تعیین دو وزارتخانه برای ساخت موبایل امن برای مسئولان برتر رتبه کشوری

تعیین دو وزارتخانه برای ساخت گوشی امن برای مسئولان عالی رتبه کشوری

سردار غلامرضا جلالی رئیس پدافند غیرعامل کشور دیروز در جلسه ای از تولید تلفن همراه امن برای مسئولان عالیرتبه کشور گزارش کرد و گفت: نقش تهیه و تولید تلفن همراه امن به تصویب رسیده و در کمیسیون سیاسی امنیتی دولت در حال پیگیری است.

به گزارش کلیک، سردار غلامرضا جلالی در ادامه خاطرنشان کرد، دو وزارتخانه پاسداری و صنعت، معدن و تجارت مامور تولید آن شده اند.البته مخاطرات گوشی های هوشمند همواره پابرجا است اما برنامه‌ این است که بتوانیم گوشی های هوشمند موجود را حدود ۸۰ درصد مطمئن کنیم.
روزنامه کشورمان: سردار غلامرضا جلالی رئیس پدافند غیرعامل کشور دیروز در جلسه ای از تولید تلفن همراه امن برای مسئولان عالیرتبه کشور گزارش کرد و گفت: نقش تهیه و تولید تلفن همراه امن به تصویب رسیده و در کمیسیون سیاسی امنیتی دولت در حال پیگیری است. وی اضافه کرد: همچنین دو وزارتخانه پاسداری و صنعت ، معدن و تجارت مامور تولید آن شده اند.البته مخاطرات گوشی های هوشمند همواره پابرجا است اما برنامه‌ این است که بتوانیم گوشی های هوشمند موجود را حدود ۸۰ درصد مطمئن کنیم.

نشر اطلاعات از طریق شنود، اپلیکیشن های جاسوس افزار و بد افزار نه تنها در کشورمان بلکه در جهان تهدیدی جدی است به طوری که اخیرا شنود مکالمات مرکل صدراعظم آلمان در صدر خبرها بود. بنابراین کشورهای جهان در جست و جوی راهکارهای پیشگیرانه نقش می داری هستند تا از نشر اطلاعات محرمانه کشور‌شان پیش گیری کنند.

خطری به نام ذخیره اطلاعات

امن کردن تلفن‌ همراه و پیش گیری از ضرر و آسیب کاربران در مقابل حملات سایبری امروزه بسیار اهمیتی می دارد و باید در این باره اطلاع‌رسانی شود. به طوری که پیش از این نیز علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره درز اطلاعات امنیتی از طریق تلفن همراه به مسئولان و نمایندگان هشدار داد و اعلام کرد تمام تلفن‌های هوشمند که دست نمایندگان است، باید بومی‌سازی شود به‌همین دلیل به‌دنبال ساخت گوشی‌های بومی هستیم تا از تهدید امنیتی رانده شویم و در این راستا دیزاین و مراحل ساخت گوشی بومی امن در حال انجام است اما نمی‌توان از هم‌اکنون اعلام کرد که چه وقتی این نقش به نتیجه خواهد رسید.
اما چرا باید از گوشی‌های امن ملی و بومی‌سازی شده در کشور بهره گرفت، در این خصوص امید توکلی کارشناس ارشد امنیت اطلاعات به «کشورمان» می‌گوید: تلفن‌های هوشمند امروزه به قدری توسعه یافته و به افراد نزدیک شده­‌اند که جدا از کاربر عمل نمی­ کنند چرا که با اثر انگشت، اسکن قرنیه چشم، یا با تصویر صورت کاربران قابل بازگشایی است و متنوع­ ترین ابزارهای رابطه ای مانند گفتگو تلفنی و ارسال اس ام اس در بستر مخابرات، ارسال پیام نوشته ای، صوتی و ویدئویی در بستر اینترنت با اپلیکیشن­‌ها و شبکه‌های اجتماعی، دسترسی با سرعت به سرویس‌‌های گوناگون ایمیل و… را دارد.وی می‌افزاید: ابزارهای ورود داده‌ها که شامل داده‌های صوتی، عکس و تصویری نوشته ای و ویدئویی هستند در علم امنیت به آن­ها «تجهیزات انتهایی» نقل کرده می‌شود. این اطلاعات پیش از این که در بستر مخابرات یا اینترنت انتقال یافته و به سرورهای پردازش و به مقصد برسند، در تلفن همراه هوشمند به عنوان تجهیزات انتهایی ذخیره می‌شوند.

کارشناس ارشد امنیت اطلاعات معتقد است نرم افزارها، بخش شفاف تلفن هوشمند کاربر به حساب می‌آید و خطرناکترین بخش تلفن هوشمند نیز ذخیره، ارسال اطلاعات و ارتباط با اینترنت است چرا که چنانچه تلفن هوشمند از حافظه برخوردار نبود و تنها جابجا کرده در آن صورت می‌گرفت امروزه به این شدت حساسیت برای امن کردن تلفن همراه موجود نبود.

خطری به نام نشر اطلاعات

چرا بهره گیری از تلفن همراه امن ملی و بومی‌سازی شده برای مسئولان و نمایندگان بیش از سایر کاربران اهمیت دارد؟ محمد حسام تدین مدیر گروه فناوری امنیت اطلاعات و سامانه‌های مرکز تحقیقات مخابرات می‌گوید: از نظر استاندارد جهانی، کاربران تلفن همراه به ۳ سطح کاربران عادی، سازمانی و کارکنان عالیرتبه تقسیم می‌شوند و اکثریت افراد به گوشی‌های کارکنان عالی رتبه که در بر می داری اطلاعات محرمانه هستند توجه دارند نه تلفن همراه مردمان عادی بنابراین نباید تولید گوشی امن ملی برای همه مردمان کشور القا شود.

