عکس و تصویری که از شاه هنردوست کشورمان ایران مشاهده کرده ایم

تصویری که از شاه هنردوست ایران دیده ایم

بیش از یک‌ونیم قرن از وقتی که ناصرالدین‌شاه تاج پادشاهی را بر سر قرار داد و معروف‌ترین سلطان قاجار شد می‌گذرد؛ فوت شدی که به‌خاطر علاقه‌اش به هنر، عکس و تصویر هایی از خود باقی قرار داد که مردمان امروز او را با همان تصویرها می‌شناسند.
خبرگزاری ایسنا: بیش از یک‌ونیم قرن از وقتی که ناصرالدین‌شاه تاج پادشاهی را بر سر قرار داد و معروف‌ترین سلطان قاجار شد می‌گذرد؛ فوت شدی که به‌خاطر علاقه‌اش به هنر، عکس و تصویر هایی از خود باقی قرار داد که مردمان امروز او را با همان تصویرها می‌شناسند.
عکس شماره 1 ⇩

ناصرالدین‌شاه قاجار به‌جز این‌که به‌خاطر مدت زمان پادشاهی‌اش، تعداد بانوان حرمسرایش و سفرهای فرنگ‌اش سرشناس است، به «هنر دوستی» هم شهرت داشت. او سوژه‌ی خوبی برای عکاس‌ها، نقاش‌ها و مجسمه‌سازها بود. با لبخند جلوی دوربین می‌نشست و ژست می‌گرفت تا عکاس عکس‌اش را بگیرد. هنرمندان قادر بودند در دوره‌ی او با فراغ بال بیشتری فعالیت کنند و آثار زیادی از خود باقی قرار بدهند.

مجسمه

تندیسی که از ناصرالدین‌شاه قاجار ساخته و در میدان باغ‌شاه نصب شد، یکی از معروف‌ترین مجسمه‌های نصب‌شده از یک شاه ایرانی در تهران بود. ناصرالدین‌شاه به واسطه‌ی مسافرت هایش به فرنگ و نگاه کردن میادین آن‌ها، دستور داد مجسمه‌ای از او سوار بر اسب بسازند و در یکی از میدان‌های شهر نصب کنند.
عکس شماره 2 ⇩
عکس عکس و تصویری که از شاه هنردوست کشورمان نگاه کرده ایم

ساخت مجسمه شاه قاجار را به میرزا علی‌اکبر معمار نسبت می‌دهند. دستور ساخت این تندیس از طرف اقبال‌السلطنه داده شد. مجسمه‌ی ناصرالدین‌شاه تقریبا هم‌اندازه‌ی خود او است. شاه در این اثر هنری با تیپی مجلسی و تاج پادشاهی، سوار بر اسب است. این مجسمه روی پایه‌ای بلند نصب شد.

نوع نشستن ناصرالدین‌شاه روی اسب و وضعیت پیروزمندانه‌ای که دارد در این اثر قابل تامل است. اگرچه دیگر اثری از این مجسمه‌ی کهنه در تهران نیست، اما کمال‌الملک آن را در یکی از آثارش به تصویر کشیده است.

نقاشی

معروف‌ترین نقاشی‌ای که از ناصرالدین‌شاه و محل پادشاهی‌اش می‌شناسیم، تابلوی «سالن آینه» اثر کمال‌الملک است. در این اثر، سالن آینه به‌عنوان یکی از اتاق‌های قصر گلستان با هنرمندی نمایش داده شده است. در این اثر هنری که کمال‌الملک هفت سال از عمرش را صرف آن کرد، ناصرالدین‌شاه در مرکز نقاشی روی یک صندلی نشسته و به بیرون نگاه می‌کند.
عکس شماره 3 ⇩
عکس عکس و تصویری که از شاه هنردوست کشورمان نگاه کرده ایم

هرچند در این نقاشی ناصرالدین‌شاه تنها جزء کوچولوای از اثر است و شکوه و بزرگی سالن چشم نگاه کننده را خیره می‌کند، اما همان تصویر کوچک از شاه، نوع نشستن او و نگاهش به بیرون سالن می‌تواند تا حدودی معرف سلطان باشد.

عکس

علاقه‌ی ناصرالدین‌شاه به هنر عکاسی بر کسی پوشیده نیست. به‌خاطر همین علاقه و شیفتگی بود که تاریخ عکاسی کشورمان فاصله‌ی چندانی با آغاز عکاسی در جهان ندارد و خیلی زود دوربین‌های عکاسی به کشورمان وارد شدند و عکاسان خارجی و ایرانی عکس‌هایی از مکان‌ها، مردمان و نوع زندگی آن‌ها به تصویب رساندند. عکس‌هایی که هرچه زمان می‌گذرد، ارزش آن‌ها بیشتر معلوم می‌شود.
عکس شماره 4 ⇩
عکس عکس و تصویری که از شاه هنردوست کشورمان نگاه کرده ایم

ناصرالدین‌شاه علاوه بر این‌که فرصتی را برای رشد عکاسی در کشورمان و یاد گرفتن آن به هنرآموزان ایرانی فراهم کرد، خودش هم از طرفداران عکس گرفتن بود. به همین علت، عکس‌های بسیاری توسط او از درباریان و بانوان حرمسرا و ... باقی مانده است.

علاوه بر این، شاه قاجار علاقه‌مند بود که سوژه‌ی عکاسان و دوربین‌های‌شان باشد. به همین علت، عکس‌های بسیاری از او در حالت‌های گوناگون باقی مانده است و ما امروز می‌دانیم معروف‌ترین شاه قاجار که در یک دوره‌ای از تاریخ، ۵۰ سال حکومت کشور را در دست داشت چه شکلی بود، چه لباس‌هایی می‌پوشید، چه مقدار چاق یا لاغر بود و حتی وقتی لبخند می‌زد، چه شکلی می‌شد.

****************************

نگارنده : رويا ذ.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عقل ديوانه شد آن سلسله مشکين کو ««« »»» دل ز ما گوشه گرفت ابروی دلدار کجاست



عکس و تصویری که از شاه هنردوست کشورمان ایران مشاهده کرده ایم


TT / 127 --- TP / 22%

گردآوری شده توسط : رويا ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ایران
برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :