خوب ترین میزبانی در نوروز

بهترین میزبانی در عید نوروز

به چه صورت مراسم خوبی در عید داشته باشیم؟

هنر باحالی است مثل هنر منظم سن تئاتر وکدبانوی خانه آرتیستی است که کارگردانی این سن را به عهده دارد.همان گونه که کارگردان یک اکران موظف است بحث و هنرپیشگان و دکور آن اکران را در نهایت دقت انتخاب بکند و هماهنگ نماید،سرکار خانوم خانه یا فرا خواننده مراسم هم باید همان نقش را ایفا کند و همان هنر را به کار ببرد.نوع غذاها،نظم وترتیب و همسویی انتخاب نوشیدنیها همان دقت و مراقبت و همان موشکافی و ظرافت را لازم دارد که دکور و زینت میز و حسن استقبال و آمادگی برای پذیرایی وخدمت به مهمانان.ارزش پذیرایی و مهمانداری به اندازه ارزش هدیه ای است که از دوستی به دوستی اهداء می گردد.

تنگ های شیشه ای و گلدونها را سرشاراز آب کرده و خوشگلی گلهای بهاری در چیدمان میز های پذیرایی را نمی بایست در این ایام، نادیده گرفت.


مدعوین هر قدر یکدل و نزدیک باشند میزبان نمی بایست از انجام تکالیف ضروری ای که موجب آرامش و راحت آنهاست بپرهیزد.با این که پذیراییها امروز رو به راحتی میرود ولی این علت آن نمیشه که در این باب قواعد اساسی و موارد واصول لازم الرعایه مورد دقت قرار نگیرد. پذیرایی از مهمان در نوروز و خوب ترین مراسم در نوروز ادب و احترام به مهمانان هیچگاه مطلب بی خاصیتی نمی باشد ، هرچند در ارتباط با نزدیکترین آشنایان و دوستان باشد و در هر صورت برای پذیرایی ها باید آمادگی سابق داشت تا بتوان بیشتر وقت و هم خود را صرف مهمانان کرد.

محیط پذیرایی از چندین هزار بحث محسوس و نامحسوس تشکیل میشود و چون همه از لحاظ اهمیت به واقعیت در یک سطح و پایه اند یک نوع همچشمی نهانی میانشان هست باصطلاح بایکدیگر رقابت می کنند. به همان اندازه که در نوع غذا و نوع سرویس و زینت میز دقت کافی مصرف کرده می شود ، ذوق و سلیقه و تناجس و آرامش مهمانها و همچنین تناسب وسعت مکان پذیرایی و تعداد مدعوین باید کاملا انتخاب شود و اینجاست که هنر و ذوق و نبوغ خانه دار خانه یا میزبان باید دخالت کامل کند یعنی خود را عوض دیگران بگذارد و به آنچه را که دیگران عاشقت هستند فکر بکنند اعمال و اموری را که آرامش را از دیگران سلب میکند حدس زند و سر آخر مسئولیت شادمانی و بانشاط نمودن مهمانان را متقبل بشوند .

پذیرایی از میهمان های نوروزی
تنها مصرف کردن اجناس فانتزی و پر بها و تهیه خوراکی های عالی و مطبوع و داشتن تالار و وسائل باابهت کافی برای یک پذیرایی با ارزش نمی باشد ، باید آرامش و سرگرمی و لذت میهمانها هم در نهایت انتخاب شود. میهمان نوازی از رسم و رسوم ما ایرانیان است به ویژه پذیرایی از میهمان در نوروز که خیلی خوشایند است ولی گاهی صرف مخارجهای زیاد و دغدغه های فراوان برای ابراز علاقه به مهمانها، باعث می شود تا این اوقات خوش به کام میزبان خوشایند نباشد. تهیه کردن وسایل و وسایل پذیرایی قبل از وارد شدن مهمانها، پریشانی و نگرانی را کم میکند و به میزبان این مجال را می دهد تا ظروف را از نظر پاکیزگی و تعداد لازم چک کند.

مصرف کردن ابتکار همیشه ایجاب میکند تا مهمانان ، خاطره شرکت در آن مراسم را بعلت واگذار بکنند برای مثال گذاشتن شکلات ها در ظرفی متفاوت مثل پوسته نارگیل زینت شده با روبان و یا دادن عیدی متفاوت در انتها مراسم مثل کارت پستالی پراز دوستی و محبت درون تمیزت زینت شده با شکوفه های تازه بهاری که خیلی مهمانها را تحت اثر میگذارد و با کمترین هزینه و کمی ابتکار میشود دقایق محبوب و فراموش نشدنی بوجود آورد.

تفریحهای عیدانه
چند روش ساده برای متفاوت کردن نوع پذیرایی در نوروز عوض گذاشتن میوه در ظرف میوه خوری میشود میوه ها را پوست کنده و خورد شده و آماده خوردن برای میهمانها صرف کنید و یا برای خوشگلی بیشتر میوه های خورد شده را در سیخ های چوبی گذاشته و درون سینی زیبا چیده و سر میز گذارده شود. پذیرایی از مهمان در نوروز و خوب ترین مراسم در نوروز عوض آوردن چای به دفعات بهتر است چای دم کرده را درون یک قوری چینی زیبا و هماهنگ با فنجان ها، بر روی یک وارمر(حرارت دهند) بر سر میز گذاشته تا ناگزیر به ترک مهمانها نباشیم همچنین میشود با گذاشتن چای کیسه ای، پودر شکلات داغ آماده و قهوه آماده، درون ظروف تفکیک شده و همراه با قوری حاوی آب جوش، نمایان کننده احترام به سلیقه مهمانها برای انتخاب نوشیدنی دلخواه خود است.

تنها دو یا سه نوع مغز در سه ظرف زیبای چوبی در سه طرف میز، پذیرایی از مهمان های نوروزی را کامل میکند. شیرینی و شکلات های آماده شده در این ایام باید خاصیت ماندگاری دراز مدت و در دمای اطاق را داشته باشند تا مبتلا فساد و ماندگی نشوند و بهتر است از گوناگونی بیش از اندازه در هنگام خرید پرهیز شود و جانشین کردن کیفیت بر کمیت، علامت سلیقه و حسن انتخاب است. بهتر است از چیدن ظروف فراوان بر روی عسلی ها و میز پذیرایی مهمان خودداری شود تا مهمانها در تنگنا قرار نگیرند و حس راحتی کنند پس میشود بر روی میزی جداگانه با کمی فاصله از میهمانها وسایل پذیرایی را در دسترس میزبان قرار داد.

تنگ های شیشه ای و گلدونها را سرشاراز آب کرده و خوشگلی گلهای بهاری در چیدمان میز های پذیرایی را نمی بایست در این ایام، نادیده گرفت.---نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد---

تهیه از : آوا ع.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صبا به چشم من انداخت خاکی از کويش ««« »»» که آب زندگيم در نظر نمی‌آيدخوب ترین میزبانی در نوروز


TT / 250 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : آوا ع.
تاریخ گردآوری : 2018-03-20
در دسته بندی : عید نوروز
برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :