تشدید تظاهرات سراسری در دانشگاه های آٰفریقای جنوبی

تشدید تظاهرات سراسری در دانشگاه های آٰفریقای جنوبی

دانشجویان دانشگاه های شهر «ژوهانسبورگ» آٰفریقای جنوبی امروز (چهارشنبه) درحمایت از «مسبو دلامینی» رهبر بازداشت شده خود در مقابل نهادهای دولتی تظاهرات کردند.

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به نقل از آسوشیتدپرس، تشدید تظاهرات سراسری دانشجویان آفریقای جنوبی در روزهای اخیر در حمایت از «مسبو دلامینی» نماینده دانشجویان مخالف و از روسای پیشین شورای صنفی دانشجویان آفریقای جنوبی، افزایش یافته است.
تظاهرات امروز دانشجویان در آفریقای جنوبی در حالی است که محیط امنیتی در دانشگاه های شهر
«ژوهانسبورگ» آٰفریقای جنوبی افزایش یافته و ناظران منطقه ای از تشدید تظاهرات سراسری دانشجویان و برخورد سخت پلیس آفریقای جنوبی گزارش میکنند.
تشدید تظاهرات سراسری دانشجویان آفریقای جنوبی در روزهای اخیر در بلوار «آکسفورد» منطقه «پارک تاون» ژوهانسبورگ و برخورد خشن پلیس آفریقای جنوبی با تظاهرات کنندگان منجر به بسته شدن خیابان های این منطقه و اخلال در تردد ماشین ها، شد.
براساس این گزارش، وی از فعالان سیاسی و دانشجویی آفریقای جنوبی در سال های اخیر است که در بسیاری از تحولات اجتماعی و سیاسی این کشور نقشی کلیدی داشته است.
چندی پیش نیروهای پلیس آفریقای جنوبی با حمله به منزل این فعال دانشجویی، وی را دستگیر و روانه زندان کردند.
بر اساس اعلام کارشناسان سیاسی، افزایش محیط امنیتی در دانشگاه های آفریقای جنوبی و تداوم بی توجهی دولت این کشور به مطالبات فرهنگی و تعلیمی دانشجویان، این کشور را با یک بحران بزرگ اجتماعی مواجه خواهد ساخت.
مطابق این گزارش، دستگیری این فعال دانشجویی، ایجاب خواهد کرد تا تظاهرات دانشجویی در دیگر دانشگاه ها و مراکز تعلیمی آفریقای جنوبی، تشدید شود.
افزایش خشم دانشجویان دانشگاه ها و مراکز تعلیمی آٰفریقای جنوبی در حالی است که دولت این کشور روز یکشنبه با صدور بیانیه ای بر ضرورت توقف تظاهرات سراسری و خشونت های شهری از سوی دانشجویان این کشور تاکید کرد.
در بیانیه دولت آفریقای جنوبی تاکید شده که حملات دانشجویان به اماکن عمومی و افزایش خشونت های شهری، اقدامی مجرمانه و خلاف قانون اساسی است.
این بیاینه بر عزم نهادهای دولتی برای مقابله جدی با قانون شکنان و برقراری امنیت در همه مناطق شهری، تاکید کرده است.
پلیس آفریقای جنوبی نیز اعلام کرد که در جریان هجومهای شبانه از جمله سنگ پرانی های معترضان و حمله با بمب های آتش زا، پلیس این کشور 9 نفر را بازداشت کرده است.
پلیس ملی این کشور همچنین افزود که سه خودرو توسط معترضان به آتش کشیده شد.
تظاهرات سراسری دانشجویان و برخورد خشونت آمیز پلیس آفریقای جنوبی در محوطه دانشگاه های شهر
«ژوهانسبورگ» برای روزهای متوالی تشدید و تداوم یافته است. دانشجویان خواستار انجام اصلاحات تعلیمی از سوی دولت این کشور هستند.
بر اساس این گزارش، تظاهرات دانشجویان آفریقای جنوبی در حالی وارد هفته دوم خود شده است که به دنبال آن، پلیس این کشور با برخورد خشونت آمیز، دانشجویان را متفرق کرد.
شمار زیادی از دانشجویان دانشگاه «ویتس» در ژوهانسبورگ و دیگر دانشگاه های این کشور،در روزهای اخیر با پرتاب سنگ و اجسام سنگین به سوی نیروهای پلیس مستقر در محوطه درونی دانشگاه، به برخورد خشونت آمیز پلیس در روزهای پیش اعتراض کردند.
نیروهای پلیس آفریقای جنوبی نیز با شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی٬ تظاهرات کنندگان را متفرق کردند.
حضور نیروهای مخصوص پلیس در محوطه های درونی و بیرونی برخی دانشگاه های این کشور در حالی شدت یافته که نمایندگان تشکل های دانشگاهی خواستار تعلیق افزایش شهریه های تعلیمی و انجام اصلاحات تعلیمی و فرهنگی شده اند.
تشکل ها و نهادهای دانشگاهی آفریقای جنوبی تاکید کرده اند که این تظاهرات در روزهای آینده با شدت بیشتری ادامه کشف خواهد کرد.
بنا بر گزارش های انتشار داده شده، کاهش شهریه های سنگین دانشگاه ها و تامین خواسته های فرهنگی و سیاسی دانشجویان از عمده ترین مطالبات دانشجویان است.
پیشتر دو دانشگاه «ویتس» و «وندا» به همراه چند دانشگاه اصلی دیگر این کشور بر از سرگیری برنامه های دانشگاهی و برگزاری کلاس های درس تاکید کرده بودند.
مخارج تحصیل در دانشگاه ها و مراکز تعلیمی در آفریقای جنوبی به حدی گران است که توجه کرد آن برای بسیاری از دانشجویان مشکی پوست بسیار دشوار است و همین امر موجب افزایش دغدغه ها درباره نابرابری های پایدار در صنعتی ترین کشور آفریقا شده که بیش از دو دهه قبل با حکومت نژادپرستانه سفید پوستان مبارزه کرد.
خاورم**9377** 1144مترجم: حمید اوضح * منتشر کننده: علیرضا جباری


***با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد***

نگارنده: شايان ی.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سلامت همه آفاق در سلامت توست ««« »»» به هيچ عارضه شخص تو دردمند مبادتشدید تظاهرات سراسری در دانشگاه های آٰفریقای جنوبی


TT / 55 --- TP / 7%

گردآوری شده توسط : شايان ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سراسری
برچسب ها : تظاهرات , آٰفریقای

مطالب مرتبط