تفکر دانش بنیان سونامی اقتصاد ایران/ورود شرکت های دانش بنیان به بورس

تفکر دانش بنیان سونامی اقتصاد ایران/ورود شرکت های دانش بنیان به بورس

رئیس بنیاد ملی نخبگان موج ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را سونامی خواند که به زودی همه اقتصاد کشورمان را تحت‌الشعاع میگذارد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از مرکز روابط عمومی معاونت علمی و تکنولوژی ریاست جمهوری، سورنا ستاری، معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان در «دهمین همایش ملی نخبگان فردا» به لزوم فرهنگ سازی در حوزه اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: «اصلی ترین و بزرگترین سرمایه های هر کشوری نیروی انسانی آن است.»

او ادامه داد: «کشورمان به لحاظ داشتن نیروی انسانی کشور شگفت انگیز است و این مهم نه به دلیل وجود ذخایر متعدد نفت و گاز بلکه به دلیل تعداد بالای نیروی انسانی جوان و متخصص است.»

ستاری افزود: «در جهان امروز، صرف برخورداری از ماده خام و اولیه اهمیتی ندارد بلکه وجود ذخایر طبیعی تنها وقتی ارزشمند است که نیروی انسانی متخصص برای تبدیل آن به ارزش اضافه کرده حاضر باشد.»

معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری گفت: «فروش ماده اولیه و خام به فروش رسانی هنر نیست خاصه برای کشوری که به اندازه همه تاریخ قدمت دارد و همواره معیادگاه تربیت افرادی شاخص و نوآور در حوزه علم و تکنولوژی و به کارگیری آن بوده است. تاریخ کشورمان مرهون نفت و گاز و دیگر منابع نیست بلکه عظمت کشورمان به روز مدیون افرادی مانند ابن هیثم، بوعلی، ابوریحان، فارابی، حافظ و سعدی است که هر یک در زمان خود سرآمد بودند.»

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: «پس از کشف نفت، مسیر جامعه ایرانی عوض شد و به جای نیروی انسانی، معادن و منابع را اصلی ترین سرمایه خود دانست. همین اشتباه سبب ایجاد فرهنگی نادرست شد که سال ها جامعه ایرانی را از مسیر خود منحرف کرد و کشور را به مکانی رساند که به تعبیر مقام عظمای ولایت مانند «فرزند پر درآمد» به درآمدهای نفتی وابسته شد.»

او ادامه داد: «کشور برای بازگشت به گذشته پرافتخار خود و شناسایی دستگاه ای تازه به همه دنیا، نیازمند سرمایه گذاری روی نیروی انسانی خود است و این مهم میسر نمی شود مگر با فرهنگسازی و تغییر فرهنگ عمومی جامعه.»

رئیس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: «حضور بیش از 30میلیون جوان یک مزیت بی نظیر برای کشور است به طوری که کمتر کشوری از این ظرفیت برخودار است. از سوی دیگر 5میلیون دانشجو و جای گرفتن در رتبه پنجم تربیت مهندس در جهان، کشورمان را به کشوری شگفت انگیز در جهان مبدل کرده است. به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان رسالت خود را صحبت سازی و فرهنگسازی صحیح در حوزه نخبگان گذاشته و معتقدم کار ما در معاونت علمی و بنیاد نرم افزاری است که باید بر سخت افزار کشور سوار شود.»

معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری به لزوم حضور بخش خصوصی در محیط نخبگانی اشاره کرد و گفت: «یکی از جاهایی که باید هدف سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد، در کنار شرکت های دانش بنیان استارتاپ ها هستند که خوشبختانه در سال های گذشته این رویداد قادر بوده است به خوبی جایگاه خود را تثبیت کند.»

رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: «ایجاد هر تحولی نیازمند صرف مخارج است. رسالت بنیاد ملی نخبگان تهیه کردن نیروی های مستعد برتر برای مخارج دادن و مدد به کشور است. به واژه دیگر این نهاد قصد ندارد به عنوان مرکز رفاهی عمل کند بلکه در تلاش است مستعدان برتر را به مسیری هدایت کند که برای ایجاد تغییر در جامعه خود را مسئول آگاهی داشته و داشته های خود را مخارج کنند. باید دانست اخذ رتبه برتر در کنکور سراسری ابتدای راه است و افراد انتخاب کرده بیش از هر کس باید برای استعداد خود ارزش قائل شده و آن را برای ایجاد تغییر مثبت در جامعه توانمند و در نهایت مخارج کنند.»

استخدام دولتی و تفکر کارمندی آفت محیط نخبگانی است

ستاری به معضلات موجود در صنعت کشور اشاره کرد و گفت: «آنجه امروز به عنوان صنعت مطرح می شود در واقع کارخانه است و نه صنعت! صرف افزایش تعداد کارخانه ها و تولیدات آنها کشور را به کشوری صنعتی مبدل نمیکند. صنعت در خودرو سازی و دیزاین، دانش فنی و تکنولوژی، ایده نو و عملیاتی کردن آن معنا می شود.»

او با اعلام خبر ورود شرکت های دانش بنیان به بورس گفت: «جامعه برای پیشرفت و رسیدن به توسعه نیازمند تفکر دانش بنیان است. ایجاد شرکت های دانش بنیان امروزه به موجی بزرگ شده و در آینده ای نزدیک به یک سونامی مبدل میشود که همه ارکان اقتصادی کشور را در برمی گیرد. در حال حاضر نیز اشتغال زایی و درآمدهای بسیار بالایی در شرکت های دانش بنیان به دست آمده است. این مسیر، راه صحیح برای رسیدن به توسعه است. باید دانست هیچ کشوری با خام به فروش رسانی و یا فروش ماده اولیه به توسعه نرسیده است.»

معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری به لزوم حرکت دانشگاه ها به سمت استقلال و خودکفایی مالی اشاره کرد و دانشگاه دولتی را یکی از سدهای بزرگ کشور برای رسیدن به هدف تعیین شده دانست و گفت: «نگرش دانشگاه باید عوض شود! دانشگاه باید به نقطه ای برسد که فارغ از پول دولت و با تکیه بر تولید دانش فنی و تکنولوژی و همچنین ایجاد شرکت و فروش ایده خود را اداره کند. دانشگاه دولتی هرگز قادر نیست و نمی خواهد در رقابت اقتصادی شرکت کند چرا که نیازی احساس نمی کند.»

او افزود: «مستعد برتر باید خود را به فردی مؤثر در جامعه مبدل کند، تغییر نگرش اشتغال یکی از ملزومات محیط نخبگانی و استخدام دولتی و تفکر کارمندی آفت محیط نخبگانی است. مسستعد برتر فردی است که می تواند با استعداد برتر و اعتماد به نفس خود در عرصه کارآفرینی و اشتغال زایی حضور اثرگذار داشته و بجای این که بارمالی بر کشور تحمیل کند، اقتصاد را رونق بخشد.»

ستاری در پایان گفت: «مستعد برتر باید آگاهی بدارد کشور برای رسیدن او به این نقطه مخارج کرده و اجازه نگاه کرده شدن به او داده است. پس اهداف خود را بلند و در راستای پیشرفت جامعه بومی به وحشت افتیم کرده و برای رسیدن به آنها از هیچ تلاشی لغزش نکند.»

*************

تهیه کننده : خردمند غ.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز حال ما دلت آگه شود مگر وقتی ««« »»» که لاله بردمد از خاک کشتگان غمتتفکر دانش بنیان سونامی اقتصاد ایران/ورود شرکت های دانش بنیان به بورس


TT / 112 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : خردمند غ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : دانشگاه
برچسب ها : بنیان , اقتصاد , تفکر , سونامی , ایران , بورس

مطالب مرتبط