تدین می‌افزاید: تلفن هوشمند کارکنان عالی رتبه امکان می دارد بوسیله جاسوس افزارها و بدافزارها در معرض شنود باشند از سوی دیگر چون به اینترنت متصل بوده و در بر می داری بلوتوث، میکروفون و GPS (مکان­ کشف کنی محل استقرار کاربر) و قابل ردیابی هستند پس باید به سمت تولید تلفن همراهی رفت که موارد امنیتی در آن رعایت شده باشد. تدین در پاسخ به این پرسش که آیا در دیگر کشورها نیز مسئولان از تلفن همراه امن استفاده می‌کنند می‌گوید: خیلی از کشورها از گوشی امن استفاده می‌کنند که به‌عنوان نمونه می‌توان از کشور روسیه نام برد. این کشور گوشی امنی را برای مسئولان و کارکنان عالیرتبه خود تولید و توزیع کرده است تا از نشر اطلاعات محرمانه کشورش پیش گیری کند. امید توکلی کارشناس ارشد امنیت اطلاعات نیز در این باره به «کشورمان» می‌گوید: گزارش‌های زیادی در خصوص بهره گیری از تلفن همراه امن در نگاه کن مسئولان کشورهایی مانند امریکا، کشور ژاپن، فرانسه، روسیه، انگلیس و… انتشار داده شده است. به عنوان نمونه تلفن همراه باراک اوباما امن‌سازی شده است. حتی در گزارش­‌های انتشار داده شده اعلام شده که باراک اوباما به همراه وزیران، معاونان، مدیران ارشد سازمان‌‌های حساس از تلفن همراه امن مانند بلک­ بری استفاده می‌کنند که از لحاظ امکانات از نوکیا ۱۱۰۰ نیز پایین‌تر است.

به دنبال جبران باشیم

با وجود این که از ورود تلفن همراه هوشمند به کشور مدت زمان زیادی می‌گذرد اما چرا تاکنون گوشی امن ملی برای مسئولان و مدیران کشوری بومی‌سازی نشده است؟ امید توکلی کارشناس ارشد امنیت اطلاعات در این خصوص به «کشورمان» می‌گوید: نهادهای نظارتی در انجام وظایف خود بسیار کند و منفعل عمل می‌کنند و در خصوص امن کردن تلفن همراه تا وقتی که سازمان پدافند غیرعامل و شورای عالی محیط جایزی هشدار نشر اطلاعات از تلفن همراه را نداده بودند، هیچ کاری صورت نگرفته بود.

توکلی در ادامه می‌افزاید: البته باید به این مورد توجه داشت به خاطر این که تولید محدود تلفن همراه امن نیاز به سرمایه‌گذاری بالا دارد و بسیار مخارج بر است شاید همین عامل سبب شده تولید تلفن امن بومی چندان عملی نشود اما چنانچه به این مورد توجه داشته باشیم که انتشار اسرار نظام به چه میزان برای کشور مخارج بر است آن زمان تولید تلفن امن بسیار لازم خواهد بود.

محمد حسام تدین نیز معتقد است تلفن همراه امن باید برای طیف ویژه ای از مردمان که در بر می داری اطلاعات ارزشمند و محرمانه هستند تولید شود بنابراین مخارج کردن برای تولید گوشی‌های محدود با این که مخارج بر است اما قابل توجیه است.

رمضانعلی سبحانی فر رئیس کمیته ارتباطات کمیسیون صنعت و معدن مجلس نیز می‌گوید: تولید تلفن همراه ملی و بومی در کشور با توجه به این که هر لحظه دانش و فناوری آن تحول می‌کند کار سختی است بنابراین در خصوص پیش گیری از نشر اطلاعات بخصوص از تلفن همراه مسئولان باید مانند همیشه دستگاه سوئیچ امنیتی عالی به ثمر رسد تا مانع از نشر اطلاعات شود.

اما در این باره محمد حسام تدین معتقد است که بحث سوئیچ ها و ارتباطات و امنیت شبکه با امنیت تلفن همراه کاربر فرق می دارد و هر کدام سیستم‌های ویژه ای نیاز دارد.
تدین می‌گوید: روی تلفن همراه کاربر اطلاعات زیادی وجود دارد و خیلی از این اطلاعات می‌تواند محرمانه و در حریم خصوصی فرد باشد. از سوی دیگر اپلیکیشن‌های متعددی نیز روی تلفن همراه نصب می‌شود که می‌تواند برخی از آنها جاسوس افزار یا بدافزار باشد و اطلاعات را به جای دیگر رساند از این‌رو باید برای امن‌سازی تلفن همراه کارکنان عالیرتبه تلاش شود.

هاشمی طباطبایی عضو هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر نیز معتقد است شاید به نظر برای امن کردن تلفن همراه مسئولان دیر شده باشد ولی هر وقت جلوی ضرر را بگیریم، منفعت است. وی می‌گوید: اکنون چندین دانشگاه و مرکز تحقیقاتی از جمله مرکز تحقیقات مخابرات کشورمان و شرکت صا کشورمان اقدام به دیزاین و تولید تلفن همراه امن به صورت نمونه و محدود کرده‌اند و نتایج خوبی نیز به دست آمده است.

***نظرات شما مايه دلگرمى ماست***

نگارنده: شهربانو گ.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کس به دور نرگست طرفی نبست از عافيت ««« »»» به که نفروشند مستوری به مستان شماتعیین دو وزارتخانه برای ساخت موبایل امن برای مسئولان برتر رتبه کشوری


TT / 154 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : شهربانو گ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های فناوری
برچسب ها : کشوری , رتبه , تعیین , مسئولان , گوشی

مطالب مرتبط