تشدید اثر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد سعودی ها/ صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصادی عربستان را کاهش داد

تشدید اثر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد سعودی ها/ صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصادی عربستان را کاهش داد

صندوق بین‌المللی پول با کاهش پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی عربستان، تاکید کرد، کاهش قیمت نفت اقتصاد عربستان متکی به نفت را بسیار تضعیف کرده به طوری که برای جبران کسری بودجه خود ناچار به پخش اوراق 15 میلیارد دلاری شده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از فاینانشال تایمز، صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش پیش بینی خود از رشد اقتصادی عربستان سعودی را کم کرده است. این نهاد بین المللی رشد اقتصادی سعودی ها را در بخش غیرنفتی در سال جاری 0.3 درصد حدس زده است.

در گزارش صندوق آمده است که کاهش قیمت نفت طی دو سال گذشته باعث کاهش این حدس زده شده است. صندوق بین المللی پول در آخرین چشم انداز منطقه ای اشاره کرده بود که رشد اقتصادی این کشور 1.2 درصد خواهد بود که کمترین میزان از بحران مالی سال 2009 است. در حالی که رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته 3.5 درصد بود.

صندوق بین المللی پول در ماه می پیش بینی کرد که تولید ناخالص داخلی غیرنفتی این کشور 1.6 درصد رشد خواهد کرد اما در تازه ترین گزارش و با عقب نشینی از موضع قبلی رقم رشد اقتصادی را 0.3 درصد عنوان کرده است. همچنین اشاره کرده است که ادامه تعدیل ها در سرمایه گذاری در عربستان باعث نبود اعتماد در مشاغل اقتصادی این کشور شده است.

بر اساس این گزارش، عربستان که برای جبران کسری بودجه خود ناچار به پخش اوراق قرضه شده است و اخیراً آن را به حدود 15 میلیارد دلار زیاد کرده است ناچار است سرمایه های خود را در پروژه ها و دستمزدها کم کند تا شاید بتواند از کسری بودجه گسترده دو سال گذشته فرار کند.

بر اساس آمارهای رویترز، رشد تولید ناخالص داخلی این کشور از سال 2011 تاکنون روند نزولی داشته و در سال 2016 به کمترین میزان رسیده است. چنانچه چه صندوق بین المللی پول ارائه داده که در سال آینده رشد اقتصادی غیرنفتی عربستان بهبود 2.6 درصدی خواهد داشت اما شرایط بسیار سخت دستمزدهای عمومی حاکی از این است که این حالت ادامه دار نخواهد بود و دیگر اقتصاددانان حدس میزنند که برای نخستین بار از سال 1987 شاهد انقباض و کاهش رشد در بخش غیرنفتی خواهیم بود.

این گزارش مینگارد، کاهش شدید در سرمایه گذاری های دولتی در سه ماهه سوم سال بخش خصوصی این کشور را به شدت تحت فشار خواهد گذاشت و چشم انداز میان مدت برای رشد اقتصادی غیرنفتی عربستان همچنان ضعیف خواهد بود و درآمدهای نفتی به دوره اوج خودش نخواهد رسید.

**ضمن تشکر از انتخاب شما، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد**

نگارنده: فروزان گ.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بخواه دفتر اشعار و راه صحرا گير ««« »»» چه وقت مدرسه و بحث کشف کشاف استتشدید اثر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد سعودی ها/ صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصادی عربستان را کاهش داد


TT / 34 --- TP / 8%

گردآوری شده توسط : فروزان گ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سعودی
برچسب ها : اقتصاد , صندوق , المللی

مطالب مرتبط