پاک‌سازی حافظه کش با پاک‌سازی دیتا چه تفاوتی دارد؟

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

به طور قطع تاکنون شما هم با مشکلاتی در عملکرد اپلیکیشن‌های اندرویدی مواجه شده‌اید. در هنگام مواجه شدن با این نوع معضلات معمولا می‌توانید از طریق اقداماتی همچون «پاک‌سازی حافظه کش» (ClearCache) و یا «پاک‌سازی کل دیتا» (Clear Data) اپلیکیشن مربوطه مشکل به وجود آمده را از بین برید.

این دو راه ‌حل اکثرا به طور معجزه‌آسایی به پیشرفت عملکرد سیستم اندرویدی و اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی آن مدد می‌کنند. اما تفاوت بین این دو عملیاتی که به ظاهر شبیه با یکدیگرند در چه چیزی است؟
با ما همراهی کرده باشید تا با تفاوت این دو عمل آشنایی پیدا کنید.

پاک‌سازی حافظه کش اپلیکیشن یا Clear App Cache چه چیزی است؟

کش یا حافظه نهان یک محیط ذخیره سازی موقت در سیستم بوده که تکلیف آن نگهداری انواع مختلف ویژه ای از داده‌ است. حافظه کش به منظور ازدیاد سرعت عملکرد سیستم و افت مصرف منابع پردازشی و نبود نیاز به دریافت داده‌های تکراری به وجود آمده است. حتما تاکنون متوجه این مورد شده‌اید که بعد از راه‌اندازی مجدد موبایل، گشودن بلافاصله یک اپلیکیشن کمی به طول می‌انجامد در حالیکه در دفعات دوم به بعد انجام همین عمل سریع زیاد تری صورت می‌گیرد.

دلیل این بحث با حافظه کش سیستم رابطه مستقیم دارد. سرعت اجرای یک اپلیکیشن بعد از بارگذاری نخستین به خاطر داده‌هایی که در حافظه کش سیستم ذخیره می‌شوند، ازدیاد می‌یابد. شبیه همین عمل هم در هنگام بازدید از وب‌سایت‌ها اتفاق می‌افتد. به سادگی می‌توان متوجه شد که وب‌سایت‌ها از دفعات بازدید دوم به بعد سریع زیاد تری بالا می‌آیند.در این شرایط هم دلیل وقوع این امر با حافظه کش سیستم رابطه مستقیم دارد.

مرورگر شما هم حافظه مخفی یا کش خصوصی خود را داشته و اطلاعات راجع به وب‌سایت‌هایی که از آن بازدید می‌کنید را در این حافظه ذخیره‌سازی می‌کند. این امر منتهی به ازدیاد سرعت عملکرد مرورگر در خلال مراجعه به سایت‌هایی که به وفور از آن‌ها بازدید می‌کنید خواهد شد.

به طور کلی تحت شرایط معمولی در دستگاه‌های هوشمند اندرویدی احتیاجی به مدیریت دستی داده‌های کش وجود ندارد. Operating System سیستم عامل گوگل اندروید به طور خودکار این داده‌ها را مدیریت می‌کند. اگه اپلیکیشنی بنا به هر علتی به خوبی اجرا نشد و یا به طور کامل متوقف شد می‌توانید برای حل مشکل به صورت دستی از این راه وارد عمل شوید.

هنگامی که داده‌های کش یک اپلیکیشن را حذف می‌کنید، فایل‌هایی که به طور موقت در آن‌ ذخیره شده‌اند را از بین می‌برید. با این‌ حال متوجه باشید که انجام چنین عملی، عملکرد بهتر سیستم اندرویدی شما را تضمین نمی‌کند. همچنین بعد از حذف داده‌های کش امکان می دارد که اپلیکیشن به طور موقت در هنگام استفاده کندتر عمل کند.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس پاک سازی حافظه کش با پاک سازی دیتا چه تفاوتی دارد؟

حافظه کش به منظور ازدیاد سرعت عملکرد سیستم به وجود آمده است

پاک‌سازی دیتا اپلیکیشن‌ یا Clear App Data چه چیزی است؟

در صورتیکه زدودن حافظه کش ریسک بسیار جزئی در تغییر تنظیمات یک برنامه دارد، زدودن داده یا دیتا اپلیکیشن‌ها (Clear App Data) تنظیمات و اطلاعات سابق را به طور کامل کنار خواهد زد. انجام عمل Clear App Data یا پاک‌سازی دیتا، اپلیکیشن را به حالت نخستین و پیش‌فرض باز می‌گرداند. بعد از آن اپلیکیشن طوری عمل خواهد کرد که گویا شما برای نخستین بار آن را دانلود و نصب کرده‌اید.

به عنوان مثال تصور کنید که تنظیمات صوتی یک اپلیکیشن را تغییر داده‌ و به شکلی که مد نگاه تان است شخصی‌سازی کرده‌اید. در این شرایط با پاک‌سازی حافظه کش، این تنظیمات مد نگاه تان به هیچ وجه عوض نخواهند شد و به نوعی حذف نمی‌شوند. اما در سمت مقابل زدودن دیتای اپلیکیشن مذکور به احتمال زیاد همه تنظیمات آن را به حالت نخستین باز می‌گرداند و این بحث به معنای نابود شدن شخصی‌سازی‌های شما خواهد بود.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس پاک سازی حافظه کش با پاک سازی دیتا چه تفاوتی دارد؟

زدودن حافظه کش

چه وقت نیاز به پاک‌سازی حافظه کش یا دیتا داریم؟

معمولا کمتر شروطی پیش می‌آید که در آن ملزم به پاک‌سازی حافظه کش شوید. اکثر اپلیکیشن‌ها در قبال این بحث درست عمل کرده و بهینه‌سازی شده‌اند. اما بعضی از اپلیکیشن‌ها هم وجود دارند که اطلاعات پرحجم و سنگینی را در حافظه کش سیستم ذخیره می‌کنند و این بحث منتهی به اشغال حافظه داخلی موبایل یا تبلت اندرویدتان خواهد شد.

به عنوان مثال پادکست‌ها از این دسته نکات محسوب می‌شوند. اگه از اپلیکیشن‌های این چنینی استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که گاه به گاه حافظه کش آن‌ها را پاک‌سازی کنید. در سمت مقابل پاک‌سازی کل دیتا اپلیکیشن‌ها اکثر در شروطی انجام می‌شود که عملکرد اپلیکیشن مختل شده یا گرفتار معضلات ویژه ای شود. در این شرایط با بازگرداندن تنظیمات و حالت اپلیکیشن به حالت نخستین، معضلات مربوطه رفع می‌شوند.

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس پاک سازی حافظه کش با پاک سازی دیتا چه تفاوتی دارد؟

پاک‌سازی حافظه کش یا دیتا اپلیکیشن‌ها باید بنا بر نیاز شما صورت گیرد

چطور حافظه کش یا دیتا یک اپلیکیشن را پاک‌سازی کنیم؟

این فرآیند بسته به نوع و مدل موبایل و Operating System سیستم عامل آن فرق می دارد اما در گوشی‌های مجهز به Operating System سیستم عامل گوگل اندروید آب نبات چوبی راهکار کار به شرح زیر است.
• به منوی تنظیمات سر زنید.
• وارد بخش Apps شوید.
• در بالا زبانه All tap را بر گزینید.
• بر روی اپلیکیشنی که مایل به حذف داده یا کش آن می باشید ضربه بزنید.
• در صفحه گشوده شده گزینه Clear Cache یا Clear Data بسته به عملی که مایل به انجام آن می باشید، بر گزینید.

نکته‌: اپلیکیشن‌هایی که به سرعت عملکرد سیستم مدد می‌کنند!!
اپلیکیشن‌های فراوانی وجود دارند که مدعی می باشند بهره گیری از آن‌ها موجب ازدیاد سرعت عملکرد سیستم می‌شود. توجه کرده باشید که در اکثر نکات بهره گیری از این اپلیکیشن‌ها بی‌فایده است. عموما در این اپلیکیشن‌ها گزینه‌ای در اختیار قرار داده شده که ادعا می‌شود با انتخاب آن سرعت عملکرد سیستم شما ازدیاد می‌یابد. انجام چنین عملی در پلتفرم‌های به روز اندرویدی (نسخه‌های تازه Operating System سیستم عامل گوگل اندروید) غیر لازم به حساب آمده و به هیچ وجه منتهی به ازدیاد سرعت عملکرد Operating System سیستم عامل و سیستم نمی‌شود.

ثمره گیری:
پاک‌سازی حافظه کش یا دیتا اپلیکیشن‌ها باید بنا بر نیاز شما صورت گیرد و به واقع نمی‌توان نقل کرد که کدام مورد بازده خوب تری دارد. هر دوی این فرآیندها هدف خاص خود را همراه با خواهند داشت. با این حال پیشنهاد می‌شود که نخستین قدم شما برای حل معضلات به وجود آمده در عملکرد یک اپلیکیشن، پاک‌سازی حافظه کش آن باشد به این علت که این عمل به رفع سریع مشکل یک برنامه مدد می‌کند. اگه با انجام این عمل تحولی انجام نشد و مشکل به وجود آمده رفع نگردید، می‌توانید از گزینه پاک‌سازی دیتا اپلیکیشن بهره گیرید. به یاد داشته باشید که انجام این عمل منتهی به پاک‌سازی و حذف همه فایل‌های نگه داشته شده در اپلیکیشن مربوطه از جمله تصاویر، ویدئوها و یا فایل‌های صوتی را می‌شود.