تصاویر متحرک یا انیمیشن Inside Out، خوراکِ یونگ بازها! (2 عکس)

انیمیشن Inside Out، خوراکِ یونگ بازها!

انیمیشن Inside Out برای آن هایی که به روان شناسی علاقه دارند یک انتخاب مناسب است. یونگ بازهای حرفه ای هم نباید این اثر را از دست بدهند.
هفته نامه کرگدن - علی مسعودی نیا: انیمیشن Inside Out برای آن هایی که به روان شناسی علاقه دارند یک انتخاب مناسب است. یونگ بازهای حرفه ای هم نباید این اثر را از دست بدهند.

این داستان بالاخانه آدمیزاد سالیان سال است که ذهن بشر را درگیر کرده. از آدولف تن و داروین و فروید بگیر و بیا تا یونگ و لاکان و کلاین و کریستوا همه و همه تئوری هایی درباره بالاخانه و ساختار روانی انسان دارند. Inside Out به شکلی فانتزی این ساختار را برای نگاه کننده تشریح می کند و بسیار هم مؤثر است و تفکرانگیز.
تصویر و عکس شماره 1 ⇩

ترجمه نام فیلم به فارسی قدری بدقلق است؛ مثلان «بیرونِ درون» یا «برون ریزی» یا «درون و بیرون». حالا هر کدام را دوست داشتید برگزید. اما ماجرا این است که سازندگان این انیمیشن نورانی می خواهند نمایان بکنند که زمانی خیال توجه کنی می کنیم و زمانی عشق می ورزیم در بالاخانه ما چه فرایندهایی پیش مییاید. این است که در مدل فانتزی خودشان مغز را به یک اتاق هدایت و فرمان عظیم مبدل کرده اند که دخترکی به نام «جوی» (نشاط) فعال ترین عضو آن است و می کوشد علی رغم تمام پستی و بلندی های زندگی، حالت روانی را در وضعیتی عادی نگه دارد و مانع فروپاشی ارزش های ذهنی و پیوندهای احساسی شود.

او به همراه دوستانش (سوگ، هراس، خشم و نفرت) هدایت مغز فرزند نوجوانی به نام «رایلی» را بر عهده دارد که هر چندین در ابتدا حال و روزش خوش است، اما به تدریح به دلیل مهاجرت به شهری غریب و به هم ریزش حالت مالی پدرش با ناامیدی و افسردگی دست به گریبان می شود و اوضاع بالاخانه اش به هم می ریزد.

«پیت داکتر» کارگردان این فیلم که انیمیشن نورانی «بالا» (Up) را هم در کارنامه خود دارد، خلال ساختن یک فیلم بسیار مفرح و گرم، تمام مبانی و تئوری های مهم روانکاوی را نیز به شکلی ساده و مشغول کننده در داستان خود جای داده است.

فیلم در واقعیت نمایان میکند زیانهای روانی و عقده های ما از کجا نشأت می گیرند و چطور در برخی برهه ها مهار شخصیت را به دست می گیرند و مانع بروز رفتارهای معقول و منطقی می شوند. البته آن هایی که به مطالعه آثار یونگ علاقه دارند احتمالا از فیمل لذت بیشتری میبرند، چون تئوری اساسی فیلم که همان تبدیل انرژی روانی از وضعیتی به حالت دیگر است که کاملا یک ایده یونگی است. چنانچه هم کسی تا به حال سراغ مطالعه روانکاوی و روانشناسی نرفته، باز هم این فیلم یاری میرساند تا کلیاتی مهم و ارزشمند را درباره ساز و کار روانی انسان آگاهی بدارد.

فیلم واقعا آدم را به فکر فرو می برد. کمتر کسی را می شناسم که این انیمیشن معرکه را نگاه کرده باشد و بعد دنبال این نگشته باشد که ساختار غالب روانی خودش را براساس شخصیت های عمده داستان یابد.
تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس انیمیشن Inside Out، خوراکِ یونگ بازها!

پیت داکتر حتی از نکات حاشیه ای و خنده دار ذهن انسان هم گذر نکرده است: نمایان میکند هک کابوس ها چطور ساخته می شوند، رویاها و فانتزی ها کجای مغز قرار می گیرند و کارکردشان چه است، چرا گاهی یک آهنگ مزخرف می رود روی مخمان و مدام در ذهنمان تکرار می شود، دوست های خیالی و شک و به وحشت افت از کجا سرچشمه می گیرند و کارشان چه است و... برای آن ها که می خواهند فیلمنامه بنگارند یا داستان نویس شوند، این فیلم به تنهایی یک کارگاه نویسندگی کامل و نقش می دارد. کارگاهی که نمایان میکند تخیل تا چه حد قادر هست پروازهای دور و درازی داشته باشد و در عین حال مناسبات خود با واقعیت زندگی را نیز حفظ کند. کارگاهی که در آن می توان یاد گرفت چطور می شود خشک ترین و علمی ترین مضمونها را به قصه هایی مفرح و مؤثر تبدیل کرد.

«بیرون درون» واقعا یکی از خوب ترین انیمیشن ها- و حتی فیلم های دو دهه اخیر- است. یک فیلم کامل و سالم که البته شاید پایانش قدری هالیوودی و امریکایی باشد، اما آن قدرها تو ذوق نمی زند. با خیال آسان بنشینید و 94 دقیقه کارتون منحصر بفرد درجه یک بینید. چنانچه نسخه زبان عمده دم دستتان بود دقت کنید به کار املی پولر و لویس بلک صداپیشگان دو شخصیت نشاط و خشم که غوغا کرده اند. البته نسخه برگردان فارسی فیلم هم بدک نیست. قدری شلوغ و پلوغ است و یکی، دو تا خطای ترجمه ای هم دارد اما آن هم نسخه پاکی است. بنابراین گویا بهانه ای برای نگاه نکردن این فیلم باقی نمی ماند.

چنانچه امتیاز سایت ها برایتان اهمیتی می دارد هم باز خیالتان آسان که در تمام سایت های معتبر این فیلم نمره های بالایی گرفته و منتقدان کله گنده هم از آن تعریف کرده اند. اسکار خوب ترین انیمیشن سال را هم برده و 82 جایزه و 89 نامزدی جایزه را هم در چنته دارد.

-------------------------------------

تهیه شده توسط: پانته‌آ ش.

سینما و تئاتر در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چگونه سر ز خجالت برآورم بر دوست ««« »»» که خدمتی به سزا برنيامد از دستمتصاویر متحرک یا انیمیشن Inside Out، خوراکِ یونگ بازها! (2 عکس)


TT / 115 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : پانته‌آ ش.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بازها
برچسب ها : یونگ , خوراک , Inside , انیمیشن

مطالب مرتبط