رنگ های خود تمییز شونده نانویی ساخته می شود

رنگ های خود تمییز شونده نانویی تولید می شود

سیناپرس: محققان ایرانی با نانوذرات اکسیدروی، ساختار رنگ‌های پلیمری و ایجاد فایده خود پاک شوندگی در آن‌ها را نکته بررسی گذاشتند تا در ساخت رنگ های ترافیکی معابر، رنگ های آپارتمانی بهره گرفته شود.

به گزارش ستاد مخصوص توسعه تکنولوژی نانو، بسیاری از فناوری‌هایی که در دنیا امروز وجود دارند، از طبیعت الهام گرفته‌اند. فرایند خود پاک شوندگی هم یکی از این فناوری‌هاست.

در طبیعت پیرامون ما بسیاری از سطوح، مثل بال پروانه‌ها و برگ گیاهانی مانند نیلوفر آبی، فایده خود پاک شوندگی دارند. به دلیل کاربرد فراوان سطوح خود پاک شونده در شیشه‌ پنجره‌ها، صفحات خورشیدی و صنعت نساجی، این تکنولوژی در قرن بیست و یکم توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

تکنولوژی خود پاک شوندگی موجب کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری و مدت‌زمان ضروری برای پاک نگه‌داشتن تجهیزات و همین‌طور سبب افزایش دوام آن‌ها می‌شود. 

رضا مهدوی، اجراکننده نقش، با یادآوری هزینه‌ هنگفت و وقت زیاد برای اجرای فرآیند پاک سازی سطوح، نقل کرد: در نقش حاضر یک پوشش رزینی حاوی رنگ‌دانه‌های اصلاح شده اکسیدروی، تولید شده که همزمان از فایده آب‌دوستی و فتوکاتالیستی برخوردار است.

وی اضافه کرد: این مسئله باعث می‌شود که آلودگی‌های روی سطح در مجاورت نور خورشید با نانوذرات موجود در پوشش وارد واکنش شده و به‌راحتی از روی سطح پاک شوند.

مهدوی خاطرنشان کرد: از تیتانیوم دی‌اکسید به‌عنوان معروف‌ترین رنگ‌دانه‌ی سفید در زمینه‌ خود پاک شوندگی استفاده می‌شود؛ اما وارداتی بودن و هزینه‌ بالای مواد اولیه، بهره گیری از آن را با محدودیت مواجه کرده است.

این محقق ادامه داد: بنابراین انتخاب جایگزین عالی با همان کیفیت و حتی بالاتر، به‌شدت احساس می‌شود که در نقش جلو رو تلاش شده است با کاهش اندازه و اصلاح ساختار نواری ذرات به یک فواید فیزیکی و شیمیایی خوب، از جمله فایده فتوکاتالیستی و خود تمیزشوندگی برسیم.

وی در خصوص سازوکار عملکرد خود پاک شوندگی پوشش نقل کرد: مخلوط دو فایده فتوکاتالیستی و آب دوستی منجر به وجود فایده خود پاک شوندگی می‌شود. نانوذرات اکسیدروی موجود در پوشش با تابش نـور، ناپاکیهای موجود بر روی سطوح را از طریق فرآیند فتوکاتالیست تجزیه می‌کنند؛ این عمل موجب طلاق گرفتن آلودگی‌ها از روی سطح می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، سطح پوشش داده شده، از فایده آب دوستی برخوردار است. بنابراین آب بر روی این سطوح به شکل قطره در نمی‌آید بلکه یک لایه نازک از آب تمام سطح را می‌پوشاند. لایه آلودگی که بر اثر فایده فتوکاتالیستی پوشش از سطح طلاق گرفته بود، اکنون لایه نازک آب زیر آن نفوذ می کند و تمام آلودگی‌ها را از روی سطح می‌شوید.

مهدوی ابراز امیدواری کرد پتانسیل بالقوه‌ تولید صنعتی این‌گونه پوشش‌ها در داخل کشور به فعل مبدل شود.این نقش در قالب پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد رضا مهدوی و با راهنمایی دکتر سید سیامک اشرف تالش در دانشگاه گیلان انجام‌شده است.

****پيشنهادات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود****

نگارش توسط: شاهرخ ت.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلا در عاشقی ثابت قدم باش ««« »»» که در اين ره نباشد کار بی اجررنگ های خود تمییز شونده نانویی ساخته می شود


TT / 63 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : شاهرخ ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های علمی
برچسب ها : شونده , نانویی , تمییز

مطالب مرتبط