مصرف ویتامین آ این است که مقادیر زیاد این ویتامین قادر هست پر خطر باشد. تحقیقات نمایان کرده مصرف بیش از اندازه‌ی ویتامین آ منتهی به ریختن مو می گردد.

* سیب زمینی شیرین، هویج، کدوحلوایی، اسفناج و کلم برگ، پراز بتاکاروتن هستند که به ویتامین آ مبدل میشود. می توانید ویتامین آ را از طریق محصولات جانداری مثل شیر، تخم مرغ و ماست هم گیرید. روغن جگر ماهی هم منبع بسیار خوبی برای این ویتامین به حساب مییاید.

2. ویتامین های گروه ب

یکی از خوب ترین ویتامین ها برای رشد مو، نوعی ویتامین ب بنام بیوتین است. کمبود بیوتین قادر هست باعث ریختن مو در انسان شود. از بیوتین در معالجه های ریختن مو بهره گرفته میشود و کسانی که در این ویتامین کمبود دارند قادر هستند از این درمان ها خوب ترین نتایج را به دست آورند؛ البته کمبود این ویتامین بسیار کم اتفاق می افتد زیرا به طور طبیعی و ارگانیک در طیف وسیعی از غذاها وجود دارد.

سایر ویتامین های گروه ب، به تولید سلول های قرمز اندام یاری میرسانند؛ سلول های قرمز، حامل اکسیژن و مواد مغذی به پوست سر و فولیکول های مو هستند. این فرآیندها برای رشد موها مهم اند.

آهن، به سلول های قرمز یاری میرساند اکسیژن به سلول ها منتقل بکنند. این فرایند برای بسیاری از عملکردهای اندام نقشی اساسی دارد مثل رشد موها. کمبود آهن که باعث آنمی می شود، یکی از علل مهم ریختن مو است که مخصوصاً در زنها رایج است

* شما می توانید از بسیاری از غذاها ویتامین های گروه ب را دریافت نمایید؛ مثلاً غلات سبوس دار، بادام، گوشت قرمز، ماهی، غذاهای دریایی و سبزیجات برگ تیره.

ضمناً، غذاهای جانداری تنها منبع ارمانى ویتامین ب 12 هستند. پس اگه گیاهخوار می باشید، لازم است مکمل این ویتامین را گیرید.

3. ویتامین ث

زیانهای رادیکال های آزاد قادر هست مانع رشد موها شده و کاهش مو را دارا باشد. ویتامین ث، آنتی اکسیدانی قوی است که نقش حفاظت کنندگی درمقابل دلهره اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد دارد. اندام شما برای تولید پروتئینی بنام کلاژن به ویتامین ث احتیاج دارد. کلاژن، بخش اصلی ای از ساختار مو است.

* ویتامین ث قادر هست به جذب آهن در اندام یاری رساند؛ آهن هم یک ماده لازم برای رشد موهاست. توت فرنگی، فل فل، گواوا و مرکبات همه منابع خوبی از ویتامین ث هستند.

4. ویتامین د

کمبود ویتامین د باعث ریختن مو و طاسی می شود. تحقیقات هم نمایان کرده است ویتامین د به ایجاد فولیکول های جدید یاری میرساند؛ فولیکول ها سوراخ های ریزی در پوست سر هستند که موهای جدید در آنجا رشد می کنند. بیشتر اشخاص به اندازه کافی ویتامین د نمیگیرند و باید مصرفش را بیشتر نمایند.

* اندام شما در معرض نور مستقیم خورشید، ویتامین د میسازد. منابع خوب ویتامین د شامل ماهی های چرب، روغن جگر ماهی، بعضی قارچ ها و غذاهای غنی شده است.

5. ویتامین ای

ویتامین ای هم مثل ویتامین ث، آنتی اکسیدانی است که درمقابل دلهره اکسیداتیو نقش حفاظت کنندگی دارد. در مطالعه ای مشخص شد آن‌هایی که مشکل ریختن مو داشتند، پس از مصرف مکمل ویتامین E به مدت 8 ماه، رشد موهایشان تا 34.5 % ازدیاد یافته بود.

*دانه های آفتابگردان، بادام، اسفناج و آووکادو منابع بسیار خوبی از ویتامین ای به حساب مییایند.

عکس شماره 2 ⇩
عکس خوب ترین مواد مغذی برای رشد موها

6. آهن

آهن، به سلول های قرمز یاری میرساند اکسیژن به سلول ها منتقل بکنند. این فرآیند برای بسیاری از عملکردهای اندام نقشی اساسی دارد مثل رشد موها. کمبود آهن که باعث آنمی می شود، یکی از علل مهم ریختن مو است که مخصوصاً در زنها رایج است.

* غذاهای پراز آهن عبارتند از تخم مرغ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس.

7. روی (زینک)

کمبود ویتامین د باعث ریختن مو و طاسی می شود. تحقیقات هم نمایان کرده است ویتامین د به ایجاد فولیکول های جدید یاری میرساند؛ فولیکول ها سوراخ های ریزی در پوست سر هستند که موهای جدید در آنجا رشد می کنند

روی، نقش اصلی ای در رشد بافت مو و جوانسازی آن دارد. روی به غدد چربی پیرامون فولیکول ها یاری میرساند تا به درستی فعالیت کنند. ریختن مو یکی از علائم معمول کمبود روی است. تحقیقات نمایان کرده مصرف مکمل روی قادر هست ریختن موی ناشی از کمبود روی را کم کند. با این همه بهتر است روی را از تغذیه تان گیرید.

* خوراکی هایی که روی بالایی دارند: صدف خوراکی، گوشت گوساله، اسفناج، آرد مغز گندم، تخم کدو و عدس.

8. پروتئین

مو تقریباً کلاً از پروتئین ساخته شده است. مصرف پروتئین کافی برای رشد موها اهمیت دارد. تحقیقات جانداری نمایان کرده است کمبود پروتئین قادر هست باعث کاهش رشد مو و حتی از دست دادن موها شود.

آیا واقعا باید مکمل تقویتی برای موهایمان به کار بریم؟

غذا، خوب ترین منبع ویتامین های لازم برای رشد مو است. اما اگه از طریق تغذیه قادر نیستید مقدار لازم را تأمین کنید، مکمل ها قادر هستند سودمند باشند. یادتان باشد که مصرف بیش از اندازه جایز ویتامین ها و موادمعدنی، اگه فقدانی نداشته باشید ضرر می دارد. پس با دکتر رایزنی کنید تا او مشخص کند که فقدانی دارید یا خیر. در نهایت خوب ترین ترفند برای تأمین مواد مغذی لازم، تغذیه‌ی متعادل از منابع سلامت و طبیعی و ارگانیک است.

**نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود**

گردآوری توسط: پانته‌آ ش.

تغذیه و بیماری ها در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو همچو صبحی و من شمع خلوت سحرم ««« »»» تبسمی کن و جان بين که چون همی‌سپرمخوب ترین مواد مغذی برای رشد موها


TT / 254 --- TP / 24%گردآوری شده توسط : پانته‌آ ش.
تاریخ گردآوری : 2017-04-18
در دسته بندی : مغذی
برچسب ها : موها
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :