چه تفاوتی میان دکتر شدن جناب آقای علی دایی و فردوسی پور می باشد؟

چه فرقی بین دکتر شدن علی دایی و فردوسی پور است؟

لیگ برتر فوتبال ایران - هجمه‌ای علیه آقای علی دایی راه افتاده برای این که رفته و کنکور دکتری داده اما حقیقتا به چه دلیل؟

فرهاد عشوندی: آقای علی دایی رفته کنکور دکترا داده و حالا برای کمپانیش در آزمون کلی سر و صدا به پا شده است. موافقین و مخالفینش به صف شده اند. حالا جماعتی که شمارشان کم هم نیست، ذکر میکنند او با تحصیلات غیرمرتبطش به چه دلیل باید لقب جامعه شناس بگیرد. زیاد می شنویم که کسی در 48 سالگی قادر نیست جامعه شناس شود و...

آقای علی دایی یکی از نخستین فوتبالیست های تحصیلکرده پس از انقلاب است. او در دهه 60 از دانشگاه شریف تهران، با معدلی قابل اعتناء مدرک لیسانس متالوژی گرفته است. بعد در سالهای آغازی دهه 80، به لطف امتیازات مخصوص برای قهرمانان، بدون آزمون به رشته تربیت اندامی رفته و مدرک فوق لیسانس تربیت اندامی اش را در دوره مدیریت دکتر کهنه در سازمان ورزش دانشگاه آزاد گرفته است.

پس از سال ها و در شروطی که ظرفیت رشته های دکترا در دانشگاه ها ازدیاد یافته، او این حق را داشته تا در آزمون دکترا حضور به عمل آورد. برای این کار هم شاید پس از ظرفیت سنجی، درمیان رشته های امکان پذیر، رشته جامعه شناسی را بر گزیده است. اتفاقاً او اقبال بالایی برای قبول شدن هم دارد. برای تان مثالی می خانمم؛ عادل فردوسی پور اجرا کننده معروف 90 و رفیق صمیمی خیلی از ما رسانه ای ها. عادل، کارشناسی و کارشناسی ارشدش را در رشته مهندسی صنایع و از همان دانشگاه شریف گرفت، اما سه سال قبل رفت و در رشته مدیریت رسانه آزمون دکترا داد. رشته ای که اصلاً هیچ کدام از واحدهایش را هرگز پاس نکرده بود، اما به لطف تسلط مناسب به زبان انگلیسی و زدن بیش از 80 درصد تست هایش و موفقیت در تست های هوش که اصول اساسی دکترا می باشند، قادر بود رتبه ای در حدود 25 بیاورد و اگه غلط نکنم در پردیس دانشگاه تهران پس زده نشد و حالا درگیر مراحل انتها نگارش تز دکترایش است.

در رابطه با عادل که تقریباً تمام تست های مدیریت و رسانه و نظریه های رابطه ای اش را چیزی نزدیک به صفر زده بود، هیچ کدام از ما شکایتی نداشتیم و هیچ کس نقل نکرد یعنی عادل قرار است با این مدرک دکترا که گرفته، جای یکی مانند علی اکبر فرهنگی را بگیرد؟اصلاً بگذارید یک مثال دیگر برای تان بزنم؛ چیزی که خیلی نزدیک تر است به نمونه مدرک گیری برای داشتن لقب. البته می شد نمونه علی فتح ا... زاده و این دو جین دکترای افتخاری و اجباری که از سر تا سر جهان گرفته را هم به بحث گذاشت، اما بگذارید برویم سراغ مدرک دکترای علی رضا دبیر. علی رضا در سال 88 از تز دکترای مدیریت یکپارچه شهرنشین خود در دانشگاه شهید بهشتی تهران در مدیریت برنامه ریزی منابع انسانی پاسداری کرد. علی تمام طول تحصیلات آکادمیکش را همان مکان طی کرده است. البته برای لیسانس، در کنکور حضور به عمل نیاورد و به ازای مدال خوشرنگ طلای مسابقات المپیک سیدنی، از ریاست جمهوری دولت اصلاحات درخواست تا زمینه تحصیلش را فراهم کند. او قبل از راهیابی به شورای تهران، دانشجوی ارشد شد و بعد هم دکترا گرفت. البته در هر دو آزمون از سهمیه قهرمانان ملی بهره گرفت و این مددی بود برای ادامه تحصیلش. او یک قهرمان کشتی است که عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبائی شده و در رشته مدیریت تدریس می کند. رسول خادم صحیح شروطی شبیه با او دارد. البته رسول علوم اجتماعی و جامعه شناسی شهرنشین خوانده و دکترایش را از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد گرفته است.

درمیان چهره ها، فقط همین چندین نفر نمی باشند که دکترا دارند. درگیری دکترا همیشه و از زمان های دور موجود بوده. مثلاً الان عباس تازه ای در حال پاسداری از تز دکترای حقوقش است. از پایه هم در دانشگاه آزاد تحصیل کرده و خودش را حالا یک وکیل برجسته می نامد. او چندین وقت قبل در گفت و گوای با خبرآنلاین گفت: «اصلیترین منبع درآمدی ام، دفتر وکالتی است که دارم. حدود 20 وکیل در این دفتر سرگرم می باشند و یک مجتمع حقوقی برای پرونده های گوناگون داریم.» عباس درسش را با لیسانس تربیت اندامی آغاز کرده است. وارد شدن به دانشگاه آزاد به لطف قانون جنگ جو قهرمان و البته عنایت مخصوص دکتر بهرام کهنه در دانشگاه آزاد بود!همین حالا در میان شورای شهرنشین ها، حبیب کاشانی هم دارد دکترا می خواند. دکترای فقه و حقوق اسلامی، شاید در واحد تهران جنوب. او تا قبل از رفتن به شورا، از دانشکده تربیت معلم، لیسانس پرورشی داشت، چون کارمند اموزش وپرورش بود و معلم تربیتی، اما حالا دیگر میشه دکتر حبیب کاشانی صدایش کرد، یک حقوقدان. او اما قرار است وکیل باشد؟ راستش را بخواهید، نه. برگردیم به کیس آقای علی دایی. آیا واقعا آقای علی دایی قرار است یک جامعه شناس باشد؟ دایی مگه قرار است نقش مرحوم غلامحسین صدیقی را برای جامعه شناسی ایران ایفا کند که اینشکلی به او انتقاد میشه. او قرار نیست پدر علم جامعه شناسی ایران باشد. در بدترین وضعیت خواسته در دوره ای که تب گرفتن دکترا داغ است، مدرکش را در مجموعه شخصی اش داشته باشد. او مدرک ارشد داشته و کنکور دادن حقش بوده. نه قرار است ساروخانی باشد، نه دکتر طالب و نه دکتر غلام عباس توسلی یا یوسف اباذری. این قابلیت را هم ندارد که مانند مجید ابهری یا رائفی پور از دکترای جامعه شناسی پول بسازد. ادامه تحصیل دایی این حُسن را دارد که او ملزم میشه در زمان ارائه تز، سراغ تزی برود که گرایشش جامعه شناسی ورزشی باشد. همین حالا چندین جامعه شناس مانند دکتر محمد رحمتی در دانشگاه رشت داریم که تز دکترایشان ورزشی بوده و حالا جامعه شناس ورزشی لقب می گیرند، اما اگه این عنوان را آقای علی دایی، به عنوان مارک ورزش ایران داشته باشد، بدون شک کسی قادر نیست به او نقل بکند به چه دلیل. راستش را بخواهید، یکبار هم که دایی تصمیم صحیح گرفته، نباید اینشکلی با هجوم روبه رو شود. او در همه این سال ها کم تصمیمات غلط نگرفته اما بی تردید این کوششش برای ادامه تحصیل رویکردی غلط نیست.

41258

***نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود***

نگارنده: ساغر د.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يا رب مگيرش ار چه دل چون کبوترم ««« »»» افکند و کشت و عزت صيد حرم نداشتچه تفاوتی میان دکتر شدن جناب آقای علی دایی و فردوسی پور می باشد؟


TT / 208 --- TP / 21%گردآوری شده توسط : ساغر د.
تاریخ گردآوری : 2017-02-27
در دسته بندی : فرقی
برچسب ها : دایی , فردوسی , علی دایی
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :